Քաղաքական 11:36 09/02/2021 Աշխարհում
Բանակի նախկին ղեկավար, Եվրոպական խորհրդարանում Էստոնիայի պատգամավոր Ռիհո Թերասը հայտարարել է, որ ինքը և ևս 50 եվրախորհրդարանականներ իրենց ստորագրությունն են դրել մի նամակում, որով կոչ են անում ԵՄ անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին հրաժարական ներկայացնել՝ նախորդ շաբաթ Մոսկվա կատարած այցի ժամանակ «նվաստացվելուց» հետո։
Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության էստոնացի պատգամավոր Ռիհո Թերասը վրդովված է Բորելի՝ Մոսկվա կատարած ուղևորությունից: Բորելը Ռուսաստանի մայրաքաղաքում էր Կրեմլի քննադատ Ալեքսեյ Նավալնիի բանտարկությունից օրեր անց:
Մինչ Բորելը հանդիպում էր Ռուսաստանի իր գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ, Մոսկվան վտարեց եվրոպացի երեք դիվանագետների՝ Նավալնիի կողմնակիցների ցույցերին մասնակցելու համար:
«Այցն ինքնին կատարյալ աղետ էր», - ասել է Թերասը՝ Euronews-ին տված հարցազրույցում:
Ուրբաթ օրը Բորելի և Լավրովի մամուլի ասուլիսից հետո, Թերասը պատրաստել է խիստ քննադատական նամակ` ուղղված Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենին` խնդրելով նրան «քայլեր ձեռնարկել, եթե պարոն Բորելը չհեռանա ինքնակամ»:
Թերասը պնդում է, որ Բորելը «բազմիցս չկարողացավ պաշտպանել Եվրամիության շահերը» և կեղծ հայտարարություններ արեց ԵՄ պատժամիջոցների վերաբերյալ:
Թերասը նաև դատապարտում է նրան Sputnik V-ին՝ COVID-19 ռուսական պատվաստանյութին, հավանություն տալու և ԵՄ «հիմնական դաշնակից ԱՄՆ-ի վրա հարձակվելու համար՝ Կուբայի հարցով»:
«Ռուսաստանը ցույց տվեց հնարավոր ամեն ինչ՝ նվաստացնելու ԵՄ բարձրագույն դիվանագետին։ Ես հասկանում եմ, որ դուք ուզում եք երկխոսել: Բայց եթե մեկը սառույցի հոկեյ է խաղում, մյուսը չի կարող գեղասահք պարել: Եվ դա տեղի ունեցավ Մոսկվայում. Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարը նվաստացնում էր պարոն Բորելին», - ասել է Eurosews-ին Թերասը:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորը կարծում է, որ Բորելը պետք է հետևի առևտրի նախկին եվրահանձնակատար Ֆիլ Հոգանի օրինակին, որը հրաժարական տվեց օգոստոսին Իռլանդիայում գոլֆի ընթրիքին մասնակցելուց հետո, որը խախտում էր կորոնավիրուսի սահմանափակումները: Թերասը կարծում է, որ Հոգանը «շատ ավելի քիչ հանցագործություններ» է գործել, քան Բորելը:
Այնուամենայնիվ, Տերրասը խոստովանում է, որ դժվար է հրաժարվել այնպիսի կարևոր պաշտոնից, ինչպիսին է Արտաքին գործերի գերագույն ներկայացուցչի պաշտոնը, որը նաև Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ է:

Politics 12:02 09/02/2021 World
A former army chief says he and 50 other MEPs have put their signatures to a letter calling for the EU's Josep Borrell to quit.
Riho Terras, an Estonian MEP from the European People’s Party, is upset over Borrell's trip to Moscow last week, Euronews reports.
Borrell, the EU's foreign affairs chief, was in the Russian capital days after the jailing of Kremlin critic Alexei Navalny.
While Borrell was meeting Russian counterpart Sergey Lavrov, Moscow expelled three European diplomats for attending pro-Navalny rallies.
"The visit itself was a total disaster," Terras said in an interview with Euronews.
After Friday's press conference between Borrell and Lavrov, Terras drafted a highly critical letter addressed to Ursula von der Leyen, the President of the European Commission, asking her to "take action if Mr Borrell does not resign by his own accord".
According to Terras, the letter has so far being signed by over 50 fellow MEPs belonging to different parties.
The text argues that Borrell "repeatedly failed to defend the European Union’s interest" and made false statements regarding EU sanctions.
Terras also castigates him for endorsing Sputnik V, Russia’s COVID-19 vaccine, and for attacking the EU's "principal ally, the United States, over Cuba".
Terras also takes aim at Borrell for not ending the trip when Russia expelled three EU diplomats - from Germany, Poland and Sweden.
"Russia showed everything possible to humiliate the EU’s highest diplomat," Terras told Euronews. "I understand you want to have a dialogue. But if one is playing ice hockey, the other cannot do figure dancing. And that’s what happened in Moscow: Russia's foreign minister played Mr Borrell around and humiliated him."
The MEP believes Borrell should follow the example of Phil Hogan, the former European Commissioner for Trade who resigned in August after attending a golf dinner in Ireland that contravened coronavirus restrictions. Terras believes Hogan committed "much lesser crimes" than Borrell.
Nevertheless, Terras admits that resigning from such an important office as that of the High Representative for Foreign Affairs, who is also a Vice-President of the European Commission, is going to be difficult. That is why he is demanding that his boss, President von der Leyen, approach the European Council and ask for Borrell's resignation.