Քաղաքական 09:57 11/11/2020 Հայաստան
«Ցավոք սրտի, ինձ համար կանխատեսելի էր այս ամենը, և ցավոք սրտի, մենք չկարողացանք կանխել այս արհավիրքը։ Ես չեմ վախենա և կասեմ, որ մեր երրորդ հանրապետության ամենաամոթալի և ամենացավալի էջերից մեկն է։ Եվ դրա միակ պատասխանատուն ու միակ մեղավորը Հայաստանի Հանրապետությունում այսօր պաշտոնավարող դավաճանների խմբակն է»,-«Պրեսսինգ» հաղորդաշարում հայտարարեց ԱԱԾ նախկին տնօրեն, գեներալ-մայոր, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի կողմից կապիտուլյացիոն փաստաթղթի ստորագրմանը։
Վանեցյանի խոսքով, այդ խմբակը վերջին երկուսուկես տարիների ընթացքում, իր կարծիքով, արտաքին ուժերի ազդեցության ներքո իրականացրեցին այն ծրագիրը, որը ավարտվեց այս ամոթալի հայտարարության ստորագրումով։
«Մեր զինված ուժերը, զինվորները, հրամանատրները, գեներաները կենացմահու կռիվ տվեցին, ունեցանք մեծ, ցավալի կորուստներ։ Մինչև վերջին պահը իշխանական քարոզչամեքենան խաբում էր, ասում էր հաղթում ենք, հաղթել ենք, հաղթելու ենք։ Այն մարդիկ, որոնք փորձում էին ներկայացնել ճշմարտությունը, միանգամից դասվում էին թշնամիների շարքին»,- ասաց ԱԱԾ նախկին տնօրենը։

Политика 10:34 11/11/2020 Армения
«К сожалению, для меня все это было предсказуемо. К сожалению, мы не смогли предотвратить эту катастрофу. Не побоюсь сказать и скажу, что это одна из самых позорных и болезненных страниц в истории нашей третьей республики. И единственным ответственным и виновником всего этого является находящаяся сегодня у власти в Республике Армения группа предателей», – заявил в интервью в авторской программе Сатик Сейранян «Pressing» бывший директор Службы национальной безопасности, генерал-майор, председатель партии «Айреник» («Родина») Артур Ванецян, коснувшись подписания премьер-министром РА  Николом Пашиняном документа о капитуляции.
По словам Ванецяна, эта группа в последние два с половиной года, по его мнению, под влиянием внешних сил осуществила ту программу, которая и закончилось подписанием этого позорного заявления.
«Наши вооруженные силы, солдаты, командиры, генералы сражались не на жизнь, а на смерть, мы понесли большие, болезненные потери. До последнего момента пропагандистская машина власти обманывала, говоря, что мы побеждаем, мы победили, мы победим. Людей, пытавшихся представить правду, сразу же причисляли к врагам», – сказал бывший директор Службы национальной безопасности.