Քաղաքական 11:45 31/10/2020 Տարածաշրջան
Նեբենզյան հայտնել է, թե ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը երբ կարող է վերադառնալ ղարաբաղյան իրավիճակի քննարկմանը
ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը կարող է վերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի քննարկմանը, եթե հակամարտության գոտում իրավիճակը չբարելավվի: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այս մասին ուրբաթ օրը ասուլիսում հայտարարել է ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան՝ Անվտանգության խորհրդում հոկտեմբերին այդ երկրի նախագահության արդյունքները ամփոփելիս:
«Չեմ բացառում, որ եթե իրավիճակը վատթարանա, Խորհուրդը կարող է վերադառնալ այս խնդրին և զբաղվել նրանով: Ձևաչափը մենք կորոշենք»,- ասել է Նեբենզյան՝ պատասխանելով ՏԱՍՍ-ի հարցին, թե արդյոք Անվտանգության խորհուրդը նախատեսում է այս թեմայով բաց նիստ անցկացնել:
Ավելի վաղ Խորհուրդը երկու անգամ փակ ձևաչափով և առանց Հայաստանի ու Ադրբեջանի ներկայացուցիչների մասնակցության քննարկել էր Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության սրումը:
Նա հույս հայտնեց, որ հակամարտության կողմերը կկատարեն ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, առաջին հերթին կհասնեն հրադադարի, որից հետո պետք է սկսվի քաղաքական գործընթացը:
Նեբենզյան նշել է նաև, որ Ռուսաստանը խիստ անհանգստացած է այն ամենից, ինչ տեղի է ունենում Արցախում, քանի որ սերտ կապեր է պահպանում Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ: Բացի այդ, երկու երկրների մեծ համայնքներ են ապրում Ռուսաստանի Դաշնությունում: «Սա հատուկ հարց է, որը ցավ է պատճառում մեզ»,- շեշտել է նա:

Политика 10:53 31/10/2020 В мире
Небензя назвал условие, при котором СБ ООН может вернуться к обсуждению ситуации в Нагорном Карабахе
Совет Безопасности (СБ) ООН может вернуться к обсуждению ситуации в Нагорном Карабахе, если обстановка в зоне конфликта не улучшится. Как передает ТАСС, об этом заявил в пятницу постоянный представитель России при ООН Василий Небензя на пресс-конференции по итогам председательства в Совбезе в октябре.
"Я не могу исключать, что если ситуация ухудшится, Совет может вернуться к этой проблеме и заняться ей. В каком формате - мы решим", - сказал Небензя, отвечая на вопрос ТАСС о том, планирует ли Совет Безопасности провести открытое заседание по данной теме.
Ранее Совет дважды обсуждал эскалацию конфликта в Нагорном Карабахе в закрытом формате и без участия представителей Армении и Азербайджана.
Он выразил надежду, что стороны конфликта выполнят достигнутые договоренности, прежде всего добьются прекращения огня, после чего должен начаться политический процесс. Небензя также отметил, что Россия остро переживает происходящее в Нагорном Карабахе, поскольку поддерживает близкие отношения с Азербайджаном и с Арменией, кроме того, в РФ проживают большие диаспоры этих стран. "Это особый вопрос, который отдает болью в наших сердцах", - подчеркнул он.