Քաղաքական 22:56 09/11/2020 Արցախ
Սարումյան. Հնարավոր է մի դիվերսիոն խմբի հաջողվի ներթափանցել որևէ բնակավայր, մեկ-երկու րոպեով դրոշակ բարձրացնել, բայց գլխովին ոչնչացվելու գնով
«Երբ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը դնում է խորհրդանշական խնդիր և դա կատարելու համար պատրաստ է հաշվի չնստել որևէ կորստի ու գնի հետ»,- Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնում տեղի ունեցած ասուլիսում ասաց Արցախի Պաշտպանության բանակի ներկայացուցիչ, գնդապետ  Սուրեն Սարումյանը՝ պատասխանելով Շուշիում ադրբեջանական դրոշ բարձրացնելու տեսանյութի իսկության մասին հարցին։
Նա վստահեցրեց՝ ցանկացած պատերազմում, պարագայում հնարավոր է մի դիվերսիոն-հետախուզական խմբի հաջողվի ներթափանցել որևէ բնակավայր և մեկ-երկու րոպեով դրոշակ բարձրացնել, բայց գլխովին ոչնչացվելու գնով։
«Եթե դրոշ բարձրացնելու գինն այդ ստորաբաժանումների գլխովին ոչնչացնում է, մենք պատրաստ ենք այդկերպ արձագանքել դրոշակ բարձրացնելու բոլոր փորձերին»,- մշեց ՊԲ ներկայացուցիչը։
Հարցին՝ երեկ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտարարել էր՝ ենթադրում է Շուշիի համար մարտերն այսօր կավարտվեն, ըստ ձեզ, երեկ նման հայտարարություն անելու հիքմեր կայի՞ն, ՊԲ ներկայացուցիչը պատասխանեց. «Մարտական գործողությունների ելքի կանխատեսելիս հիմնվում են որոշակի տվյալների վրա, սակայն ժամանակակից համազորային մարտը դինամիկ գործընթաց է, ենթադրում է  իրավիճակային բազմաթիվ  փոփոխություններ, որոնք ոչ միշտ են կանխատեսման ենթակա»։

Политика 23:44 09/11/2020 Регион
Сарумян: ДРГ Азербайджана удается водружать флаг в Арцахе на 1-2 минуты ценой полного уничтожения диверсионной группы
«Военно-политическим руководством Азербайджана ставится символическая задача, при выполнении которой оно готово не считаться с любыми потерями, любой ценой», – заявил на брифинге вечером 9 ноября представитель Армии обороны Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) полковник
Сурен Сарумян, отвечая на вопрос о подлинности распространенного азербайджанской стороной видео с водружением азербайджанского флага в арцахском Шуши.
Он заверил, что в любой войне, в любом случае, у какой-то диверсионно-разведывательной группы может получиться проникнуть в какой-то населенный пункт, на 1-2 минуты водрузить флаг, но ценой своего поголовного уничтожения после.
«Если для Баку цена водружения флага – уничтожение собственных подразделений поголовно, то мы готовы так реагировать на все попытки водружения флага», – указал Сарумян.
Коснувшись вчерашнего заявления представителя Минобороны Армении Арцруна Ованнисяна о том, что, по его предположениям, битва за Шуши завершится сегодня, и отвечая на вопрос, были ли, на его взгляд, основания для такого заявления вчера, представитель Армии обороны Арцаха отметил: «При прогнозировании исхода боевых действий основываются на определенных данных, но современные сражения – это динамичный процесс, предполагающий множество ситуационных изменений, которые не всегда предсказуемы».