Հասարակություն 13:39 28/01/2021 Հայաստան
«Սեպտեմբերի 27-ին ժամը 12-ին շարժվեցինք դեպի Արցախ և ռազմական գործողություններին իմ անմիջական մասնակցությունն ավարտվեց հոկտեմբերի 21-ի գիշերը, երբ Ամարասի եկեղեցական համալիրի մոտ մեր վերջին հրանոթին ԱԹՍ-ով հարվածեցին»,-panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց 23 ամյա կամավոր Տիգրան Դանիելյանը: Նա պատերազմի բոթը լսելուց անմիջապես հետո կամավորագրվել էր, որից հետո իր տուն էին տարել նաև արդեն պաշտոնական ծանուցումը:
Տիգրանի պատմելով, պատերազմի մեկնարկից իրենց հրանոթային վաշտի 65 զինծառայողով և 6 հրանոթով մասնակցել են հարավային ուղղության հիմնական ռազմական գործողություններին: Թշնամին ԱԹՍ-ներով է միայն կարողացել շարքից հանել իրենց հրանոթները, քանի որ ազերի հրետանավորների արկերը նշանակետերից շատ հեռու էին ընկնում՝ հաշվարկներին չտիրապետելու պատճառով: Վերջին հենակետ՝ Ամարասի վանական համալիր էին հասել 1 հրանոթով և 25 զինծառայողով: Հոկտերմերի 21-ին ԱԹՍ-ով վերջին  հրանոթին հարվածելու ժամանակ նրանցից զոհվել են ևս 7 հրետանավոր և 9-ը՝ վիրավորվել:
Տեղեկացնելով, որ վերջում ամբողջ վաշտից մանցել էին 9 հոգի՝ Տիգրանը պատմեց. «Մենք հանդիպեցինք անձնակազմի հետ տարվող աշխատանքների գծով գնդի հրամանատարի տեղակալին, որը հայտնեց, որ փաստացի ռազմական գործողությունների չենք կարող մասնակցել, քանի որ տեխնիկան խփված էր, հրամանատարը վիրավոր, նրա տեղակալը զոհվել էր: Մեզ տեղափոխեցին մի գյուղ, որտեղ մեր նման զինվորներ էին, որոնց ռազմական տեխնիկաները նույնպես ոչնչացվել էր թշնամու կողմից: Նրանց մեջ կային նաև այնպիսինները, որոնք պատերազմի հետևանքով հոգեբանական ծանր վիճակում էին հայտնվել»:
Շարունակելով ներկայացնել պատմությունը՝ կամավորը հայտնեց, որ մի քանի օր թիկունքային գործողությունների է մասնակցել, այնուհետև արձակուրդ վերցրել և վերադարձել տուն: Հայաստանում արդեն տեղեկացել է ՈՄԱ  հասարակական կազմակերպության նախաձեռնած մարզումների մասին և սկսել է մասնակցել պարապմունքներին, որի ժամանակ պատրաստում էին հետևակի մարտիկներ:
«Ես 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմում և այդ տարիների ծառայության ընթացքում եղել եմ հրետանավոր: Այս պատերազմում նույնպես հրետանավոր եմ եղել և հետևակի գործողություններից ընդհանրապես տեղեկություն չունեի: Չգիտեի զենք բռնելու ձևը, որ այն այնպես պահես, որ կրծքավանդակի խոցելի տեղերը փակվի, չգիտեի նաև առաջին բուժօգնության կանոնները: Պատերազմի ժամանակ էլ դեպք եղավ, երբ մեր վաշտի ՄՈԲ-ի Արամը իմ ձեռքերի մեջ հոգին էր տալիս, չգիտեի ինչպես առաջին բուժօգնությունը ցույց տամ: Ընդհանարպես պատկերացում չունեինք, շորերը պատռել եմ, թևերի ոսկորները փշրված էին, չգիտեի որ կողմ թեքել մարմինը, հրամանատարին էի հարցնում, ինքն էլ էր վիրավորված...»,- վերհիշելով ծանր իրավիճակները՝ ներկայացնում է Տիգրանը:
Նա հայտնեց, որ Հայաստանից զանգել է իր մարտկոցի հրամանատարին և տեղյակ պահել, որ վերապատրաստման հնարավորություն կա,  ցանկանում է մասնակցել դրանց՝ առավել ևս, որ իրենց վաշտն ազատված է ռազմական գործողություններից: Հայտնել է, որ ուզում է հետևակի մարտարվեստին տիրապետի ու շարունակի պատերազմը ոչ թե հրետանում այլ հետևակում, քանի որ արդեն հրանոթներ էլ չունեին:
Տիգրանը հայտնեց, որ Հայաստանում գտնվելու 10 օրերի ընթացքում, մինչև նոյեմբերի 9-ի հրադադարը, ՈՄԱ-ում անցել է մարտական պատրաստությունը՝ առաջին բուժօգնություն, մարտավարություն և այլն:
«Այդ ընթացքում միշտ կապի մեջ եմ եղել իմ ծառայակիցների հետ, նույնիսկ հրադադարից հետո Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի դիրքերում երբ կրակոցներ եղան, հետաքրքրվեցի, թե արդյոք անհրաժեշտություն կա վերադառնալ Արցախ, բայց այդպես էլ կարիք չեղավ»,-հայտնեց Տիգրանը:
Նրա ասելով, տեղյակ չեն եղել, որ իրենց պետք է վճարեին ռազմական գործողություններին մասնակցելու համար և երբ տեղեկացել են՝ մարտական ընկերներով իրենց անձնագրի տվյալներն ուղարկել են զորամաս:
«Ուշացումով՝ հունվարի կեսերին մեզ փոխանցեցին մեր գումարները և ես զարմանքով պարզեցի, որ իմ հաշվին փոխանցվել է նախատեսված գումարի կեսը: Մեր ստորաբաժանումից ամենաքիչը ես եմ ստացել, այն դեպքում, երբ ինձնից շատ ավելի շուտ Հայաստան վերադարձածներ կային և նրանք կրկնակի ավել էին վճարվել: ֆինանսիստը հեռախոսով հայտնեց, որ ես մյուսներից շուտ եմ լքել Արցախը և չեմ վերադարձել: Իմ հարցը մի փոքր մեղմ է: Մեր մարտական ընկերներից մեկը՝ Դավոն, որը հոկտեմբերի 12-ին վիրավորվել էր և երկրորդ կարգի հաշմանդամ դարձել, զանգահարել էր, որ գումարը փոխանցեն՝ ասել են, որ վերջինս իրենց մոտ չի եղել: Զինվորներից մյուսը նախորդ օրն է միայն հիվանդանոցից դուրս եկել և փորձել գումարը ստանալ, այն չի եղել իր հաշվին: Արցախից ասել են, որ տվյալներն թող ուղարկի՝ կճշտեն»,- ներկայացրեց կամավորը:
Տիգրանը տեղեկացրեց, որ իրեն ասել են, որ Արցախ չվերադառնալը զորամասը ինքնակամ լքել է նշանակում, դրա համար էլ քիչ են վճարել:
«Ես կարող եմ ընդունել փաստաթղթի իրավական կողմը, բայց մարդկայնորեն չեմ կարող հասկանալ նման վերաբերմունքը և պատրաստվում եմ դատարանում բողոքարկել այդ որոշումը: Վիրավորված եմ նման վերաբերմունքից: Եթե պատերազմից խուսափող լինեի՝ կամավոր չէի գնա և մինչև վերջին հրանոթի խփելը չէի կռվի, շատերի նման ավելի շուտ կարող էի վերադառնալ Հայաստան, չգնայի վերապատրաստման, որ որպես հետևակ վերադառնամ Արցախ»,- վրդովված նկատում է կամավորը և շեշտում, որ չի կարող ընդունել զորամասն ինքնակամ լքելու այդ հիմնավորումը, որը վիրավորում է իր ինքնասիրությունը հայրենիքին իր նման նվիրումով ծառայելուց հետո: Նա շեշտում է, որ անթուլատրելի է պետության , բանակի նման վերաբերմունքը զինվորնեի նկատմամբ։
«Հարցը գումարը չէ, ուղղակի պետության վերաբերմունքն է վիրավորական: Վիրավոր ընկերոջս համար էլ ենք բողոքելու: Բոլոր նկարներում երևում է, որ նա մեր հետ է եղել, ինչպե՞ս եք ասում որ այդտեղ չի եղել:  Այստեղ խնդիրն արդարության վերականգնումն է, որ ես ամեն ինչ արել եմ՝ կռվել եմ անվերապահ՝ մինչև վերջին հրանոթը, գնացել եմ վերապատրաստման… Ինձ ասում էին, թե իմ ռազմական մասնագիտացմամբ արդեն կռվել եմ, ինչու եմ նորից գնում վերապատրաստման, թող բանակից փախածներին տանեն վերապատրաստեն»,- եզրափակեց Տգրան Դանիելյանը և շեշտեց, որ չի տանելու այդ անարգանքը, հասնելու է արդարության՝ առաջին հերթին իր ապագա զավակների առաջ պարզ ճակատով կանգնելու համար:

Общество 15:34 28/01/2021 Армения
Доброволец: Ставшему инвалидом 2-й группы моему боевому товарищу из Арцаха говорят, что он с нами не воевал
Автор: А. Варданян
«27 сентября, в 12 часов, мы двинулись в Арцах, и мое непосредственное участие в боевых действиях закончилось в ночь на 21 октября, когда БПЛА поразил нашу последнюю пушку возле церковного комплекса Амарас», - рассказал корреспонденту Panorama.am 23-летний доброволец Тигран Даниелян. Он пошел добровольцем сразу после того, как узнал весть о войне, после чего к нему домой уже доставили официальное уведомление.
Как рассказывает Тигран, с начала войны с 65 военнослужащими их артиллерийского дивизиона и с 6 артиллерийскими орудиями они участвовали в основных боевых действиях на южном направлении. Враг только с помощью БПЛА смог вывести из строя их пушки, так как снаряды азербайджанских артиллеристов падали слишком далеко от целей из-за незнания расчетов. К последней базе, монастырскому комплексу Амарас, они добрались с 1 пушкой и 25 военнослужащими. 21 октября в результате удара по пушке БПЛА погибли еще 7 из них, и 9 были ранены.
Узнав, что в конце из всего взвода в живых остались только 9 человек, Тигран сказал: «Мы встретились с заместителем командира полка по работе с личным составом, который сказал, что фактически мы не можем принимать участие в боевых действиях, потому что техника повреждена, командир ранен, а его заместитель погиб. Нас привезли в село, где были такие же солдаты, как мы, чья боевая техника тоже была уничтожена врагом. Среди них были и те, кто находился в тяжелой психологической ситуации в результате войны».
Продолжая рассказывать историю, доброволец сообщил, что несколько дней участвовал в тыловых операциях, затем взял отпуск и вернулся домой. Уже в Армении он узнал о тренингах, инициированных неправительственной организацией Искусство выживания (ՈՄԱ ), и начал в них участвовать, в ходе которых проходили подготовку бойцы пехоты.
«Во время апрельской войны 2016 года и в годы службы я был артиллеристом. На этой войне я также был артиллеристом, совсем не имел представления про боевые действия пехоты. Я не умел держать оружие так, чтобы закрывать уязвимые места грудной клетки, не знал также правил оказания первой помощи. Во время войны был случай, когда Арам из мобилизационных ресурсов нашего взвода отдавал свою душу прямо у меня на руках, а я не знал, как оказать ему первую помощь. Мы даже не имели понятия, я порвал его одежду, плечевые кости у него были раздроблены, я не знал, в какую сторону повернуть тело, спрашивал у командира, а он тоже был ранен ...», - вспоминает тяжелые ситуации Тигран.
Он сказал, что из Армении позвонил командиру батареи и сообщил ему, что есть возможность пройти переподготовку, и что он хочет принять в ней участие, тем более что их взвод не участвует в боевых действиях. Он заявил, что хочет овладеть боевым искусством пехоты и продолжать войну не в артиллерии, а в пехоте, потому что у них больше нет пушек.
Тигран сообщил, что за 10 дней пребывания в Армении, до прекращения огня 9 ноября, он прошел боевую подготовку в организации Искусство выживания (ՈՄԱ ): оказание первой помощи, тактика и т. д.
«Все это время я всегда был на связи со своими сослуживцами, даже после прекращения огня, когда на позициях сел Хин Тагер и Хцаберд были обстрелы, я поинтересовался, есть ли необходимость вернуться в Арцах, но в этом не было необходимости», - сказал Тигран.
По его словам, они не знали, что им должны были платить за участие в боевых действиях, а когда узнали, вместе со своими товарищами по оружию отправили свои паспортные данные в воинскую часть.
«С опозданием, в середине января нам перевели деньги, и я с удивлением узнал, что на мой счет поступила половина причитающейся мне суммы. Меньше всего из нашего подразделения получил я, и это в том случае, что были люди, которые вернулись в Армению намного раньше меня, им заплатили вдвое больше. По телефону финансист сказал, что я уехал из Арцаха раньше других и не вернулся. Мой вопрос немного полегче. Вот один из наших боевых товарищей - Даво, который был ранен 12 октября и получил инвалидность второй группы, позвонил, чтобы ему переслали сумму, а ему сказали, что его с ними не было. Другой военнослужащий вышел из больницы только накануне и попытался получить деньги, но их не было на его счету. Из Арцаха ему сказали, чтобы он прислал данные, для уточнения», - сказал доброволец.
Тигран сообщил, что ему сказали, что не возвращение в Арцах означает самовольно покинуть воинскую часть, поэтому ему выплатили меньше.
«Я могу согласиться с юридической стороной документа, но я не могу понять такое отношение с человеческой точки зрения и собираюсь обжаловать это решение в суде. Меня оскорбляет такое отношение. Если бы я хотел избежать войны, я бы не пошел добровольно; я бы не сражался до тех пор, пока не будет выведена из строя последняя пушка и, как многие в подобной ситуации, раньше бы вернулся в Армению, я бы не пошел на тренировки, чтобы вернуться в Арцах в качестве пехотинца»,- возмущенно замечает доброволец, подчеркнув, что не может принять обоснование о самовольном уходе из воинской части, оскорбляющее его самолюбие после столь преданного служения Родине. Он подчеркивает, что такое отношение государства и армии к военнослужащим недопустимо.
«Дело не в деньгах, а оскорбительно просто отношение государства. Еще будем жаловаться и за своего раненого друга. На всех фотографиях видно, что он был с нами, а они говорят, что его там не было. Проблема здесь в восстановлении справедливости. Я сделал все, я самоотверженно боролся, до последней пушки, я пошел на переподготовку... Меня спрашивали, ведь я уже воевал по своей военной специальности, почему я снова иду на переподготовку? Пусть на переподготовку заберут беглецов из армии», -сказал в заключение Тигран Даниелян и подчеркнул, что он не потерпит этого оскорбления, он добьется справедливости, прежде всего, для того, чтобы предстать с открытым лицом перед своими будущими детьми.