Քաղաքական 18:05 13/11/2020 Հայաստան
«Արցախյան շարժումից հետո տեղափոխվել էինք Արցախ՝ մշտական բնակության։ Իմ 13 տարեկան տղան՝ որպես փոքրիկ ֆիդայի, հետևել է հորը և մասնակցել մարտերին։ Իսկ 1991 թվականի սեպտեմբերի 23-ին, 3 «БТР» կասեցնելով, հայրենիքի համար զոհել է իր կյանքը»,- այսօր Ազատության հրապարակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով հանրահավաքի ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում ասաց արցախցի Եկատերինա Թումանյանը։
Արցախցի կնոջ խոսքով, երբ սեպտեմբերի 27-ին սկսված պատերազմից հետո իրենց ասել են, որ պետք է լքեն տները, ինքը պատից պոկել է որդու նկարը և հետը բերել Երևան.
«Բա շիրիմը ո՞նց բերեմ, ո՞նց գնամ իմ երեխու շիրիմին։ 13 տարեկան երեխաս «Արիության» մեդալի է արժանացել, հիմա ես իրենց թողել եմ այնտեղ ու եկել։ Թշնամու զինվորը պիտի գա, ես ո՞նց գնամ իմ երեխու շիրիմին։ Հիմա իմ երեխու շիրիմը ո՞նց թողնեմ էնտեղ։ Իմ տղան մինուճար էր, իսկ աղջիկներս էլ փախստականի վիճակով եկել են հետս։ Հիմա չգիտենք՝ գնա՞նք, թե մնա՞նք այստեղ»։
Տիկին Եկատերինան նշեց, որ ինքը չի եկել Ազատության հրապարակ՝ պահանջելու Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը, ինքը եկել է՝ իր ժողովրդի համար, որ իշխանությունը ինչ-որ բան մտածի ու արցախցիների համար պայման ստեղծի՝ իրենց տներ գնալու։

Politics 19:54 13/11/2020 Armenia
"We moved to Artsakh for permanent residence after the liberation war in the 90s. My 13-year-old son followed the path of his father and participated in the battles as a freedom fighter. He fell on September 23 of the year 1991, sacrificing his life while trying to prevent an enemy vehicle," a woman from Artsakh Yekaterina told reporters during the opposition rally in Yerevan.
In her words, when the war started on September 27, she was told to leave the house and the only thing she managed to take was the the photo of her son, she just pulled it from the wall and left the house.
"Now, how can I move his grave from there, how can I visit his tomb? My 13-year-old son was awarded with a medal For Courage. I have now left them there and came here. The enemy soldier will come, and how I can visit the grave of my son? My daughters came with me as refugees, and we are lost about the future," she said.
The woman noted that she has not joined the rally at Liberty Square to call for PM Pashinyan's resignation but has joined the people in their demand from authorities to create conditions for them to return to their houses.