Հասարակություն 10:53 20/01/2021 Տարածաշրջան
Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնի պետ Ֆահրեթթին Ալթունը Twitter-ում անդրադարձել է պոլսահայ լրագրող, «Ակոս» թերթի նախկին խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության 14-րդ տարելիցին։
Ալթունը, ermenihaber-ի հաղորդմամբ, կրկնել է Թուրքիայի իշխանությունների կողմից պնդվող այն թեզը, թե իբրև Դինքի սպանությունը կազմակերպել է այդ երկրում ահաբեկչական համարվող «Ֆեթուլլահական կազմակերպությունը» (FETÖ, գյուլենական շարժում)։
Նա մասնավորապես գրել է․
«Հրանտ Դինքը մեր երկրի բարեխիղճ զավակն էր, Անատոլիայի (Արևմ․ Հայաստան-խմբ․) համարձակ սիրահարներից։ Նրա ճակատի քրտինքը հանուն այս հողերի էր թափվում, իսկ գրիչը միշտ եղբայրության համար թրթռում։ 14 տարի է անցել այն օրից, ինչ ստոր ահաբեկչական կազմակերպությունը՝ FETÖ-ն, խլեց Հրանտին մեզանից։ Միշտ հիշելու ենք նրա անկեղծությունն ու սերը Անատոլիայի նկատմամբ»։

Политика 16:21 20/01/2021 Регион
Глава отдела по связям с общественностью администрации президента Турции Фахреттин Алтун обратился в Твиттере к 14-й годовщине убийства турецкого журналиста армянского происхождения, главного редактора армяно-турецкой газеты «Акос» Гранта Динка.
Как передает ermenihaber, Алтун повторил тезис турецких властей о том, якобы убийство Динка было организовано считающейся в этой стране террористической организацией Фетхуллаха (FETÖ, движение Гюлена).
Он, в частности, написал:
«Грант Динк был добросовестным сыном нашей страны, отважный и влюбленный в Анатолию (Зап.Армения-прим.ред.). Пот его пролился на эти земли, а перо всегда трепетало во имя братства. Прошло 14 лет с того дня, когда коварная террористическая организация FETÖ забрала у нас Гранта. Мы всегда будем помнить его искренность и любовь к Анатолии».