Իրավունք 09:48 26/01/2021 Աշխարհում
Կրակել են Մարսելի «Սուրբ Սահակ և Սուրբ Մեսրոպ» մշակույթի կենտրոնի վրա: Դեպքը տեղի է ունեցել հունվարի 24-ին՝ ժամը 18:40-ին:
«Սա հայկական ամենախորհրդանշական կենտրոններից մեկն է: Սրահում շաբաթական սովորում են ավելի քան 250 երեխա: Անհանգստությունս անսահման է: Վստահ եմ՝ Ֆրանսիայի կառավարությունը կերաշխավորի հետագա անվտանգ գործունեությունն ապահովելու համար: Մենք անկոտրում ենք», - «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասել է «Աբովյան» վարժարանի նախագահ Կարեն Խուրշուդյանը:
Տեղի ունեցածից հետո ոստիկանությունը այցելել և ուսումնասիրել է դեպքի վայրը: Հրազենը կոտրել է երկրորդ հարկի պատուհանը, որտեղ դաշնամուրի դաս էր անցկացվում: Տուժածներ չկան:
Դեպքի առնչությամբ Մշակույթի կենտրոնի նախագահը բողոք է ներկայացրել ոստիկանություն:
Մշակույթի կենտրոնը Հայկական կազմակերպությունների համակարգման կենտրոնակայանն է: Արցախյան պատերազմի ժամանակ այն համակարգում էր Մարսելից և երկրի հարավից դեպի Հայաստան ուղարկվող մարդասիրական օգնությունը:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ մինչև այս նմանօրինակ դեպքեր տեղի են ունեցել Բեռլինում, Սան Ֆրանցիսկոյում, Փարիզում և Դեսինում, երբ վանդալիզմի էր ենթարկվել Կոմիտասի արձանը և Ցեղասպանության հուշահամալիրը: Այս գործողություններում ներգրավված էր «Գորշ գայլեր» թուրք ծայրահեղ ազգայնական խմբավորումը, որը լուծարվեց Ֆրանսիայում:

Society 10:29 26/01/2021 World
The Armenian St. Sahak-Mesrop cultural center in Marseille, France, was targeted by gunfire on January 24, at 6:40 p.m, according to Hayern Aysor outlet. The gunshot shattered the window on the second floor, while a piano lesson was being held at the center, Zartonk media reported.
According to initial reports, no one was hurt in the incident, but the musician who was present on the scene at the time of the shooting as well as the president of the cultural center lodged a complaint with the police. Several police teams raided the premises.
“This is one of the most symbolic Armenian centers. More than 250 children study in the hall every week. My anxiety is boundless. I am confident that the government will guarantee the center’s further safe operation. We are unbreakable,” Karen Khurshudyan, President of Abovyan school, told Hayern Aysor.
The Cultural Center also serves as coordinating headquarters for Armenian organizations. During the Artsakh war, it coordinated the humanitarian aid sent from Marseilles and the south of the country to Armenia.
To note, earlier,  the Khachaturian Armenian Center School in San Francisco was targeted with threatening and racist graffitiby vandals  in an attack that claimsed to support a violent, anti-Armenian movement led by Azerbaijan.
German MEP: No way back for Azerbaijan into PACE
Frank Schwabe, a German politician of the Social Democratic Party (SPD) who heads the German delegation to the Parliamentary Assembly of the...