Հասարակություն 14:39 14/09/2020 Հայաստան
«Ես հիմա կարող է  մի փոքր սենսացիոն բան ասեմ, բայց ես ընդհանրապես մտածում եմ, որ Երևանի գլխավոր ճարտարապետի պաշտոնը պետք է որոշակի մոդիֆիկացիայի, փոփոխությունների ենթարկվի, և դա կարող է այլևս չլինել գլխավոր ճարտարապետ»,- ֆեյսբուքյան իր էջում տեղադրած տեսանյութում ասում է Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք ունի Երևանի գլխավոր ճարտարապետի պաշտոնի համար իր նախընտրելի թեկնածուն:
Նա նշում է, որ դա կարող է մի մարմին, մի խորհուրդ լինի, մի այլ բան, որի  շուրջ հիմա աշխատանքներ են տանում։
Հիշեցնենք, որ Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը  քաղաքապետ Հայկ Մարությանի որոշմամբ օգոստոսի 17-ին ազատվել էր պաշտոնից։
Հարցին՝ ե՞րբ ամբողջությամբ մայրաքաղաքը կազատվի գազելներից, Հ.Մարությանն ասում է. «Պրոցեսը սկսել ենք, 100 մինի-ավտոբուսի մրցույթը կայացել է, ավտոբուսների քանակը 850-950 պետք է լինի։ Մենք պրոցեսը սկսել ենք, այս պրոցեսը կախված չէ միայն քաղաքապետարանից:
Պրոցեսին շատ լուրջ մասնակցություն պետք է ունենա կառավարությունը, որովհետև առանց կառավարության այն գումարի մասին, որի մասին խոսում ենք, համայնքն իր ուժերով չի կարող։
Այս առումով գիտեք, որ կառավարության և Եվրոպական զարգացման բանկի հետ համատեղ  մենք տենդերը դրել ենք 12 մետրանոց ավտոբուսին: Եղել է երկու մասնակից, չեմ համապատասխանել պայմաններին, դրա համար տենդերը համարվել է չկայացած: Հիմա աշխատում ենք նոր տենդերի վրա»։
Ինչ վերաբերում է մետրոյի նոր կայարանի կառուցմանը, քաղաքապետն ասում է. «Փորձել ենք ներգրավել մասնավորի, որպեսզի պետության վրա չլինի այդ հոգսը, բայց այն պայմանները, որ մեզ առաջարկել են տարբեր մասնավոր ընկերություններ, այնուամենայնիվ, իմ կողմից գնահատվել է ոչ այդքան բարենպաստ քաղաքի ու պետության համար: Կառավարության հետ եկել ենք ընդհանուր հայտարարի, որ հենց պետությունը կկառուցի այդ կայարանը: Պետական միջոցներով դա կարվի: Այս պահին մշակվում է նախագծի մրցույթը: Դրանից հետո կունենանք նախագիծ:
Մենք հաշվարկել ենք, խոսքը մոտ 35 մլն դոլարի մասին է: Կառավարությունը հավաստիացրել է, որ այդ գումարը կարող է տրամադրել մետրոյի կայարանի կառուցման համար»։

Политика 16:12 14/09/2020 Армения
«Возможно, я сделаю сейчас несколько сенсационное заявление, но считаю в целом, что должность главного архитектора Еревана должна быть подвергнута определенной модификации и изменениям. Возможно, даже у Еревана больше не будет главного архитектора», – заявил в понедельник журналистам мэр Еревана Айк Марутян в ответ на вопрос, есть ли у него предпочтительный кандидат на пост главного архитектора армянской столицы.
«Это может быть какой-то совет, какой-то орган. Что-то другое. Мы сейчас работаем над этим», – сказал Марутян,
Напомним, что главный архитектор Еревана Артур Месчян был освобожден от занимаемой должности 17 августа.
На вопрос, когда Ереван полностью избавится от газелей, Марутян сказал: «Процесс мы начали, объявляли тендер на закупку 100 миниавтобусов, он состоялся, было два участника - MAN и китайская компания, но оба не соответствовали требованиям. Поэтому тендер был признан недействительным. Сейчас работаем над новым тендером, чтобы начать процесс», – сказал Марутян.
Он напомнил, что по оценкам консалтинговой компании для нормального функционирования транспорта в Ереване необходимо 850-950 автобусов, в том числе, резервных.
«Однако не все зависит от мэрии, очень активно и серьезно в процессе должно участвовать и правительство, поскольку без него община не в состоянии самостоятельно выделить средства, о которых мы говорим», – сказал Марутян.
Что касается строительства новой станции метро, мэр указал: «Для строительства новой станции метро в Ереване мы попытались привлечь частный сектор, чтобы нагрузка не легла на государство. Однако условия, которые предложили различные компании, тем не менее, были оценены мной как неблагоприятные для города и государства. Мы с правительством пришли к общему знаменателю, что эта станция будет построена на государственные средства. На данный момент разрабатывается тендер на проект станции, после чего уже будет объявлен конкурс.
По нашим подсчетам, речь идет порядка о $35 млн, и правительство заверило, что может предоставить данную сумму для строительства новой станции метро».