Հասարակություն 14:04 08/02/2021 Հայաստան
Ազգային-ժողովրդավարական բևեռի նախաձեռնող խումբը սկսել է հանուն Արցախի «Միացյալ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, ազատամարտիկ Վահան Բադասյանի ազատության բողոքի գործընթաց։ Այսօր նրանք Գլխավոր դատախազության շենքի մոտ են՝ պահանջելով ազատ արձակել Վահան Բադասյանին:
«Մեր ակցիան ոչ թե քաղաքական բնույթ է կրում, այլ մեր ազատամարտիկ ընկերոջը, հայ մարդու կյանքն ու առողջությունը փրկելու քայլ է»,- ասաց ակցիայի մասնակից Արթուր Գրիգորյանը:
Նա նշեց, որ Վահան Բադասյանն այսօր ազատազրկված է՝ հաշվի չառնելով, որ նա պատերազմի ժամանակ վնասվածք էր ստացել, վիրահատվել էր, ավելի քան վստահ են, որ այդ ծանր վնասվածքից հետո բանտային կյանքը հետվիրահատական վերականգնման ժամանակաշրջանի հետ ուղղակի անհամատեղելի է:
«Կալանավորվելու համար որպես «ծանրակշիռ» հիմք նշվել է Բադասյանի՝ մշտական բնակության վայր չունենալը: Նորից հաշվի չի առնվել, որ Բադասյանն իր մշտական բնակության վայրը, իր տունն ու տեղը կորցրել է այս պատերազմի հետևանքով:
Այս պահին տուն չունի, բնակության մշտական վայր չունի, քանի որ պատերազմի հետևանքով կորցրել է կամ ծախվել է այդ տունն ու հայրենիքը»,- ասաց Ա. Գրիգորյանը:
Նա նշեց, որ Բադասյանը փախչող տեսակ չէ, ու նրան լավ իմանալով՝ չպետք է կալանավորեին, այն էլ առողջական խնդիրներով:
«Առավել քան ակնհայտ է՝  նման ծանր վնասվածք ունեցող քաղաքացուն տանում ենք մահվան կամ առողջության կորստի»,- նշեց ակցիայի մասնակիցը:
Նրա խոսքով, պետք է իրավական գնահատական տրվի ու փորձեն հասկանալ՝ արդյոք Հադրութում տունը կորցրած հայ ազատամարտիկի նկատմամբ այդ քայլը քաղաքական ռեպրեսիա է, թե՞ ոչ:
«Նմանատիպ սպառնալիքներ հնչել են, բայց, չգիտես ինչու, պարոն Բադասյանն է ձերբակալվում: Հետևությունները թողնում եմ հասարակությանը, թե ուր ենք հասել ու ուր ենք գնում»,- նշեց Ա. Գրիգորյանը:
Ազատամարտիկ Պավլիկ Մանուկյանն ասաց, որ այսօր այստեղ են ու այսօր քաղաքակիրթ ձևով ասում են՝ բաց թողեք հերոսին. «Ոչ թե խնդրում ենք, այլ պահանջում՝ ազգի դավադիր պիղծ երևույթներ»:
«Հանցագործները կալանավորել են ազգի հերոսին ինչ է ասել է՝ Փաշինյանին պետք է շանսատակ անել: Ես եմ շանսատակ անելու: Իմ պես հազարները կան: Մեկ ա Նիկոլի վերջը շանսատակ լինելն է»,- նշեց Պ. Մանուկյանը:
Նրա խոսքով, զարմանալին այն է, որ մարդուն տնազուրկ են անում, հայրենիքը դավադրաբար վաճառում են, ազգը ցեղասպանության են ենթարկում, ցեղասպանությունը կանխողներին դատապարտում են կամ էլ կամայական վերաբերմունք ցուցաբերում:
«Ամենասարսափելին հայ ժողովրդի անտարբերությունն է: Այս ապիկար իշխանությունները վաղ թե ուշ հայտնվելու են աղբանոցում:
Վահանը դժվար օրերի միջով անցել է, բանտի պարիսպներն էլ մի օր քանդվելու են: Նրան կարող են կալանավորել, բայց չեն կարող դատապարտել, քանի որ դատապարտված են հենց իրենք:
Ազատություն իմ սիրելի մարտական ընկերոջը»,- դատախազության դիմաց ասաց Պ. Մանուկյանը:
Հիշեցնենք, որ ազատամարտիկ Վահան Բադասյանը կալանավորվել է հունվարի 30-ին: Նա մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով նախատեսված արարք կատարելու մեջ, այսինքն՝ իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը։  Հունվարի 28-ին Եռաբլուրում զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում Վահան Բադասյանն ասել էր, որ Նիկոլ Փաշինյանը  պետք է վերանա ու հեռանա. «Եթե չի հեռանում, ուրեմն կվերացնենք ֆիզիկապես, զենքով։ Ես սկսելու եմ կազմակերպել»: Հենց այս հայտարարությունից հետո նա բերման է ենթարկվել ԱԱԾ:

Право 15:54 08/02/2021 Армения
Инициативная группа национально-демократического полюса начала процесс протеста за свободу лидера арцахской партии «Объединенная Армения», воина-освободителя Ваана Бадасяна. Сегодня они собрались у Генпрокуратуры Армении, требуя освобождения Ваана Бадасяна.
«Наша акция не носит политического характера, а является шагом к спасению нашего друга-борца за свободу, жизни и здоровья армянина», – заявил участник акции Артур Григорян.
Он отметил, что Ваан Бадасян сегодня находится в заключении, не считая того, что он был ранен во время войны и перенес операцию. Участники акции указывают, что более чем уверены, что тюрьма не совместима с постоперационной реабилитацией.
«Весомым основанием для избрания в отношении Бадасяна меры пресечения в виде ареста названо отсутствие у него постоянного места жительства. Опять же, не было учтено, что Бадасян лишился постоянного места жительства, дома и жилья из-за этой войны.
На данный момент у него нет дома, у него нет постоянного места жительства, потому  что он потерял этот дом и родину из-за войны», – сказал А. Григорян.
Он указал, что Бадасян – не из тех, кто бежит, и, хорошо зная это, его не следовало арестовывать, особенно на фоне имеющихся у него проблем со здоровьем.
«Более чем очевидно, что мы обрекаем гражданина с такой серьезной травмой на потерю здоровья или даже на смерть», – сказал участник акции.
По его словам, необходимо дать правовую оценку и попытаться понять, является ли этот шаг политическим преследованием в отношении армянского воина-освободителя, потерявшего дом в Гадруте.
«Подобные угрозы звучали и ранее, но, непонятно по какой-то причине, арестовывают Бадасяна. Выводы я оставляю обществу», – сказал А. Григорян.
Воин-освободитель Павлик Манукян сказал, что они сегодня здесь и сегодня цивилизованно говорят: отпустите героя. «Мы не просим, а требуем», – добавил он.
«Преступники арестовали национального героя из-за того, что он сказал, что Пашиняна нужно убить как собаку. Я сам сделаю это. Таких, как я, тысячи. Все равно, Никола ждет именно такой конец», – сказал Манукян.
По его словам, самое удивительное в том, что человека делают бездомным, родину заговорщицки продают, нация подвергается геноциду, а осуждают тех, кто предотвращает геноцид.
«Самое ужасное – это равнодушие армянского народа. Эти бездарные власти рано или поздно окажутся на свалке.
Ваан пережил тяжелые дни, и стены тюрьмы однажды будут снесены. Его можно арестовать, но его нельзя осудить, потому что они сами обречены», – указал П.Манукян у здания Генпрокуратуры.
Напомним, СНБ Армении задержала Бадасяна после его высказываний в воинском пантеоне «Ераблур» в Ереване. 30 января он был арестован. Бадасян обвиняется в совершении деяния, предусмотренного статьей 301 («Публичные призывы к насильственному захвату государственной власти, насильственному изменению конституционного строя Республики Армения») УК РА. Ваан
Бадасян предъявленное обвинение не признает.
Адвокат обжаловал решение суда первой инстанции об избрании в отношении В.Бадасяна меры пресечения в виде заключения под стражу в Апелляционном суде.