Քաղաքական 10:26 17/09/2020 Հայաստան
Խորհրդարանը շարունակում է աշխատանքները։ Նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը պատգամավորները նախ  քվեարկեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի հարցապնդումը, որը ԱԺ էր բերել ընդդիմադիր «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը։
Նախքան քվեարկությունը ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը վարման կարգով հարցրեց՝ նախարարը չի՞ հրավիրվել քվեարկությանը.
«Հարցապնդումը ավարտվում է քվեարկությամբ, և նա պետք է ներկա լիներ»։
Ի պատասխան ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ նախարարն իր հետ կապ է հաստատել, և ինքն է ասել, որ գալու կարիք չկա, քանի որ ցանկացած լուծման դեպքում նախարարին գործերից կտրելը, այն էլ այս սեպտեմբերյան խառը օրերին, նպատակահարմար չէ. «Կարծում եմ, որ իմաստ չկար, պարո՛ն Մարուքյան»։
Վարման կարգով հարցերից և ելույթներից հետո պատգամավորները քվեարկեցին։
Այսպես, ձայների 35 կողմ 84 դեմ հարաբերակցությամբ խորհրդարանը մերժեց Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի հարցապնդումը։

Politics 12:41 17/09/2020 Armenia
The Armenian National Assembly voted down a motion of no-confidence against Minister of Education, Science, Culture and Sport Arayik Harutyunyan at a session on Thursday.
Lawmakers voted 35 to 84 to reject the motion pushed through the parliament by the opposition Bright Armenia faction.
The motion would have asked the prime minister to consider sacking the minister.
Harutyunyan was not present at the session, which incurred the displeasure of Bright Armenia faction head Edmon Marukyan.
"The motion ends with a vote and he should have been present,” Marukyan noted.
In response, Speaker Ararat Mirzoyan said that the minister had found it inexpedient for him to attend the session despite any outcome of the vote, citing his heavy workload.