Քաղաքական 11:00 20/01/2021 Աշխարհում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ներում չի շնորհել WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժին և Ազգային անվտանգության գործակալության (NSA) և Կենտրոնական հետախուզական գործակալության (ԿՀՎ) նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենին՝ համաձայն Նախագահի կողմից ներվածների ցուցակի, որը տարածել է Սպիտակ տունը: Այս մասին գրում է Ria-ն։
Ընդհանուր առմամբ, Թրամփը ներում է շնորհել 73 մարդու և մեղմացրել պատիժը ևս 70 մարդու համար:
Ցուցակում, չնայած բազմաթիվ ԶԼՄ-ների տեղեկատվությանը, չկան Թրամփի, նրա ընտանիքի անդամների կամ փաստաբան Ռուդի Ջուլիանիի անունը:
Ավելի վաղ Bloomberg-ը հայտնել էր, որ Թրամփը պատրաստել էր այն անձանց լայն ցանկ, որոնց նա հույս ունի ներել մինչ պաշտոնը լքելը։ ԶԼՄ-ները գրում էին, հավանաբար, Թրամփը նաև ներառել է իրեն, ինչպես նաև իր հարազատներին, ընկերներին և երկու հայտնի ռեփերներին:
New York Times-ը նաև հաղորդել էր, որ Թրամփը քննարկել է իրեն ներում շնորհելու հնարավորությունը՝ նախքան իր նախագահական ժամկետի ավարտը՝ հունվարի 20-ը:

Политика 11:04 20/01/2021 В мире
Президент США Дональд Трамп не помиловал основателя WikiLeaks Джулиана Ассанжа и экс-сотрудника Агентства национальной безопасности (АНБ) и Центрального разведывательного управления (ЦРУ) Эдварда Сноудена, следует из списка помилованных президентом, который распространил Белый дом.
Как передает РИА Новости, в список, несмотря на информацию многих СМИ, также не вошли ни сам Трамп, ни члены его семьи, ни адвокат Руди Джулиани.
Всего Трамп помиловал 73 человека и смягчил наказание еще для 70 человек.
Ранее агентство Блумберг передавало, что Трамп подготовил обширный список лиц, которых он надеется помиловать до своего ухода с должности, в него он, вероятно, включил себя, а также своих родственников, друзей и двух известных рэперов. О том, что Трамп обсуждал возможность помиловать самого себя до истечения президентского срока 20 января, писала и газета New York Times.