Իրավունք 16:45 23/12/2020 Հայաստան
Քաջարանի քաղաքապետ Մանվել Փարամազյանին մեղադրանք է առաջադրվել: Լրագրողներին այս մասին հայտնեց Փարամազյանի պաշտան Երվանդ Վարոսյանը:
«8 ամիս առաջ Քաջարանում դեպքեր տեղի ունեցան՝ կապված Քաջարանի 3 քաղաքացիների ձերբակալության հետ: Այսօր Մանվել Փարամազյանին մեղադրանք առաջադրվեց՝ իբր այդ անձանց հետ խմբով ինչ-որ մեկին իբր առևանգելու հետ կապված:
Կարող եմ ասել, որ ոտքից գլուխ անհեթեթություն է: Այդ տղաները, ում ձերբակալել էին, վաղուց ազատության մեջ են։ Մամուլից, իմ ունեցած տեղեկություններով այն անձը, որ որպես տուժող էր ներկայացվում, վաղուց իրականությունը ներկայացրել է: Անկախ ամեն ինչից՝ նման դեպք տեղի ունեցել է, չի ունեցել, տեղեկություններ էլ չունենք, բայց այն, որ Քաջարանի համայնքապետը դրա հետ առնչություն չունի, փաստ է:
Ուստի ակնհայտ է, որ սա քաղաքական վրեժխնդրություն է, հետապնդում է: Մեր դիրքրոշումն էլ հայտնեցինք»,- ասաց պաշտպանը:
Երվանդ Վարոսյանը սա կապում է երկու հանգամանքի հետ.  «Քաջարանի  համայնքապետն ակտիվ մասնակցություն է ունեցել մարտական գործողություններին հայրենիքի պաշտպանության ուղղությամբ և Սյունիքի համայնքապետերի ու ավագանիների տարածած հայտարարությունը, որով պահանջեցին կառավարության հրաժարականը»:
Ըստ պաշտպանի, ծիծաղելի է՝ 8 ամիս անց  ինչ-որ մեկը որոշում է  նման մեղադրանք առաջադրել:
«Սա խոսում է  այն մասին, որ առաջին հերթին պարոն Փարամազյանն այնքան մաքուր անձնավորություն է, որ ուրիշ որևէ բան չի գտնվել, քան այդ հեքիաթը: Բայց այն, որ այս ամեն ինչը կապված է միայն քաղաքական գործընթացների հետ, անառարկելի է»,- ընդգծեց Ե. Վարոսյանը:
Նախաքննական մարմինը  որոշում է  կայացրել կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություն ներկայացնել դատարան: Ե. Վարոսյանի խոսքով, դեռ տեղեկություն չունեն՝  երբ կներկայացվի, երբ կնշանակվի համապատասխան դատական նիստը:

Право 17:07 23/12/2020 Армения
Мэру города Каджаран Сюникской области Армении Манвелу Парамазяну предъявлено обвинение. Об этом в беседе с журналистами после выхода из Следственного комитета РА с главой общины заявил адвокат Парамазяна – Ерванд Варосян.
«Восемь месяцев назад в Каджаране имели место инциденты в связи с задержанием трех жителей города. Сегодня Манвелу Парамазяну было предъявлено обвинение – якобы в связи с похищением кого-то в сговоре с этими лицами.
Могу сказать, что это чушь, с ног до головы. Парни, которые были задержаны, уже долгое время находятся на свободе. Из прессы мне известно, что истина уже выявлена. Независимо от всего, был ли такой случай или нет, факт, что мэр Каджарана не имеет к нему никакого отношения. Это факт», – отметил Варосян.
«Посему очевидно, что налицо политическое сведение счетов, преследование. Мы свою позицию выразили», – подчеркнул адвокат.
Варосян связывает все это с двумя обстоятельствами: мэр Каджарана принимал активное участие в боевых действиях по защите Родины и присоединился к требованию об отставке Никола Пашиняна с поста премьер-министра Армении и правительства.
По словам адвоката, просто смешно, что спустя 8 месяцев кто-то решил предъявить подобное обвинение.
«Это, в первую очередь, говорит о том, что у г-на Парамазяна столь безупречная репутация, что ничего иного, кроме этой сказки, просто не нашлось. Но то, что все это связано лишь с политическими процессами, неоспоримо», – указал Варосян.
Орган предварительного следствия решил подать в суд ходатайство об избрании в качестве меры пресечения заключения под стражу. Однако адвокат не знает, когда будет подано ходатайство, когда будет назначено соответствующее судебное заседание.