Հասարակություն 10:40 23/09/2020 Հայաստան
Հայաստանում օգտատերերի 0,07%-ը 2020-ի ապրիլ-հունիսին ենթարկվել է մոբայլ բանկային տրոյական ծրագրերի գրոհների։ Վրաստանում նման գրոհների բախվել է օգտատերերի 0,04%-ը։ Ադրբեջանում գրանցվել է համանման ցուցանիշ։
Այս մասին հայտնում են «Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչությունից։
Մոբայլ բանկային տրոյական ծրագրերը 2019-ի երկրորդ եռամսյակում գրոհել են հայաստանցի օգտատերերի 0,1%-ին, և այդ ցուցանիշով երկիրը զբաղեցրել է 9-րդ տեղն աշխարհում։ Նույն ժամանակահատվածում այդ վնասաբեր ծրագրերը Վրաստանում գրոհել են օգտատերերի 0,08%-ին, Ադրբեջանում՝ 0,07%-ին։ Այդ մասին են վկայում «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները, որոնց համաձայն, մոբայլ բանկային տրոյացիներն աշխարհում ամենաշատը գրոհել են Թուրքիայի (1,29%), Ճապոնիայի (0,90%) և Իսպանիայի (0,71%) օգտատերերին։
2020-ի երկրորդ եռամսյակում աշխարհում հայտնաբերվել է մոբայլ բանկային տրոյացիների  տեղադրման 38 951 փաթեթ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 13 899-ի դիմաց։
Փորձագետները նշում են, որ կիբեռհանցագործները մոբայլ սարքերը բանկային տրոյացիներով վարակում են օգտատերերի բանկային քարտերի և հավելվածների տվյալներին տիրանալու համար։
Արդեն տեղադրված վնասաբեր ծրագիրը ծածկում է բանկային հավելվածի ինտերֆեյսն (միջերես) իր ինտերֆեյսով, և տրոյացու ինտերֆեյսում մուտքագրված բանկային տվյալները փոխանցվում են կիբեռհանցագործներին։ Նրանք  դեպի զոհի փողերը ճանապարհ են հարթում նաև այն մոբայլ բանկային տրոյացիների միջոցով, որոնք ձեռք են գցում բանկերի՝ հաստատման կոդերով  SMS-հաղորդագրությունները։
Օգտատերերը համացանցում պետք է զերծ մնան որևէ մեկին անհատական և բանկային տվյալներ տրամադրելուց, հատկապես նրանց, ովքեր «խնդրում » են դա անել ի պատասխան  «շահավետ» առաջարկների։ Հարկ է նաև խուսափել ոչ պաշտոնական աղբյուրներից ծրագրեր ներբեռնելուց, քանի որ բանկային տրոյացիները հաճախ թաքցվում են այլ ծրագրերի հետ նույն փաթեթում։ Իսկ ցանկացած տրոյացուց և այլ վնասաբեր ծրագրերից պաշտպանվելու համար անհրաժեշտ է տեղադրել հուսալի հակավիրուս, որը կկանխարգելի դրանց տեղադրումը և վնասաբեր կայքեր այցելությունը։

Общество 10:53 23/09/2020 Армения
В апреле-июне 2020 года 0,07% пользователей в Армении были подвергнуты атакам мобильных банковский троянских программ. В Грузии с такими атаками столкнулись 0,04% пользователей. В Азербайджане был зарегистрирован аналогичный показатель. Об этом сообщает представительство «Лаборатории Касперского» в Армении.
Мобильные банковские троянские программы во втором квартале 2019 года атаковали 0,1% пользователей в Армении, и по этому показателю страна тогда заняла 9-е место в мире. За тот же период эти зловреды атаковали 0,08% пользователей Грузии и 0,07% в Азербайджане. Об этом свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского», согласно которым, больше всех в мире мобильные троянцы в апреле-июне 2020 года атаковали пользователей в Турции (1,29%), Японии (0,90%) и Испании (0,71%)
Согласно информации, во втором квартале 2020 года в мире было обнаружено 38 951 установочных пакетов мобильных банковских троянцев против 13 899-и за аналогичный период прошлого года.
Эксперты отмечают, что киберпреступники заражают мобильные устройства банковскими троянцами для перехвата данных банковских карт и приложений пользователей. Уже установленный зловред перекрывает интерфейс банковского приложения своим, и введенные в троянский интерфейс банковские данные передаются киберпреступникам. Они прокладывают путь к деньгам жертвы также посредством тех мобильных банковских троянцев, которые перехватывают СМС с кодами подтверждения из банков.
Мобильным пользователям не следует в интернете передавать личные и банковские данные никому, особенно тем, кто «просит» сделать это в ответ на «выгодные» предложения. Также не следует скачивать программы из неофициальных источников, поскольку банковские троянцы часто загружаются в пакете с другими программами, размещенных на таких площадках. А для защиты от любых троянцев и других зловредов необходимо установить на мобильное устройство надежный антивирус, который предотвратит их установку и посещение вредоносных сайтов.