Քաղաքական 12:27 07/09/2020 Հայաստան
ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության անդամ Արման Աբովյանը «Իսկ ո՞վ է պատասխան տալու» վերնագրով ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է Հայաստանում վերջին օրերին գրանցված  ալկոհոլային թունավուրումների ու դրա հետևանքով մահվան դեպքերին:
«Օգոստոսի 31֊ից մինչև սեպտեմբերի 5֊ը, Հայաստանում գրանցվել է ալկոհոլային թունավուրումների աննախադեպ աճ։
5 օրվա ընթացքում թունավորվել է 46 մարդ, որոնցից ունենք 17 զոհ։
Պատկերացնու՞մ եք՝ 17 զոհ ալկոհոլային թունավորումից մի քանի օրվա ընթացքում։
Այո, իրավապահները հայտարարել են, որ աշխատում են պատճառների և մեղավորների բացահայտման ուղղությամբ, բայց հազար ներողություն, իսկ համապատասխան մարմիններից ինչու՞ առարկայական առումով «ձեն֊ձուն չկա», սննդի անվտանգության ոլորտի պատասխանատուներից, օրինակ, համոզված եմ, որ ամեն օրվա ռեժիմով պետք է տեղեկություն լինի, թե ի՞նչ աշխատանքներ են կատարվում, որ հանկարծ նման դեպքեր չկրկնվեն։
Ինձ մոտ տպավորություն է, որ 17 մարդու մահը առանձնապես չի հետքրքրում ոչ ոքի։
Եվ ի վերջո, չկա պատասխան թե ի՞նչ պետք է անել, որ խուսափենք այս ահավոր իրավիճակի կրկնումից։
ՀԳ
Եթե հանկարծ ավտովթարից 17 մարդ մահանար (Աստված հեռու պահի ), ապա համոզված եմ, որ երկրում սուգ կհայտարարվեր...
ՀԳԳ
Խոստանում եմ, որ իմ բոլոր լիազորությունները կօգտագործեմ, օրենսդրական դաշտում խիստ կարգավորումներ առաջարկելու համար, որոնք կնվազեցնեն այսպիսի դեպքերի կրկնությունը ապագայում։

Политика 14:27 07/09/2020 Армения
Член фракции Национального Собрания Армении «Процветающая Армения» Арман Абовян на своей странице в соцсети Facebook сделал запись под заголовком «Кто ответит?», в которой обратился к зафиксированным недавно случаям алкогольного отравления (метанолом) в Армении и случаям смерти вследствие этого.
«С 31 августа по 5 сентября в Армении зафиксирован беспрецедентный рост случаев алкогольного отравления.
В течение 5 дней зарегистрировано 46 случаев алкогольного отравления, 17 из них с летальным исходом.
Представляете, 17 жертв алкогольного отравления за 5 дней.
Да, правоохранители заявили, что работают над установлением причин и виновных, но, извиняюсь, а почему от соответствующих органов по сути нет никакой реакции, от ответственных за сферу продовольственной безопасности, например, убежден, что в каждодневном режиме должна поступать информация о том, какие работы проводятся, чтобы в дальнейшем исключить повтора подобных ситуаций.
У меня впечатление, что смерть 17 человек особо никого не интересует.
И наконец, нет ответа, что делать, чтобы избежать повторения этой ужасной ситуации.
Если бы вдруг вследствие ДТП погибли бы 17 человек (не дай Бог), то, убежден, что в стране был бы объявлен траур…
P. P. S.
Обещаю, что использую все свои полномочия для выдвижения строгих регулировок в законодательном поле, которые сократят повтор подобных случаев в будущем.