Քաղաքական 14:17 28/08/2020 Հայաստան
«Սեպտեմբերին Ազգային ժողովի առաջին նիստն է լինելու, որտեղ մենք բարձրաձայնելու ենք  ժողովրդին հուզող խնդիրները։ Այսօր խնդիր չկա, որ լուծում չունենա, միայն հարկավոր է տիրապետել խնդիրներին և  դրանց լուծումները տալ՝ ըստ մեր պետության հնարավորությունների»,- «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության Կոտայքի մարզի ակտիվի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը։
Հանդիպմանը տեսանյութը ներկայացված է Գ. Ծառուկյանի ֆեյսբուքյան էջում։
Նա նշել է, որ ամպագոռգոռ բաներ չի ասում, տիրապետում է, գիտի իրականությունը։ Գ. Ծառուկյանը հայտարարել է, որ այսօրվանից սկսում է հանդիպումները հանրապետությունով մեկ ԲՀԿ-ի պատասխանատուների հետ՝ քննարկելու ու խորհրդանում բարձրացնելու այդ խնդիրները:
ԲՀԿ ղեկավարն ասել է, որ արտակարգ դրության պայմաններում շատերը չեն աշխատում, ամեն ամիս մարդկանց պետք է տային իրենց աշխատավարձի գոնե 75 տոկոսի չափով աջակցություն, ոչ թե միայն մեկ անգամ 60 հազար դրամ:
«300 միլիարդ դրամ նախատեսված է բյուջեում կապիտալ շինարարության համար, մինչև այսօր այդ գումարից 12 միլիարդն է ծախսվել: Թող այս տարի այդ կապիտալ միջոցները չծախսվեն, բայց այդ գումարները իր ժողովրդի, ուսանողի, ծառայողի, թոշակառուի, մշակույթի ներկայացուցիչներին պետք է տրամադրվի մինչև այս վիճակից կարողանանք դուրս գալ: Մենք այդ  հարցը նույնպես կբարձրացնենք»,- ասել է նա։
Գ. Ծառուկյանը նշել է, որ իրենց երիտասարդական կառույցի ներկայացուցիչները ժողովրդից հետաքրքրվել են կրթական փոփոխությունների մասին, 90-95 տոկոսը դեմ է դրանց. «Մենք ստորագրություն էլ ենք հավաքելու, մեծ հանրահավաք էլ ենք կազմակերպելու: Ով չի ուզում, որ եկեղեցու դասընթացները հանվեն, սեռական դասընթացներ անցկացվեն, հայ գրականությունը, հայոց պատմությունը հանվի, հայ բառը հանվի, մենք դա չենք կարող թույլ տալ: Մեր երեխաները պետք է կրթվեն, դաստիարակեն հայ գրականությամբ, հայ կրթությամբ։
Ինչքան դեպքեր եմ լսել, որ մարդիկ դրսից իրենց գործը թողնում, գալիս են, որ իրենց երեխան Հայաստանում դաստիարակություն, կրթություն ստանա մեր ադաթով, ավանդույթով: Մենք դա պահպանելու ենք, թող  մտածեն՝ մենք հետամնաց ենք: Հայաստանն այսօր դրան չի գնա, ժողովուրդը դա թույլ չի տա»:
Ըստ նրա, համավարակի դեմ պայքարն անարդյունք է։
Գագիկ Ծառուկյանի խոսքով, Հայաստանում բանկային համակարգ չկա, դա լոմբարդային համակարգ է։
«Այս համաճարակի ժամանակ պետությունը պետք է բանկերին սուբսիդավորի, ոչ թե պետք է մարդկանց վարկային արձակուրդ տրվի, այլ պետք է ներում շնորհվի»,- ասել է ԲՀԿ ղեկավարը։

Политика 15:01 28/08/2020 Армения
«В сентябре будет первое заседание новой сессии Национального Собрания Армении, на котором мы поднимем волнующие народ проблемы. Сегодня не существует нерешаемых проблем, нужно лишь владеть этими проблемами и дать им решения в соответствии с возможностями нашего государства», – заявил лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян на встрече с активом ППА в Котайкской области РА.
Видеоматериал со встречи опубликован на странице Гагика Царукяна в социальной сети Facebook.
Он отметил, что не говорит громких слов, владеет ситуацией, знает реальность. Царукян сообщил, что с сегодняшнего дня начинает серию встреч с представителями территориальных структур партии по всей Армении – чтобы обсудить подлежащие представлению в парламенте проблемы.
Г.Царукян также отметил, что в условиях режима ЧП многие не работают, людям ежемесячно должны были предоставлять содействие в размере хотя бы 75% от их зарплаты, а не ограничиться одноразовым содействием в размере 60 тыс. драмов.
«Из 300 млрд драмов, предусмотренных в бюджете на капитальное строительство, сегодня потрачено 12 млрд долларов. Пусть в этом году упомянутые средства не потратят, пусть их предоставят народу, студенту, служащему, пенсионеру, представителям культуры, пока выйдем из этой ситуации. Мы этот вопрос также поднимем», – указал Царукян.
Царукян также подчеркнул, что проведенными представителями молодежного крыла ППА опросы показали, что 90-95% общества против изменений в системе образования.
«Мы начнем сбор подписей, организуем также большой митинг. Мы не можем допустить изъятия из школьной программы таких предметов, как история церкви, армянская литература, армянская история, армянская словесность, и проведения вместо них занятий по половому воспитанию. Наши дети должны получить образование и воспитываться на основе армянской литературы, в духе армянских традиций… Мы это сохраним, пусть думают, что мы отсталые. Армения на это не пойдет, народ этого не допустит», – подчеркнул Царукян.
Царукян при этом борьбу с пандемией в Армении назвал безрезультатной. Отметил также, что в Армении банковской системы нет, это ломбард. «Во время пандемии государство должно субсидировать банки, людям нужно давать не кредитные каникулы, а объявить амнистию», – убежден лидер ППА.