Քաղաքական 10:26 17/09/2020 Հայաստան
Խորհրդարանը շարունակում է աշխատանքները։ Նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը պատգամավորները նախ  քվեարկեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի հարցապնդումը, որը ԱԺ էր բերել ընդդիմադիր «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը։
Նախքան քվեարկությունը ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը վարման կարգով հարցրեց՝ նախարարը չի՞ հրավիրվել քվեարկությանը.
«Հարցապնդումը ավարտվում է քվեարկությամբ, և նա պետք է ներկա լիներ»։
Ի պատասխան ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ նախարարն իր հետ կապ է հաստատել, և ինքն է ասել, որ գալու կարիք չկա, քանի որ ցանկացած լուծման դեպքում նախարարին գործերից կտրելը, այն էլ այս սեպտեմբերյան խառը օրերին, նպատակահարմար չէ. «Կարծում եմ, որ իմաստ չկար, պարո՛ն Մարուքյան»։
Վարման կարգով հարցերից և ելույթներից հետո պատգամավորները քվեարկեցին։
Այսպես, ձայների 35 կողմ 84 դեմ հարաբերակցությամբ խորհրդարանը մերժեց Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի հարցապնդումը։

Парламент отклонил инициативу о выражении вотума недоверия и отставке министра Араика Арутюняна
В четверг, 17 сентября, Национальное Собрание Армении продолжило работу очередных заседаний. Прежде, чем приступить к вопросам повестки дня, депутаты проголосовали по проекту оппозиционной фракции «Просвещенная Армения» о выражении вотума недоверия министру образования, науки, культуры и спорта (ОНКС) РА Араику Арутюняну.
Министра Араика Арутюняна на заседании не было. На его отсутствие обратил внимание глава фракции «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян.
В ответ спикер НС Армении Арарат Мирзоян отметил, что Арутюнян связался с ним, и он сам ему сказал, что необходимости в его присутствии нет, поскольку отрывать министра от дел, тем более в эти бурные сентябрьские дни, – нецелесообразно. «Считаю, что смысла не было, г-н Марукян», – добавил он.
Затем депутаты приступили к голосованию. Таким образом, соотношением голосов 35 «за» и 84 «против» парламент отклонил инициативу о выражении вотума недоверия и отставке министра образования, науки, культуры и спорта Армении Араика Арутюняна.