Քաղաքական 21:33 15/02/2021 Հայաստան
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ 2018-ի գարնանը, իր էությամբ հակաղարաբաղյան շարժում էր։ Եվ անկեղծորեն պետք է ասեմ, ոչ միայն հակաղարաբաղյան, այլև ղարաբաղցիների դեմ»,-Արմնյուզ» հեռուստաընկերությանը տված բացառիկ հարցազրույցում հայտարարեց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպե՞ս փոխանցեց իշխանությունը մարդկանց, ովքեր բանակցություններից պատկերացում չունեին։
Սերժ Սարգսյանի խոսքով, ստեղծվել էր մի իրավիճակ, երբ նա նախընտրեց անցնցում հեռանալ, քան առաջարկել հանրությանը բազմաթիվ լուծումներից մեկը։
«Ես երբեք չեմ համաձայնվում այն մտքի հետ, որ ես նրանց հանձնել եմ իշխանություն։ Ո՛չ։ Նախ իշխանությունը ես հանձնել եմ Կարեն Կարապետյանին։ Հասկանում եմ, որ մարդիկ իրավունք ունեն կարծելու, որ ես իշխանությունը հանձնել եմ սրանց։ Տեսեք՝ ինչպիսի իրավիճակ էր ստեղծվել։ Ես, ելնելով աշխարհաքաղաքական իրողություններից ու այն համոզմունքից, որ եթե փոխվի գլխավոր բանակցողը, ապա բանակցային գործընթացում տեղի են ունենալու այնպիսի փոփոխություններ, որոնք ճակատագրական են լինելու մեր երկրի համար, համաձայնվեցի ընտրվել վարչապետ, և որևէ մեկը չէր կարող կանխատեսել, որ Հայաստանում կարող է այդ շարժումը, նախաձեռնությունը ստանալ այսպիսի ընթացք»,-ասավ Սերժ Սարգսյանը։
Անդրադառնալով հարցերին, թե ինչու նախնական փուլում, կամ Ռադիոտունը գրավելուց հետո միջոցներ չձեռնարկվեցին, երրորդ նախագահն ասաց՝ շատ լավ հասկանում է  նման հարցեր տվող մարդկանց, բայց ուզում է, որ նրանք էլ իրեն հասկանան՝ չկար որևէ նախադրյալ, որ շարժումը նման թափ կարող էր ստանալ։
Անդրադառնալով այն հարցին, արդյո՞ք Նիկոլ Փաշինյանն իր պրոեկտն է, Սերժ Սարգսյանն արձագանքեց.
«Նախ ասեմ, որ ապագա կապիտուլյանտն իմ տեսադաշտում հայտնվել է 93 թվականի վերջերին, երբ ես մի քանի ամսվա պաշտպանության նախարար էի, երբ ռազմաճակատում բազմաթիվ հաջողություններից հետո մենք դժվարություններ ունեցանք։ Այդ խնդիրները մանիպուլացնելով, իրականությանը չհամապատասխանող փաստեր բերելով, անհարկի քննադատելով ուղղակի ցավ էր պատճառում մեզ, ոչ միայն ինձ, այլև իմ մարտական ընկերներին։ Երկրորդ անգամ մենք հանդիպել ենք 90-ականների վերջին դատարանում, երրորդ անգամ՝ 2018 թվականին «Մարիոթ» հյուրանոցում»։
ՀՀ երրորդ նախագահի խոսքով, որևէ այլ հանդիպում, միջնորդավորված կապ իր ու Նիկոլ Փաշինյանի միջև չի եղել։
«Ինչ վերաբերում է, որ կապիտուլյանտն իմ նախագիծն է, դա ուղղակի զավեշտ է։ Ես այդպիսի նախագիծ չէի ցանկանա նույնիսկ իմ թշնամուն, ուր մնաց թե ինձ համար նման անհեթեթություն խզբզեի։ Կապիտուլյանտն իմ նախագիծը չէ։ Կապիտուլյանտին ընտրել է մեր խաբված ժողովուրդը այլ ուժերի ուղղորդմամբ»,-ասաց նա՝ ընդգծելով, որ Փաշինյանն այն ուժերի նախագիծն է, ում հետ ինքը ընդհանուր որևէ բան ունենալ չէր կարող, ունեցել է միայն հակասություններ։

Политика 22:22 15/02/2021 Армения
«Произошедшее в Армении весной 2018 года по своей сути было антикарабахским движением. И я должен честно сказать: не только антикарабахским, но и против карабахцев», – заявил третий президент Армении Серж Саргсян в эксклюзивном интервью телеканалу «Армньюс», отвечая на вопрос, как он передал власть людям, которые представления не имели о переговорах.
По словам Сержа Саргсяна, сложилась ситуация, когда он предпочел уйти без потрясений, нежели предложить общественности одно из множества решений.
«Я никогда не соглашаюсь с мыслю, что я передал им власть. Нет. Сначала я передал власть Карену Карапетяну. Я понимаю, что люди имеют право считать, что я передал власть им. Посмотрите, какая ситуация сложилась. Исходя из геополитических реалий и убежденности в том, что, если сменится главный переговорщик, то в переговорном процессе произойдут такие изменения, которые будут фатальными для нашей страны, согласился избраться премьер-министром, и никто не мог предвидеть, что в Армении это движение, эта инициатива может получить такой ход», – сказал Серж Саргсян.
Касаясь вопросов, почему не было принято никаких мер на начальном этапе или после захвата Дома Радио, третий президент Армении указал, что он очень хорошо понимает задающих подобные вопросы людей, но он хочет, чтобы и они поняли его: не было никаких предпосылок, что движение могло получить такой размах.
Что касается вопроса, является ли Никол Пашинян его проектом, Серж Саргсян отметил:
«Прежде всего, скажу, что будущий капитулянт появился у меня в поле зрения в конце 1993 года, когда я несколько месяцев занимал должность министра обороны, когда после многочисленных успехов на фронте у нас возникли трудности. Манипулируя этими проблемами, приводя не соответствующие действительности факты, неуместно критикуя, он просто причинял боль нам, не только мне, но и моим боевым товарищам. Во второй раз мы встретились в суде в конце 90-х, в третий раз – в 2018 году в отеле Marriott».
По словам третьего президента РА, другой встречи, опосредованной связи между ним и Николом Пашиняном не было.
«Что касается того, будто капитулянт – мой проект, то это просто комично. Я бы не пожелал такого проекта даже своему врагу, не говоря уже о том, чтобы набросать такую нелепицу для себя. Капитулянт – не мой проект. Капитулянта избрал наш обманутый народ, который направляли иные силы», – отметил он, подчеркнув, что Пашинян – это проект сил, с которыми у него не могло быть ничего общего, у него с ними были только противоречия.