Սպորտ 20:40 28/08/2020 Հայաստան
Օնլայն Օլիմպիադայի 1/4 եզրափակչում Հայաստանի հավաքականի մրցակիցն էր Հնդկաստանի ընտրանին: 2,5 - 2,5 հաշվի ժամանակ մրցաշարի հարթակ հանդիսացող Chess.com կայքում առաջացել է տեխնիկական խնդիր, որի պատճառով Հայկ Մարտիրոսյանի կատարված քայլը չի գրանցվել և նրան գրանցվել է պարտություն: Հայաստանի շախմատի ֆերեդացիայից հայտնում են, որ  դիրքը, որի ընթացքում սպառվել է նրա ժամանակը, ամբողջովին հավասար էր և ավարտվելու էր ոչ-ոքի:
Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիան պաշտոնապես բողոքարկել է որոշումը, սակայն, շուրջ երկու ժամ տևած քննարկումից հետո, ՖԻԴԵ-ն մերժել է բողոքը, որի արդյունքում Հայաստանի հավաքականն առաջին մրցախաղում պարտվել է: Ֆեդերացիայի տեխնիկական մասնագետները ապացուցել են, որ Հայաստանի հավաքականի մոտ մրցախաղի ամբողջ ընթացքում եղել է ինտերնետ հասանելիություն, Հայկ Մարտիրոսյանը միացված է եղել Zoom տեսազանգին և, եթե խնդիրը լիներ ինտերնետի բացակայությունը մեր կողմում, ապա նա չէր գտնվի նաև Zoom տեսազանգի տիրույթում:
«Մեր տեխնիկական մասնագետները նշեցին նաև, որ ֆեդերացիան ունի երկու ինտերնետ կապի հասանելիության գիծ և, եթե մեկ գիծը խափանվում է, անմիջապես միանում է մյուսը, և այդ դեպքում փոխվում է IP հասցեն: Chess.com կայքը հաստատեց, որ IP հասցեի փոփոխություն չի եղել, Հայկ Մարտիրոսյանը միշտ ունեցել է համացանցի հասանելիություն, սակայն, իրենց համար անհասկանալի պատճառով, նրա քայլերը չեն գրանցվել: Մեր փաստարկներին չներկայացնելով որևէ իրական հակափաստարկ՝ ՖԻԴԵ-ն մերժեց Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի բողոքը:
Հայաստանի հավաքականի անդամներն այն համոզմանն էին, որ կայացված որոշումն ակնհայտ անարդար է, և նման պայմաններում մեր թիմը չի կարող շարունակել հետագա մասնակցությունը մրցաշարին: Թիմը որոշեց բոյկոտել Հնդկաստանի հետ 2-րդ մրցախաղը:
Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիան մրցաշարի հարթակ հանդիսացող chess.com կայքից պահանջել է կայքի ծանրաբեռնվածության հետ կապված որոշակի տվյալներ, սակայն մինչ այժմ պատասխան չի ստացել»,- հայտնում են ֆեդերացիայից։

Спорт 11:54 29/08/2020 В мире
В 1/4 финала онлайн-олимпиады ФИДЕ соперником сборной Армении стала команда Индии. При счете 2,5 - 2,5 на Chess.com, являющемся платформой турнира, возникла техническая проблема, из-за которой шаг Айка Мартиросяна не был зафиксирован, ему засчитали поражение. Об этом говорится в сообщении Федерации шахмат Армении.
Позиция, в которой истекло его время, была полностью равной, партия должна была закончиться ничьей. Федерация шахмат Армении официально обжаловала это решение, но после двухчасового обсуждения ФИДЕ отклонила апелляцию, в результате чего сборная Армении проиграла первый матч.
Как отмечается, технические специалисты Федерации доказали, что у армянской команды был интернет-доступ за все время партии, Айк Мартиросян был подключен к видеозвонку Zoom, если бы проблема заключалась в отсутствии интернета с нашей стороны, его не было бы и в Zoom-е.
«Наши технические специалисты также отметили, что у Федерации есть две линии доступа в интернет; если одна линия выходит из строя, немедленно подключается другая, и в этом случае IP-адрес меняется.
Chess.com подтвердил, что IP-адрес не менялся, у Айка Мартиросяна всегда был доступ в интернет, но по непонятным для них причинам его шаги не регистрировались. Не представив реальных контраргументов аргументам армянской стороны, ФИДЕ отклонила жалобу Федерации шахмат Армении.
Члены сборной Армении считают принятое решение заведомо несправедливым, в таких условиях наша команда не может продолжать дальнейшее участие в турнире. Команда решила бойкотировать второй матч против Индии.
Федерация шахмат Армении запросила некоторую информацию у сайта chess.com, который является платформой турнира, касательно загруженности, но до сих пор не получила ответа», – говорится в сообщении.