Իրավունք 16:27 31/08/2020 Հայաստան
«Կարծում եմ, որ ՍԴ դատավորի բարձր կոչմանը արժանի մասնագետ է պարոն Էդգար Շաթիրյանը»,- այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը՝ անդրադառնալով ՍԴ դատավորի Կառավարության թեկնածուին։
Դիտարկմանը, որ Էդգար Շաթիրյանը կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահ չընտրվելուց հետո հեռացել էր հանձնաժողովից, արդյո՞ք դա չի խանգարում՝ նրան ՍԴ դատավորի թեկնածու առաջադրելու համար, խարարարն արձագանեց՝ դա ցավալի երևույթ է եղել։ Նա նշեց՝ հույս ունի, որ«Իմ քայլը» խմբակցության հետ պարզաբանումներ կլինեն այդ առումով։
«Կառավարության կողմի ՍԴ անդամի թեկնածու էր առաջադրվել Վահրամ Ավետիսյանը, բայց քննարկումների արդյունքում առաջացած իրավիճակի ելքն այն եղավ, որ պարոն Ավետիսյանը հրաժարվեց իր թեկնածությունից, և Կառավարությունն առաջարկեց պարոն Շաթիրյանի թեկնածությունը։ Ուղղակի իմաստ չեմ տեսնում՝ այդ հարցն այսքան շատ քննարկելու համար»,- նշեց նա։
Հարցին, թե արդյո՞ք առաջադրված թեկնածուներն այն մարդիկ են, որոնք ընտրվելով ՍԴ-ում տիրող իրավիճակը կփոխեն, Ռուստամ Բադասյանը պատասխանեց՝ միայն Կառավարության թեկնածուի մասով կարող է և իրեն թույլ կտա պատասխանել։ Նա նշեց, որ իր կարծիքով, պարոն Շաթիրյանի թե՛ մարդկային, թե՛ մասնագիտական որակները բավարարում են ՍԴ-ում գործունեության համար։
ՍԴ դատավորի մյուս երկու թեկնածուների մասին նախարարն իրեն թույլ չտվեց որևէ կարծիք հայտնել.
«Նրանք ընդհանուր ժողովի և նախագահի կողմից առաջադրված թեկնածուներ են, և քննարկումներ կլինեն, ԱԺ-ն կորոշի։ Այժմ շատ բնական պրոցեսներ են տեղի ունենում, կարծում եմ՝ հասարակությունն իրավունք ունի ամենայն մանրամասներով կարծիք կազմելու։ Նաև պատգամավորներն իրենց կարծիքն ու կասկածները պետք է հայտնեն, դա բնական է»։
Դիտարկմանը, թե Գերագույն դատարանի ստեղծման մասին խոսակցությունները բավականին լայն քննարկման առարկա են դարձել, և ընդդիմախոսները նշում են՝ ներկայիս իշխանությունները քանդելուց բացի ոչինչ չեն անում, Ռուստամ Բադասյանն արձագանքեց՝ չեմ հասկանում՝ ինչ քանդելու մասին է խոսքը, երբ մենք բարձրագույն դատական ատյանները միացնելու և սահմանադրականության ոգին բարձրացնելու ուղիով ենք գնում։
«Այդ նույն տրամաբանությամբ ինչո՞ւ էին քանդում կիսանախագահական համակարգը, ինչո՞ւ էին այդ ինստիտուտների բովանդակությունները փոխում։ Ի տարբերություն նախորդ դեպքերի, մենք ներառական հանձնաժողով ունենք, կա կարծիքների բախում։ Գերագույն դատարանում կարող է կիրառվել միասնական պրակտիկան։ Այդ դեպքում կբացառվի ՍԴ-ի կողմից դատական ակտերի չկատարումը, որն այժմ որոշ դեպքերում առկա է»,- նշեց նա։
Նրա խոսքով, եթե հանրային քննարկումները ցույց տան, որ ծրագիրն ունի մեծ աջակցություն, ապա իշխանությունները կգնան Գերագույն դատարանի ներդրմանը։ Բայց, ըստ նախարարի, Գերագույն դատարանի ստեղծումը ամենևին չի նշանակում և չի ենթադրում ՍԴ-ի լուծարում.
«Իսկ թե ինչ ընթացակարգով պետք է ստեղծվի Գերագույն դատարանը, ովքեր պետք է լինեն դրա կազմում, հանձնաժողովը դեռևս չի քննարկել։ Պետք է լինի մեխանիզմ, որը հանրային վստահությունը՝ նոր ստեղծվող մարմնի նկատմամբ, շեշտակի կբարձրացնի»։
Ինչ վերաբերում է ՔԿՀ-ներում տարիներ շարունակ խոշտանգման դեպքերին, ապա Բադասյանն ասաց, որ դրանք կապված էին քրեական ենթամշակույթի հետ, իսկ հիմա իշխանություններ պայքարում են  այդ ենթամշակույթի դեմ:
«Եթե վստահելու ենք ոչ թե արդարադատության նախարարության կամ քրեակատարողական ծառայության տեղեկատվությանը, այլ քրեական ենթամշակույթի կողմից տարածվող լուրերին, ըստ որի խոշտանգումներ են տեղի ունենում ՔԿՀ-ներում, կարծում եմ՝ դա սխալ մոտեցում է:
Քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարն ընթանում է, ընթանալու է: Վերջին հարուցված քրեական գործերին դուք ծանոթ եք և բնականաբար, որոշ դեպքերում այդ գործերի կամ դրանցից  դուրս խցերում կատարված խուզարկությունները կարող են որոշակի դիմադրության արժանանալ: Այդ դիմադրությունը հաղթահարելու օրենքով սահմանված մեխանիզմ կա, խոշտանգման մասին խոսելը ավելորդ է: Խոշտանգությունը կապված են եղել քրեական ենթամշակույթի, այդ ենթամշակույթի ազդեցության, այդ թվում ՔԿԾ-ի վրա ազդեցության հետևանքով: Հիմա մենք զբաղված ենք այդ հետևանքը ծնող պատճառների վերացմամբ»,- շեշտեց նախարարը:

Право 18:45 31/08/2020 Армения
Считаю, что выдвинутый правительством Армении на должность судьи Конституционного суда РА Эдгар Шатирян – специалист, достойный высокого звания судьи КС. Об этом в беседе с журналистами заявил министр юстиции Армении Рустам Бадасян.
На замечание, что Эдгар Шатирян покинул Комиссию по предотвращению коррупции после того, как не был избран ее председателем, не мешает ли это выдвижению его кандидатуры на должность судьи Конституционного суда, министр ответил, что это было вызывающим сожаление явлением.
Он выразил надежду на разъяснения по этому поводу с фракцией «Мой шаг».
«Правительством в качестве кандидата в судьи Конституционного суда был выдвинут Ваграм Аветисян. Но в результате обсуждений г-н Аветисян снял свою кандидатуру. Правительство предложило кандидатуру г-на Шатиряна. Я просто не вижу смысла так много обсуждать этот вопрос», – сказал он.
На вопрос, являются ли выдвинутые кандидаты теми людьми, которые при избрании изменят ситуацию в Конституционном суде, Рустам Бадасян ответил, что он позволит себе ответить только о кандидате от правительства.
Он отметил, что, по его мнению, как человеческие, так и профессиональные качества господина Шатиряна удовлетворяют для деятельности в Конституционном суде.
Министр не позволил себе высказать мнение о двух других кандидатах в судьи Конституционного суда.
«Это кандидаты, выдвинутые Общим собранием судей и президентом, будут обсуждения, Национальное Собрание примет решение. Сейчас протекают очень естественные процессы, полагаю, что общество вправе составить мнение по всем деталям. Депутаты также должны выражать свое мнение и сомнения, это естественно», – сказал он.
На замечание о том, что разговоры о создании Верховного суда стали предметом для достаточно широкого обсуждения, а оппоненты говорят, что нынешние власти не делают ничего, кроме развала того, что было, Рустам Бадасян ответил: Не понимаю, о каком развале идет речь, когда мы движемся по пути объединения высших судебных инстанций и повышения духа конституционности.
«По той же логике, почему они разрушили полупрезидентскую систему, почему они меняли содержание этих институтов?» В отличие от предыдущих случаев, у нас инклюзивная комиссия, есть расхождения во мнениях. В Верховном суде может применяться единая практика. В этом случае будет исключено неисполнение судебных актов Конституционным судом, которое сейчас существует в некоторых случаях», – сказал он.
По его словам, если общественные обсуждения покажут, что программа пользуется большой поддержкой, то власти пойдут путем внедрения Верховного суда. Но, по словам министра, создание Верховного суда не означает и не предполагает роспуска Конституционного суда.
«Процедуру, по которой должен быть сформирован Верховный суд, комиссия по конституционным реформам пока не обсуждала. Думаю, должен быть такой механизм, который резко повысит общественное доверие к вновь создаваемой судебной инстанции», – заявил министр.
Что касается случаев пыток в пенитенциарных учреждениях на протяжении многих лет, Бадасян сказал, что они были связаны с криминальной субкультурой, а теперь власти борются с этой субкультурой.