Քաղաքական 10:11 14/11/2020 Արցախ
Ռուսական Մի-8 և Մի-24 ուղղաթիռները ապահովել են դեպի Լեռնային Ղարաբաղ ուղևորվող խաղաղապահների շարասյուների անվտանգությունը: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին շաբաթ օրը լրագրողներին հայտնել են ՌԴ Պաշտպանության նախարարությունից:
«Ուղղաթիռի էսկադրիլիայի օդաչուներն ավարտել են խաղաղապահ ուժերի շարասյուների անվտանգության ապահովման և ուղեկցելու խնդրի կատարումը՝ թռիչքներ կատարելով Էրեբունի օդանավակայանից դեպի Գորիս և Ստեփանակերտ բնակավայրեր»,- նշել են ռազմական գերատեսչությունում:
Ուղղաթիռները վերահսկում են հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմը և ռազմական գործողությունները, ինչպես նաև վերահսկում են նյութատեխնիկական սարքավորումների և անձնակազմի տեղափոխումը հակամարտության գոտի:
An-124 «Ռուսլան» ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռներով ութ ուղղաթիռ է հասցվել Երեւանի օդանավակայան:
ՌԴ Պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն ավելի վաղ ասել էր, որ ռազմական տրանսպորտային ավիացիան երեք օրվա ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղ է տեղափոխել 1,103 զինծառայող և 168 միավոր տեխնիկա:

Политика 10:28 14/11/2020 НКР
Российские вертолеты Ми-8 и Ми-24 прикрыли колонны миротворцев, которые совершали марш в Нагорный Карабах. Об этом сообщили журналистам в Минобороны России в субботу, передает ТАСС.
«Летчики вертолетной эскадрильи выполнили задачи по прикрытию и сопровождению колонн миротворческих сил, совершающих марши по маршрутам с аэродрома "Эребуни" в населенные пункты Горис и Степанакерт», – отметили в военном ведомстве.
Вертолеты контролируют прекращение огня и военных действий в зоне конфликта, а также осуществляют мониторинг доставки материально-технического имущества и личного состава.
Восемь вертолетов ранее были доставлены самолетами военно-транспортной авиации Ан-124 «Руслан» на аэродром в Ереване.
Ранее министр обороны России Сергей Шойгу сообщил, что военно-транспортная авиация за трое суток перебросила в Нагорный Карабах 1 103 военнослужащих, 168 единиц техники.