Հասարակություն 12:57 25/12/2020 Հայաստան
«Ռոսսոտրուդնիչեստվոն» ամփոփել է «Ո՞ր երկրներն են ամենից շատ սիրում Ռուսաստանը» հարցման արդյունքները, ըստ որի Հայաստանը հայտնվել է «լավագույն եռյակում»: Այս մասին Tass-ին ասել են Երևանում Ռուսաստանի գիտության և մշակույթի կենտրոնի մամուլի ծառայությունից:
Նշվում է, որ Ռուսաստանին սիրող երկրների ցանկում առաջին տեղը գրավել է  Տաջիկստանը, որին հաջորդել է Սերբիան, իսկ Հայաստանը փակել է եռյակը։
Ռուսաստանին ջերմորեն վերաբերվող մյուս երկրներն են Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Մոլդովան, Սիրիան, Ուկրաինան, Բուլղարիան և Չինաստանը:

Society 20:18 25/12/2020 Armenia
Rossotrudnichestvo, Russia’s state agency responsible for overseeing promotion of cultural ties and exchanges, has published the results of a poll entitled ‘Which countries love Russia the most?’, Armenia was placed third, the Russian cultural center in Yerevan told TASS on Thursday.
"We thank everyone who took part in the competition. Tajikistan won the first place in the competition, followed by Serbia and Armenia was placed third in the list of countries that love Russia the most," the agency was told.
Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Syria, Ukraine, Bulgaria and China are among the other top countries.