Հասարակություն 19:45 07/01/2021 Հայաստան
«Մեզ խաբում են ու քաշքշուկի մեջ գցում, որ հոգնենք, համակերպվենք, որոշ փոխհատուցումներ ստանանք, լեզուներս կարճանա»,- այս մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց ավելի քան երկու ամիս Արցախում եղբորն ու եղբորորդուն փնտրող Արսեն Ղուկասյանը։
Ըստ նրա, ավելի քան 3 ամսվա պայքարը՝ անհետ կորածների, գերիների, զինվորների դիակները գտնելու համար հատվածական հաջողություններ է ունեցել միայն իրենց համառության հաշվին։
«Սակայն դա արդյունավետ ճանապարհ չէ ու ձեռնտու է միայն պատասխանատուներին, որոնք արդեն մեր դեմ ցուցմունքներ են հավաքում։ Այսօր մենք հասկացել ենք, որ չենք կարող իրենց աթոռին կպած զինվորականներին կամ չինովնիկներին ծեծելով, աշխարհի հայհոյանքները տալով, աշխատեցնել։ Մեզ խաբում են ու քաշքշուկի մեջ գցում, որ հոգնենք, համակերպվենք, որոշ փոխհատուցումներ ստանանք, լեզուներս կարճանա և այլն»,- նշեց նա։
Արսեն Ղուկասյանի խոսքով՝ այժմ մեկն է, որ սկսեն անզիջում և հետևողական իրավական պայքար նրանց դեմ, որոնք դավաճանել են երեխաներին։
«Պատրաստվում ենք քրեական պատասխանատվության ենթարկել թե զինվորականներին, թե քննիչներին, թե իշխանությանը, որը կոծկում է այս ամենը»,- նշեց նա։
Ղուկասյանը նաև ակնկալում է լրագրողների աջակցությունը՝ միջազգային մամուլում հրապարակումների առումով։
Նա դիմելով իրավաբաններին՝ նշեց, որ ակնկալում են նրանց աջակցությունը։
«Մեր նախաձեռնությունը նախատեսում է յուրաքանչյուրի հարազատի դեպքով հարուցել մեկ քրեական գործ և դա արդեն իրավաբանները կասեն, թե դրան տան զինվորական անփութության, թե դավաճանության հոդված։ Այդ գործերի շրջանակում պահանջելու ենք բաց ու թափանցիկ ձևով քննել մեր հարազատների մահվան հանգամանքները, ինչպես նաև նրանց մահվանը հանգեցրած զինվորականների մեղքը, ինչու ոչ՝ նաև Գերագույն գլխավոր հրամանատարի»,- ընդգծեց Արսեն Ղուկասյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում կա ավելի քան 3000 փաստաբան և նրանցից 300-ը՝ յուրաքանչյուրը վերցնելով մեկ գործ, կարող են օգնել անհետ կորածների հարազատներին։
Արսեն Ղուկասյանը նշեց նաև, որ ուզում են Կառավարության անգործությունը վիճարկել Վարչական դատարանում, ստիպել, որպեսզի ի վերջո ասեն զոհվածների, գերեվարվածների ու անհետ կորածների ճշմարիտ թվերը։

Общество 20:21 07/01/2021 Армения
«Они обманывают нас и ввязывают в волокиту, чтобы мы устали, смирились, получили некоторые компенсации и прикусили языки», - об этом в прямом эфире в соцсети Facebook сказал Арсен Гукасян, который более двух месяцев разыскивает своего брата и племянника в Арцахе.
По его словам, продолжающаяся более трех месяцев борьба по поиску пропавших без вести, пленных и тел солдат имела частичный успех только благодаря их настойчивости.
«Однако это неэффективный способ и выгоден только тем ответственным за это людям, которые уже собирают показания против нас. Сегодня мы поняли, что мы не можем, избивая цепляющихся за свои кресла военных или чиновников, проклиная их самыми последними словами, заставить их работать. Нас обманывают и ввязывают в волокиту, чтобы мы устали, смирились получили некоторые компенсации и прикусили языки и т. д.», - сказал он.
По словам Арсена Гукасяна, сейчас им осталось только одно —начать бескомпромиссную и последовательную борьбу с теми, кто предал их детей.
«Мы собираемся привлечь к уголовной ответственности военных, как следователей, так и правительство, которое все это покрывает», - сказал он.
Гукасян также ожидает поддержки журналистов в части публикаций в международной прессе.
Обращаясь к юристам, он отметил, что они рассчитывают на их поддержку.
«Наша инициатива предусматривает возбуждение уголовного дела в отношении случая по каждому родственнику, а адвокаты уже скажут —будет ли им предъявлено обвинение по статье военная халатность или предательство. В рамках этих дел мы потребуем открытого и прозрачного расследования обстоятельств гибели наших родственников, а также виновности военных, приведших к их гибели, почему бы и не Верховного главнокомандующего», -подчеркнул Арсен Гукасян.
По его словам, в Армении есть более 3000 адвокатов и 300 из них, взяв по одному делу, смогут помочь родственникам пропавших без вести.
Арсен Гукасян также отметил, что они хотят оспорить бездействие правительства в Административном суде, чтобы заставить их наконец назвать истинное количество погибших, пленных и пропавших без вести.