Քաղաքական 13:04 17/11/2020 Հայաստան
Վազգեն Մանուկյան. Որոշում է ընդունվել զոհաբերելու Նիկոլ Փաշինյանին և մեկ ուրիշի միջոցով պահպանել իրենց վերահսկողությունը մեր երկրում
Պետական, քաղաքական գործիչ, ՀՀ նախկին վարչապետ Վազգան Մանուկյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ ասված է.
«Նոյեմբերի 10-ի կապիտուլյացիայի հիմքերը դրվեցին դեռևս 2018 թվականին, երբ դրսի ուժերը օտար երկրների ծառայությունների ներկայացուցիչների միջոցով, օգտագործելով Նիկոլ Փաշինյանի որոշակի հատկություններ, գայթակղելով մեր ժողովրդին պարզունակ բանաձևով, թե «դուք վատ եք ապրում, քանի որ իշխանությունները ձեզ թալանում են, իսկ մենք կվերցնենք թալանածը և կբաժանենք ձեզ», զավթեցին Հայաստանը:
Փաստորեն, արտաքին ուժերն առանց պատերազմ հայտարարելու Հայաստանի դեմ, առանց արյուն թափելու նվաճեցին մեր երկիրն ու տարան այն ուղղությամբ, որի հետևանքները մենք այժմ «ճաշակում ենք»:
Այժմ արտաքին ուժերը մեր պետության կառավարումից հեշտությամբ չեն հրաժարվի, քանի որ իրենց ծրագրերը վերջնականապես չեն իրագործվել և հատկապես, որ Ռուսաստանի ներկայությունն ու ազդեցությունը տարածաշրջանում էապես մեծացել են:
Այդ ուժերի կողմից կարող է որոշում ընդունվել զոհաբերելու Նիկոլի Փաշինյանին և մեկ ուրիշի միջոցով շարունակելու պահպանել իրենց վերահսկողությունը մեր երկրում:
Հայաստանը դարձել է անպաշտպան երկիր: Ամեն պահի կարող է իրավիճակը փոխվել, և մենք ենթարկվենք ագրեսիայի Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից: Բայց ըստ նոյեմբերի 10-ին ստորագրված փաստաթղթի՝ տեսականորեն մենք ունենք 5 տարի ժամանակ ոտքի կանգնելու և հզորանալու համար (ռուսական խաղաղապահ առաքելության ժամկետը 5 տարի է): Իսկ այժմ շտապ պետք է կարողանանք մեր օգտին փոխել հայտարարության իրականացման գործընթացը:
Այն, որ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հեռանա իշխանությունից, երկու կարծիք լինել չի կարող: Սակայն կոչ եմ անում մեր ժողովրդին նորից չխաբվել սիրտ շոյող «քաղցր» խոսքերով: Դա կարևորագույն խնդիր է նաև բոլոր ազգային քաղաքական ուժերի համար՝ նորից չտրվելու ամբոխային կարծիքներին, որոնք վարպետորեն ձևավորում են մեր երկիրը զավթած դրսի թշնամական ուժերը:
Մեզ այսօր պետք է կոշտ, ռազմական գործին տիրապետող, ազգային և ազատության գաղափարների վրա հիմնված քաղաքականություն իրականացնող իշխանություն, որը կհամախմբի ժողովրդին, կվերականգնի հարաբերությունները մեր բնական դաշնակիցների, հատկապես Ռուսաստանի հետ և ունակ կլինի լուծելու մեր երկրի և ժողովրդի առջև ծառացած խնդիրները»։

Политика 15:46 17/11/2020 Армения
Вазген Манукян: Эти силы могут решить принести в жертву Пашиняна и продолжить посредством кого-то другого
Государственный, политический деятель, бывший премьер Армении Вазген Манукян выступил с заявлением:
«Основы капитуляции 10 ноября были заложены еще в 2018 году, когда иностранные силы посредством представителей служб зарубежных государств, используя определенные черты Никола Пашиняна, соблазнив наш народ простой формулой «вы живете плохо, потому что вас грабит власть, а мы забираем награбленное, и все разделим», захватили Армению.
Фактически, иностранные силы без объявления войны против Армении, не пролив крови, завоевали нашу страну и повели ее в том направлении, последствия которых мы сегодня «вкушаем».
Сейчас иностранные силы нелегко откажутся от управления нашей страной, потому что их программы реализованы неокончательно, и особенно после того, что присутствие и влияние России в регионе существенно увеличилось.
Эти силы могут решить принести в жертву Никола Пашиняна и продолжить поддерживать свой контроль в нашей стране посредством  кого-то другого.
Армения стала беззащитным государством. В любую минуту ситуация может измениться, и мы подвергнемся агрессии со стороны Азербайджана и Турции.
Но согласно документу, подписанному 10 ноября, у нас теоретически есть 5 лет, чтобы встать и окрепнуть (срок российской миротворческой миссии - 5 лет). А сейчас мы должны суметь изменить процесс реализации заявления в нашу пользу.
Не может быть двух мнений о том, что Никол Пашинян должен отойти от власти. Однако я призываю наш народ больше не верить «сладким» словам, берущим за душу... Это важный вопрос и для всех национальных политических сил - не поддаваться мнениям толпы, которые искусно формируют враждебные иностранные силы, захватившие нашу страну.
Сегодня нам нужна жесткая, владеющая военным делом, реализующая политику, основанную на национальных идеях и идеях свободы, власть, которая объединит народ, восстановит отношения с нашими союзниками, особенно с Россией, и будет способна решить проблемы, возникшие перед нашей страной и народом».