Քաղաքական 11:23 14/09/2020 Հայաստան
«Մենք որոշել ենք և չենք մասնակցելու ՍԴ անդամների ընտրությանը, քանի որ քանիցս ասել ենք, որ այստեղ խախտված են հստակ ընթացակարգեր»,- ԱԺ հերթական նիստում ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը՝ անդրադառնալով ՍԴ դատավորի ընտրության հարցին։
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանն այսօր քննարկելու է ՍԴ անդամների ընտրության հարցը։ Կառավարությունը որպես ՍԴ անդամի թեկնածու է ներկայացրել Էդգար Շաթիրյանին, ՀՀ նախագահը՝ Արթուր Վաղարշյանին, իսկ Դատավորների ընդհանուր ժողովը՝ Երվանդ Խունդկարյանին։
Նաիրա Զոհրաբյանը խոսքով, կա պառլամենտական քաղաքական մշակույթ,  և ՍԴ անդամի թեկնածուները պետք է շահագրգռված լինեն ոչ միայն խորհրդարանական մեծամասնության հետ հանդիպել, այլ նաև փոքրամասնության հետ։
«Բայց այս ամիսների ընթացքում մենք տեսանք, որ ՍԴ դատավորների շուրջ շեքսպիրյան կրքեր են բորբոքվում՝ հենց նույն իշխանական խմբակցությունում, և  շեքսպիրյան ժամանակի Դանիական արքունիքը գլուխը պատին է տվել այդ ներքին խարդավանքների հարցում։ ՍԴ դատավորների թեկնածուներն էլ հասկացել են, որ այդ խնդիրները որոշվում են այստեց (ցույց է տալիս իշխանական խմբակցությանը, խմբ.), և մյուս երկու խմբակցություններին համարել են աննպատակահարմար։ Պարո՛ն Միրզոյան, ես սա համարում եմ հետընթաց, քանի որ նախկինում պառլամենտական գործընթացում չի եղել որևէ դեպք, երբ մենք գնանք, խնդրենք թեկնածուին և ասենք՝ կարա՞ս գաս մեզ հետ հանդիպես։ Թեկնածուները, որոնք ուզում էին լինել կոնսենսուսային, իրենք պետք է մեզ հետ հանդիպումներ նախաձեռնեին»,- շեշտեց պատգամավորը։

Политика 14:41 14/09/2020 Армения
«Мы приняли решение, что не будем участвовать в выборах членов Конституционного Суда Армении, поскольку многократно заявляли, что здесь нарушены конкретные процедуры», – заявила на заседании Национального Собрания Армении депутат от фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян, отвечая на вопрос о выборе судей КС.
Напомним, парламент Армении сегодня обсуждает вопрос избрания членов КС. Правительство выдвинуло кандидатуру Эдгара Шатиряна на пост члена КС, президент РА – Артура Вагаршяна, а Общее собрание судей – Ерванда Хундкаряна.
По словам Наиры Зограбян, существует парламентская политическая культура, и кандидаты в судьи КС должны быть заинтересованы не только во встречах с парламентским большинством, но также с меньшинством.
«Но за эти месяцы мы увидели, что вокруг судей КС разворачиваются шекспировские страсти – именно в правящей фракции, а Датский двор значительно уступает в вопросе внутренних интриг в правящей фракции. Кандидаты в судьи КС уже поняли, что вопрос решается только здесь (депутат указала на правящую фракцию – Прим. ред.) и посчитали нецелесообразным встречаться с остальными фракциями.
Г-н Мирзоян, я рассматриваю это как регресс, поскольку в прошлом в парламентском процессе не было каких-либо случаев, когда мы бы просили кандидатов встретиться с нами. Кандидаты, которые хотели быть консенсусными, должны были сами инициировать встречи», – подчеркнула парламентарий.