Հասարակություն 11:15 22/10/2020 Հայաստան
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքային 3 խմբերը հերթական այցեր են իրականացրել Ադրբեջանի զինված ուժերի հարձակումների պատճառով Արցախից Հայաստան տեղափոխված խաղաղ բնակիչների կացարաններ Երևանում և մարզերում՝ նրանց կարիքների ուսումնասիրության, իրավունքների ապահովման աջակցության համար: Այս մասին հայտնում են ՄԻՊ աշխատակազմից։
Աշխատանքային խմբերի կազմում են եղել իրավաբաններ, բժիշկ և հոգեբան, որոնք ծանոթացել են նրանց առաջնային կարիքների գնահատման ընթացքին և ուսումնասիրել դիմումները:
Ուսումնասիրվել են Արցախից ժամանած անձանց սոցիալական և առողջապահական կարիքների, երեխաների կրթությանը, տարեցների իրավունքներին առնչվող հարցեր և այլն: Կացարաններում բնակվող անձանց բարձրացրած անհատական շատ խնդիրներ տեղում ստացել են լուծում:
Այցերից բացի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը Արցախի մեր հայրենակիցների խնդիրներով զբաղվում է նաև թեժ գծի զանգերի և անհատական բողոքների քննարկմամբ:
Մշտադիտարկման ընթացքում արձանագրված հարցերի կապակցությամբ համապատասխան գրավոր առաջարկներ կներկայացվեն պետական մարմիններին:

Право 12:38 22/10/2020 Армения
Три рабочие группы офиса Защитника прав человека (омбудсмена) Армении в Ереване и в областях РА посетили мирных жителей Арцаха, вынужденных из-за агрессии вооруженных сил Азербайджана переехать в Армению.
Цель посещений – изучение их нужд и содействие обеспечению прав. Как сообщают из офиса Защитника прав человека Армении, в составе рабочих групп – юристы, врачи и психологи.
Рассматриваются вопросы, касающиеся социальных и медицинских нужд лиц, приехавших из Арцаха, образования детей, прав престарелых и пр..
Многие проблемы, поднимаемые проживающими во временных жилищах людьми, получают решение на месте.
Помимо посещений, офис омбудсмена занимается и другими вопросами, обсуждением звонков и индивидуальных жалоб, поступающих по горячей линии.
Относительно проблем, зафиксированным в ходе мониторинга, соответствующие письменные предложения будут представляться в государственные органы.