Քաղաքական 10:51 11/01/2021 Արցախ
ՌԴ զինված ուժերի նյութատեխնիկական ապահովման ստրաբաժանման մասնագետները Կարաքենդ գյուղում կառուցել են նոր բլոկ-մոդուլային քաղաք: Այդ մասին հաղորդագրությունը հրապարակվել է ՌԴ ՊՆ պաշտոնական կայքէջում:
Ռուսաստանի Դաշնության Պաշտպանության փոխնախարար, բանակի գեներալ Դմիտրի Բուլգակովին զեկուցվել է նոր մոդուլյար քաղաքում 60 մարդու բնակեցման մասին, որը կառուցվել է Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինվորական անձնակազմի համար հարմարավետ կյանքի և կենցաղային պայմաններ ստեղծելու համար:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի ՊՆ նյութատեխնիկական ապահովման ստրաբաժանման մասնագետները օպերատիվ կերպով կառուցել էին երկու բլոկ-մոդուլային քաղաք Ստեփանակերտում և Գետավան բնակավայրում:
Բլոկ-մոդուլային քաղաքները ամբողջովին ինքնաբավ օբյեկտներ են, որոնք հագեցած են կյանքի ապահովման համակարգերի բոլոր անհրաժեշտ բաղադրիչներով (էլեկտրամատակարարում, ջեռուցում, սանհանգույցներ, ջրամատակարարում, կոյուղի): Մոդուլն ապահովված է կահույքով (մահճակալ, զգեստապահարան, խոհանոցային հավաքածու, սեղաններ, աթոռներ, ցնցուղ), ինչպես նաև կենցաղային տեխնիկայով (էլեկտրական վառարան, սառնարան, լվացքի մեքենա, միկրոալիքային վառարան, հեռուստացույց, օդորակիչ, կաթսա):
Յուրաքանչյուր քաղաքի տարածքում կա մարզահրապարակ՝ արհեստական խոտածածկով, լոգարան, բժշկական կենտրոն, չորանոց, հագուստի մաքրման սենյակ, հանգստի սենյակ, գրասենյակ, պահեստ, ճաշարան և մթերային խանութ:
Այս բլոկ-մոդուլային քաղաքները կարող են օգտագործվել ինչպես ցուրտ շրջաններում, այնպես էլ տաք կլիմա ունեցող երկրներում:
Բլոկ-մոդուլային քաղաքները արտադրվում էին մասնագիտացված արդյունաբերական ձեռնարկությունների կողմից՝ տեխնիկական պահանջներին համապատասխան:

Для российских миротворцев в Арцахе построили еще один блочно-модульный городок
Специалисты МТО возвели еще один блочно-модульный городок в населенном пункте Каракенд.Об этом сообщается на официальной странице МО РФ.
О заселении 60 человек в новый модульный городок, возведенный для создания комфортных условий проживания и быта военнослужащих российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе, доложили заместителю Министра обороны РФ генералу армии Дмитрию Булгакову.
Ранее специалисты материально-технического обеспечения Минобороны России в кратчайшие сроки возвели два блочно-модульных городка в Степанакерте и населенном пункте Гетаван.
Блочно-модульные городки – это полноценные автономные объекты, которые оснащены всеми необходимыми составляющими системами жизнеобеспечения (электроснабжение, автономное отопление, санузлы, водоснабжение, водоотведение). Места проживания укомплектованы мебелью (кровать, шкаф, кухонный гарнитур, столы, стулья, душевая кабина), а также бытовой техникой (электроплита, холодильник, стиральная машина, микроволновая печь, телевизор, кондиционер, бойлер).
На территории каждого городка есть спортзал с искусственным покрытием, баня, медицинский пункт, сушилка, комната чистки обмундирования, комната досуга, канцелярия, кладовая имущества, столовая, а также продуктовый склад.
Данные блочно-модульные городки могут применяться как в регионах с низкими температурами, так и в странах с жарким климатом.
Блочно-модульные городки изготовлены специализированными промышленными предприятиями в соответствии с требованиями ГОСТа и технических условий.