Քաղաքական 13:01 13/01/2021 Հայաստան
«Ադրբեջանական առցանց հեռուստաալիքներից մեկով այս պահին Իլհամ Ալիևի իշխանության՝ հատկապես արտաքին և տարածաշրջանային հարցերով ոչ ամենևին անհայտ փորձագետներից մեկն է խոսում։
3 կարևոր կետ, որոնց վրա հետաքրքիր շեշտադրումներ արեց փորձագետը և որոնք կարող են մեզ էլ հետաքրքիր լինել։
1. Ադրբեջանը պետք է հնարավորինս արագ սկսի վերաբնակեցման քաղաքականությունն իր ձեռքն անցած տարածքներում։ Ենթակառուցվածքների առումով նման հնարավորություն այս պահին կա Շուշի և Հադրութ քաղաքներում, և ադրբեջանական կողմը պետք է արագ ադրբեջանցիներով բնակեցնի առաջին հերթին հենց այս երկու քաղաքները։
Ադրբեջանցիներով Հադրութը բնակեցնելու մասին են խոսում։ Հադրութը, որտեղ ադրբեջանցիներ գրեթե չեն բնակվել անգամ խորհրդային տարիներին։
2. Ադրբեջանում մեկնարկել է նոր գաղափարախոսության ներմուծման գործընթաց։ «Մեկ ազգ, երկու պետությունը» փոխարինվում է «մեկ ազգ, մեկ պետություն» մոտեցմամբ։
3. Արվում են հետևություններ պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո թույլ տրված սեփական սխալներից և թերացումներից։ Ուշադրության կենտրոնում հատկապես Ֆրանսիայի սենատի կողմից միանգամից 305 պատգամավորի կողմ քվեարկությամբ ընդունված ԼՂՀ ճանաչման անհրաժեշտության մասին բանաձևի նախագիծն է։
Հիմնական մեղավոր է նշանակվում ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, ով ի պաշտոնե պատասխանատու է դեսպանների գործունեության կամ անգործության համար։

Политика 13:46 13/01/2021 Армения
«В данный момент на одном из азербайджанских онлайн-телеканалов говорит совсем не малоизвестный эксперт правительства Ильхама Алиева, особенно по внешним и региональным вопросам.
3 важных момента, на которых эксперт сделал интересные акценты и которые могут быть интересны и нам.
1. Азербайджан должен как можно скорее начать политику заселения перешедших к ним в руки территорий. В плане инфраструктур такая возможность есть в настоящее время есть в городах Шуши и Гадрут, и азербайджанская сторона должна в первую очередь быстро заселить азербайджанцами эти два города.
Речь идет о заселении Гадрута азербайджанцами. Гадрут, где азербайджанцы почти не жили даже в советские годы.
2. В Азербайджане начался процесс внедрения новой идеологии: «Одна нация, два государства» заменяется подходом «одна нация, одно государство».
3. На собственных ошибках и упущениях делаются выводы, совершенных во время войны и после нее. В центре внимания находится проект резолюции о необходимости признания НКР, принятой Сенатом Франции, за который проголосовали сразу 305 депутатов.
Главным виновником обозначен министр иностранных дел Джейхун Байрамов, который официально несет ответственность за действия или бездействие послов.