Քաղաքական 10:23 14/01/2021 Աշխարհում
Հունվարի 13-ին, իր պաշտոնավարման ավարտից մեկ շաբաթ առաջ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը Ներկայացուցիչների պալատի կողմից ձայների 232-ը 197-ի հարաբերակցությամբ ենթարկվեց իմփիչմենթի: Այսպիսով, Թրամփն ԱՄՆ-ի անցած պատմության ընթացքում դարձավ երկու անգամ իմփիչմենթի ենթարկված առաջին նախագահը: Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
Հունվարի 6-ին իր աջակիցների կողմից Կոնգրեսի շենքը գրոհի ենթարկվելու և սկսված բռնությունները դատապարտելու փոխարեն, Թրամփը քննադատում էր դեմոկրատներին, իր դեմ իմփիչմենթի երկրորդ գործընթացը սկսելու համար:
«Ես կարծում եմ, որ դեմոկրատների ղեկավարները դրանով իսկ հսկայական վտանգ են առաջ բերում մեր երկրի համար ու հսկայական զայրույթ»,- ասել է նա:
Փոխնախագահ Մայք Փենսը երեքշաբթի օրը հանդիպում էր ունեցել Թրամփի հետ, և չէր թվում, որ նա կընդուներ Սահմանադրության 25-րդ հավելումն ուժի մեջ մտցնելու դեմոկրատների կոչը: Հիշեցնենք, որ այդ կետը Փենսին թույլ է տալիս Թրամփին նախագահի պաշտոնում ճանաչել անգործունակ ու նրան հեռացնել պաշտոնից: Այդ պատճառով էլ դեմոկրատները գնում են իմփիչմենթի ճանապարհով:
Չնայած հանրապետականների մեծամասնությունը պաշտպանում է Թրամփին, Ներկայացուցիչների պալատում եղան Թրամփի կուսակիցներ, որոնք միացան նրան անվստահության քվե հայտնելու դեմոկրատների արշավին:
Իմփիչմենթի հարցն այժմ տեղափոխվելու է Սենատ, որտեղ արդեն դատավարության գործընթացը կարող է ավարտվել Թրամփի նախագահության ժամկետի լրանալուց ավելի ուշ: Սակայն այստեղ կարևորը ժամանակը չէ, այլ փաստը, ասում են դեմոկրատները: Չէ որ իմփիչմենթի ենթարկվելուց հետո Թրամփն այլևս երբեք չի կարող դառնալ նախագահի թեկնածու:
Ինչպես վերլուծաբաններն են ասում, Թրամփի երկրորդ իմփիչմենթը մի մեծ ստվեր է նետում Հանրապետական կուսակցության վրա, ինչը պիտի ստիպի այս կուսակցությանը մեծ հոգատարությամբ ուսումնասիրել ու փոփոխության ենթարկել այն ուղղությունը, որով կուսակցությունը գնում էր անցած վերջին տարիներին:

Politics 10:57 14/01/2021 World
The US House of Representatives has impeached President Donald Trump for "incitement of insurrection" at last week's Capitol riotm, BBC reported. Ten Republicans sided with Democrats to impeach the president by 232-197, according to the source.
Trump's trial in the Senate will not happen until after Joe Biden, a Democrat, is inaugurated as the new US president next week.
The Democratic-controlled House voted on Wednesday after two hours of impassioned debate as armed National Guard troops kept watch inside and outside the Capitol.
In a video released after the vote in Congress, Mr Trump called on his followers to remain peaceful, without mentioning his impeachment. "Violence and vandalism have no place in our country... No true supporter of mine would ever endorse political violence," he said, striking a sombre and conciliatory tone.
As the source said, impeachment charges are political, not criminal. The president was accused by Congress of inciting the storming of the Capitol with a speech on 6 January to a rally outside the White House.
He urged his supporters to "peacefully and patriotically" make their voices heard, but also to "fight like hell" against an election that he falsely told them had been stolen.
Following Mr Trump's remarks, his supporters broke into the Capitol, forcing lawmakers to suspend certification of election results and take shelter. The building was placed on lockdown and five people died in the melee.