Իրավունք 09:48 26/01/2021 Աշխարհում
Կրակել են Մարսելի «Սուրբ Սահակ և Սուրբ Մեսրոպ» մշակույթի կենտրոնի վրա: Դեպքը տեղի է ունեցել հունվարի 24-ին՝ ժամը 18:40-ին:
«Սա հայկական ամենախորհրդանշական կենտրոններից մեկն է: Սրահում շաբաթական սովորում են ավելի քան 250 երեխա: Անհանգստությունս անսահման է: Վստահ եմ՝ Ֆրանսիայի կառավարությունը կերաշխավորի հետագա անվտանգ գործունեությունն ապահովելու համար: Մենք անկոտրում ենք», - «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասել է «Աբովյան» վարժարանի նախագահ Կարեն Խուրշուդյանը:
Տեղի ունեցածից հետո ոստիկանությունը այցելել և ուսումնասիրել է դեպքի վայրը: Հրազենը կոտրել է երկրորդ հարկի պատուհանը, որտեղ դաշնամուրի դաս էր անցկացվում: Տուժածներ չկան:
Դեպքի առնչությամբ Մշակույթի կենտրոնի նախագահը բողոք է ներկայացրել ոստիկանություն:
Մշակույթի կենտրոնը Հայկական կազմակերպությունների համակարգման կենտրոնակայանն է: Արցախյան պատերազմի ժամանակ այն համակարգում էր Մարսելից և երկրի հարավից դեպի Հայաստան ուղարկվող մարդասիրական օգնությունը:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ մինչև այս նմանօրինակ դեպքեր տեղի են ունեցել Բեռլինում, Սան Ֆրանցիսկոյում, Փարիզում և Դեսինում, երբ վանդալիզմի էր ենթարկվել Կոմիտասի արձանը և Ցեղասպանության հուշահամալիրը: Այս գործողություններում ներգրավված էր «Գորշ գայլեր» թուրք ծայրահեղ ազգայնական խմբավորումը, որը լուծարվեց Ֆրանսիայում:

Право 11:35 26/01/2021 В мире
Во французском Марселе стреляли по культурному центру «Святого Саака и Святого Месропа». Об этом говорится на странице в Facebook «Армяне сегодня». Инцидент произошел 24 января около 18:40.
«В центре учатся 250 детей. Беспокойство безгранично. Уверен, что власти обеспечат дальнейшую безопасную деятельность центра. Нас не сломить», - заявил глава колледжа «Абовян» Карен Хуршудян.
Полиция посетила и изучила место происшествия. Пуля пробила окно на втором этаже, где шел урок фортепиано. Пострадавших нет. В связи с инцидентом руководство центра подало жалобу в полицию.
Подобные случаи ранее имели место также в Берлине, Сан-Франциско, Париже и Десине, где вандалы осквернили памятник Комитасу и мемориал Геноцида армян.
В эти действия вовлечены члены турецкой радикальной группировки «Серые волки», деятельность которой во Франции запрещена.