Հասարակություն 18:54 11/02/2021 Հայաստան
ԻԻՀ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արտաշես Թումանյանն ընդունել է իրանահայ գիտնականներ մաթեմատիկոս Մկրտիչ Թումանյանին, ֆիզիկոս Շանթ Բաղրամյանին և էլեկտրոտեխնիկական գիտությունների պրոֆեսոր Գևորգ Կարապետյանին:
Դեսպանատնից հայտնում են, որ հանդիպման սկզբում դեսպան Թումանյանը շնորհավորել է Իրանի ակադեմիայի կողմից ֆիզիկայի ոլորտում անցկացվող ամենամյա մրցանակաբաշխության հաղթող և ընթացիկ տարվա լավագույն երիտասարդ հետազոտող ճանաչված դոցենտ Շանթ Բաղրամյանին՝ մաղթելով նրան բեղմնավոր աշխատանք և հաջողություններ:
Այնուհետև զրուցակիցները խոսել են կրթության և գիտության ոլորտում իրանահայ մասնագետների գործունեության և ունեցած ձեռքբերումների մասին: Հատկապես անդրադարձ է եղել երիտասարդ գիտնականների և տարբեր ոլորտների մասնագետների աշխատանքին, ինչպես նաև գիտության, կթության և տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստան-Իրան հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունների վերաբերյալ:
Պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել առաջիկայում առավել ընդլայնված ձևաչափով կազմակերպել հանդիպում իրանահայ երիտասարդ գիտնականների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի մասնագետների հետ:

Общество 19:41 11/02/2021 Армения
Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Исламской Республике Иран Арташес Туманян принял иранских ученых армянского происхождения, математика Мкртича Туманяна, физика Шанта Баграмяна и профессора электротехнических наук Геворга Карапетяна.
Из посольства передают, что в начале встречи посол Туманян поздравил победителя ежегодной премии в области физики, проводимой Академией Ирана, и удостоенного звания "Лучший молодой исследователь текущего года" доцента Шанта Баграмяна и пожелал ему плодотворной работы и успехов.
Затем собеседники рассказали о деятельности и имеющихся достижениях армяно-иранских специалистов в сфере образования и науки. Особо была отмечена работа молодых ученых и специалистов в различных сферах, а также возможностям развития армяно-иранских отношений в области науки, образования и технологий.
Достигнута договоренность об организации в ближайшем будущем встречи с молодыми иранско-армянскими учеными и специалистами в области высоких технологий в более широком масштабе.