Հասարակություն 09:00 19/11/2020 Հայաստան
Նոյեմբերի 18-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է Արցախյան պատերազմին մասնակցած և մինչև այս պահը գտնվելու վայրն անհայտ զինծառայողների ընտանիքների անդամների հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից։
ՀՀ պաշտպանության նախարարը զինծառայողների հարազատներին փոխանցել է, որ ռազմական գործողությունների անցկացման վայրերում որոնողական աշխատանքները շարունակվում են, համապատասխան կառույցների հետ համատեղ Զինված ուժերի ներկայացուցիչներն իրականացնում են տվյալների հավաքագրման աշխատանքներ։
Դավիթ Տոնոյանը զինծառայողների հարազատներին տեղեկացրել է, որ որոնողական աշխատանքներին ակտիվ ներգրավված են Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի և ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչներ, որոնց աջակցում է Արցախի արտակարգ իրավիճակների ծառայությունը։ Դավիթ Տոնոյանը նշել է նաև, որ որոշ հատվածներում աշխատանքներն ավարտված են, և որոնողական խմբերը շարունակում են իրականացնել իրենց առաքելությունը նոր տարածքներում։
Անդրադառնալով Արցախում ծառայությունը շարունակող զինծառայողների արձակուրդների մասին հարցին, պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ արձակուրդների տրամադրման գործընթացը կիրականացվի դեկտեմբեր ամսին, երբ վերջնականապես հստակեցված կլինեն Արցախի սահմանների պաշտպանությանը, պահպանությանը վերաբերող հարցերը։

Society 10:49 19/11/2020 Armenia
Armenian Defense Minister Davit Tonoyan on Wednesday met with the families of the servicemen who took part in the Artsakh war and are still missing.
The minister told the soldiers’ relatives that the search efforts continue at the sites of hostilities, adding representatives of the armed forces together with the relevant structures are carrying out data collection activities, the Defense Ministry reported.
Tonoyan also told them that representatives of the Russian peacekeeping contingent and the International Committee of the Red Cross (ICRC) are actively involved in the search operations and are supported by the Artsakh State Service of Emergency Situations. The minister said the works have been completed in some areas and the search groups continue to carry out their mission in new places.
Touching upon the issue of vacations of servicemen continuing their service in Artsakh, the defense minister stressed that the process of granting vacations will be carried out in December, when the issues related to the defense of Artsakh's borders are finally clarified.