Քաղաքական 18:04 09/01/2021 Աշխարհում
Իրաքի ԱԳՆ-ն անընդունելի է համարում Վաշինգտոնի պատժամիջոցները շիա աշխարհազորի ղեկավարներից մեկի՝ Ֆալեհ ալ-Ֆայադիի դեմ, որը ազգային անվտանգության հարցերով կառավարության նախկին խորհրդականն է։ Այս մասին ասվում է Իրաքի դեպարտամենտի կողմից շաբաթ օրը տարածած հայտարարության մեջ, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը։
«Մենք զարմացած ենք ԱՄՆ գանձապետարանի գործողություններից` կապված ժողովրդական աշխարհազորայինների ղեկավար Ֆալեհ ալ-Ֆայադի հետ։ Այս որոշումը մեզ համար անընդունելի անակնկալ էր»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Կոմյունիկեում նշվում է նաև, որ Արտաքին գործերի նախարարությունը՝ Վաշինգտոնի ներկայիս և նոր վարչակազմերի հետ միասին, սերտորեն հետևելու է ԱՄՆ գանձապետական բոլոր հրահանգներին՝ Իրաքի վերաբերյալ. «Աշխատելու ենք դրանց հետևանքները վերացնելու ուղղությամբ»:
Հունվարի 8-ին ԱՄՆ ֆինանսների արտաքին ակտիվների վերահսկման գրասենյակը (OFAC) հայտարարել է ալ-Ֆայադին պատժամիջոցների ցուցակում ներառելու մասին։ Ըստ մեղադրանքի, ալ-Ֆայադին ներգրավված է եղել մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների գործում։

Политика 18:10 09/01/2021 В мире
Министерство иностранных дел Ирака: Санкции США против бывшего советника по национальной безопасности неприемлемы
МИД Ирака считает неприемлемым введение Вашингтоном санкций против одного из лидеров шиитского ополчения «Аль-Хашд аш-Шааби», бывшего советника в правительстве страны по вопросам национальной безопасности Фалеха аль-Файяда. Об этом говорится в распространенном в субботу заявлении иракского ведомства, которое цитирует новостной портал SHAFAQ News, передает ТАСС.
«Удивлены действиями казначейства США в отношении главы народного ополчения Фалеха аль-Файяда, - отмечается в нем. - Подобное решение стало для нас неприемлемой неожиданностью». В коммюнике также указывается на то, что МИД будет вместе с нынешней и новой администрацией в Вашингтоне внимательно следить за всеми директивами Минфина США, «касающимися иракских имен, и работать над устранением их последствий».
8 января Управление по контролю за иностранными активами (OFAC) американского Минфина сообщило о внесении аль-Файяда в санкционный список «за причастность к серьезным нарушениям прав человека».