Հասարակություն 18:54 11/02/2021 Հայաստան
ԻԻՀ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արտաշես Թումանյանն ընդունել է իրանահայ գիտնականներ մաթեմատիկոս Մկրտիչ Թումանյանին, ֆիզիկոս Շանթ Բաղրամյանին և էլեկտրոտեխնիկական գիտությունների պրոֆեսոր Գևորգ Կարապետյանին:
Դեսպանատնից հայտնում են, որ հանդիպման սկզբում դեսպան Թումանյանը շնորհավորել է Իրանի ակադեմիայի կողմից ֆիզիկայի ոլորտում անցկացվող ամենամյա մրցանակաբաշխության հաղթող և ընթացիկ տարվա լավագույն երիտասարդ հետազոտող ճանաչված դոցենտ Շանթ Բաղրամյանին՝ մաղթելով նրան բեղմնավոր աշխատանք և հաջողություններ:
Այնուհետև զրուցակիցները խոսել են կրթության և գիտության ոլորտում իրանահայ մասնագետների գործունեության և ունեցած ձեռքբերումների մասին: Հատկապես անդրադարձ է եղել երիտասարդ գիտնականների և տարբեր ոլորտների մասնագետների աշխատանքին, ինչպես նաև գիտության, կթության և տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստան-Իրան հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունների վերաբերյալ:
Պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել առաջիկայում առավել ընդլայնված ձևաչափով կազմակերպել հանդիպում իրանահայ երիտասարդ գիտնականների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի մասնագետների հետ:

Society 20:07 11/02/2021 Armenia
Armenian Ambassador to Iran Artashes Toumanian on Thursday met with Iranian-Armenian scientists, mathematician Mkrdich Toumanian, physicist Shant Baghramian and electro-engineer professor Gevorg Karapetian, the Armenian Embassy reported.
The Armenian diplomat congratulated the associate professor, Shant Baghramian for being awarded and recognized as the best young scientist of the year in the field of physics wishing him success in his academic career.
During the meeting the interlocutors exchanged views on the academic and scientific activities and achievements of Iranian-Armenian specialists, particularly the activities of young scientists and the specialists of various fields. The role of Iranian-Armenian academic researchers in boosting the Armenia-Iran relations in relevant fields and the future vision was pointed out.
They concluded in holding more meetings with expanded circles of Iranian-Armenian scientists and high-tech experts, the embassy said.