Քաղաքական 22:12 15/10/2020 Հայաստան
«Այսօր առավոտյան կրկին հակառակորդը նախաձեռնել է հարձակողական գործողություններ 2-3 ուղղություններով։ Ողջ օրվա ընթացքում համառ մարտեր են ընթացել հատկապես հարավային ուղղությամբ՝ մերձարաքսյան հատվածում»,- հայտարարեց Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ տեղեկատվական կենտրոնում ամփոփելով այսօր ռազմաճակատում տեղի ունեցած գործողությունները։
Ա, Հովհաննիսյանի փոխանցմամբ, հայկական զորքերը հերոսական դիմադրություն են ցույց տալիս հակառակորդին, ընթացել են ծանր մարտեր։
«Երկուստեք կան կորուստներ։ Հակառակորդին պատճառվել է զգալի կորուստներ, որոշ բնագծերում հաջողվել է հետ շպրտել։ Ընդհանուր առմամբ իրադրությունը շարունակում է ծանր մնալ, մեր զորքերը հերոսական դիմադրություն են ցույց տալիս բոլոր հատվածներում»,- ասաց Ա. Հովհաննիսյանը։
Նրա ներկայացմամբ, հակառակորդը կիրառում է չափազանց մեծ քանակի ուժեր, հատկապես հետևակ, անդադար գրոհ, խմբեր, անդադար հրետանային կրակ ու օդուժի տարբեր միջոցներ։
«Ընդհանուր առմամբ իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ, գիշերային ժամերին կրակի որոշակի թուլացում է տեղի ունենում, սակայն առավոտյան հարձակումները նորից սկսում են, տարբեր ուղղություններով սաստկանում են կամ մի փոքր թուլանում»,- ասաց նա։

Политика 22:30 15/10/2020 Регион
Представитель Минобороны Армении: На южном направлении арцахского фронта на некоторых рубежах противник был отброшен назад
Представитель министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян на брифинге в четверг, 15 октября, представил обстановку на арцахском фронте.
«Сегодня рано утром ВС Азербайджана вновь инициировали наступательные действия на 2-3 направлениях. В течение дня происходили ожесточенные бои, особенно на южном направлении – участке близ Аракса», – сказал Арцрун Ованнисян.
По словам А.Ованнисяна, армянские войска оказывают противнику героическое сопротивление, велись тяжелые бои.
«Есть потери с обеих сторон. Противник понес значительные потери, на некоторых рубежах удалось его отбросить назад. В целом обстановка остается тяжелой, наши войска оказывают героическое сопротивление на всех участках», – сказал Ованнисян.
По его словам, противник задействовал чрезмерно большие силы, особенно пехоту, непрерывные атаки, группировки, непрерывный огонь артиллерии и различные средства авиации.
«В целом обстановка остается напряженной, в ночные часы наблюдается некоторое ослабление огня, однако утром атаки возобновляются, усиливаются в разных направлениях или немного ослабевают», – указал представитель Минобороны Армении.