Քաղաքական 11:12 05/10/2020 Հայաստան
Ադրբեջանն ապատեղեկատվություն է տարածվում, թե իբր ՀՀ որոշ շրջաններից հրթիռակոծվում են իրենց նշանակետերը. ՊՆ ներկայացուցիչ
«Ընդհանուր առմամբ, ռազմաճակատում գիշերը հանգիստ է եղել, որոշ հատվածներում  փոխհրաձգությունները պահպանվել են: Վաղ առավոտյան ամեն ինչ սկսեց սաստկանալ»,- ասուլիսում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Նա նշեց, որ առավոտյան հակառակորդը լայնածավալ հարձակում է սկսել հարավային ուղղությամբ:
«Մեր զորքերը համառ մարտեր են մղում՝ հետ շպրտելով հակառակորդին: Նույն ժամանակ ինտենսիվորեն Ադրբեջանի Զինված ուժերը սկսել են հրթիռակոծել Ստեփանակերտը: Տուժածների մասին ճշգրտումներ են կատարվում»,- ասաց ՊՆ ներկայացուցիչը:
Նա նշեց, որ քիչ առաջ ադրբեջանական կողմից ապատեղեկտվություն տարածվեց, թե իբր ՀՀ որոշ  շրջաններից հրթիռակոծվում են ադրբեջանական նշանակետերը:
«Ապատեղեկատվություն է, տեսանյութը, որը փորձել են ներկայացնել որևէ ապացույց, որևէ բան չի հաստատում, թե որտեղից է կիրառվում տվյալ հրթիռային հարձակումները, հարց է՝ հայաստանյան հատվածից է, Արցախից, թե այլ պատերազմի մասին է տեսանյութը:
Շատ հաճախ Արցախի որոշ շրջաններ այս կամ այն կերպ ուղղակի կամ անուղղակի ճանաչում են Հայաստանի մաս: Արդեն որերորդ անգամ է այս գիծը տարվում է ադրբեջանական  լրատվամիջոցներում»,- ասաց Ա. Հովհաննիսյանը:

Политика 11:49 05/10/2020 Армения
«В целом, ночь на фронте была спокойной, на некоторых участках перестрелки продолжались. Рано утром всё начало усиливаться», – заявил в ходе брифинга представитель Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
Он отметил, что утром противник начал широкомасштабную атаку в южном направлении.
«Наши войска ведут ожесточенные бои, отбрасывая противника назад. В то же время Вооруженные силы Азербайджана интенсивно начали обстреливать Степанакерт. Сейчас уточняется информация о пострадавших», – отметил представитель МО.
А. Ованнисян отметил, немногим ранее азербайджанская сторона снова распространила дезинформацию о том, что якобы из некоторых районов Армении ведется обстрел по азербайджанским позициям.
«Это дезинформация, видеозапись, которую они пытались представить в качестве доказательства, ничего не подтверждает, с какой стороны ведется обстрел, из Армении, Арцаха или же это вообще кадры другой войны.
Зачастую они, прямо или косвенно, приписывают Армении некоторые районы Арцаха. Уже в который раз подобная линия прослеживается в азербайджанских СМИ», – подчеркнул представитель Минобороны.