Քաղաքական 10:33 26/01/2021 Տարածաշրջան
Ադրբեջանը և Հայաստանը պետք է զերծ մնան հռետորաբանությունից, որը խոչընդոտում է քաղաքական երկխոսությունը և հնարավորինս արագ կյանքի կոչեն Արցախի վերաբերյալ եռակողմ համաձայնագրի դրույթները: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին ասվում է ԵԽԽՎ-ի երկուշաբթի օրն ընդունած բանաձևում, որը հիմնված է դիտորդական կոմիտեի 2020 թ. դիտարկումների վրա:
Վեհաժողովը նշել է Ռուսաստանի դերը Արցախի հակամարտության կարգավորման գործընթացում:  «Կոչ ենք անում Բաքվին և Երևանին որքան հնարավոր է շուտ կատարել մարդասիրական խնդիրներին վերաբերող 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները»,- շեշտվում է փաստաթղթում: ԵԽԽՎ-ն նաև խորհուրդ է տվել անհապաղ սկսել ռազմագերիների փոխանակումը, հարգել մշակութային ժառանգությունը, զերծ մնալ հռետորաբանությունից, որը խոչընդոտում է քաղաքական երկխոսությանը:
Վեհաժողովում հայտնել են  լուրջ մտահոգություններ հակամարտության ընթացքում Արցախում հումանիտար իրավունքի և մարդու իրավունքների խախտումների մասին հաղորդագրությունների կապակցությամբ, ինչպես նաև կրոնական կոթողներին, հուշարձաններին, մասնավոր սեփականությանը հասցված վնասի մասին տեղեկությունների մասով: ԵԽԽՎ-ն ակնկալում է, որ այդ դեպքերը լիարժեք քննության կենթարկվեն: «Յուրաքանչյուր խախտում պետք է վերացվի և մեղավորները պատասխանատվության ենթարկվեն»,-ասվում է բանաձևում:

Политика 12:44 26/01/2021 В мире
В ПАСЕ призвали Ереван и Баку как можно скорее реализовать положения трехстороннего соглашения по Карабаху
Азербайджан и Армения должны воздержаться от риторики, мешающей политическому диалогу, и как можно скорее реализовать положения трехстороннего соглашения по Нагорному Карабаху. Об этом говорится в принятой в понедельник резолюции Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по докладу мониторингового комитета за 2020 год.
Как передает ТАСС, ассамблея отметила "роль России в урегулировании нагорнокарабахского конфликта" и призвала Ереван и Баку "как можно скорее выполнить положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, касающиеся гуманитарных вопросов", подчеркивается в документе. ПАСЕ также рекомендовала "немедленно приступить к обмену военнопленными, уважать культурное наследие, воздерживаться от риторики, мешающей политическому диалогу".
В ассамблее выразили "серьезную обеспокоенность по поводу сообщений о нарушении норм гуманитарного права и прав человека" во время конфликта в Карабахе, "а также сведений об ущербе, причиненном религиозным объектам, памятникам, частной собственности". ПАСЕ ожидает, что "эти случаи будут полностью расследованы". "Любые нарушения должны быть устранены, а виновные привлечены к ответственности", - говорится в резолюции.