Քաղաքական 12:36 22/02/2021 Հայաստան
Երևանն ակնկալում է, որ Ռուսաստանի Դաշնության հետ համատեղ ջանքերի շնորհիվ Արցախում երկարաժամկետ խաղաղություն կապահովվի։ РИА Новости-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը:
Նրա խոսքերով, հայկական կողմը ելնում է նրանից, որ «առաջին հերթին Արցախի բնակչության անվտանգությունը պետք է ապահովի պաշտպանության բանակը:
«Իհարկե, դեռ շատ անելիքներ կան մարտական պատրաստության վերականգնման և արդիականացման տեսանկյունից, բայց ինչ էլ որ լինի, դա պետք է արվի: Երկրորդ, Հայաստանը դեռ շարունակում է մնալ Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորը, և մենք երբեք մեր վրայից չենք հանի այս պատմական առաքելությունը» - ասել է Հարությունյանը։
«Եվ երրորդը, հավանաբար, ամենակարևորը, իհարկե, Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունն է տարածաշրջանում, որի շնորհիվ նախ հնարավոր եղավ հասնել հրադադարի, իսկ հետագայում՝ պարզապես կանխել հումանիտար աղետը: Կարծում եմ, Ռուսաստանի Դաշնության հետ համատեղ ջանքերի շնորհիվ՝ տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղություն կապահովվի», - ասել է Հարությունյանը:

Политика 14:03 22/02/2021 Армения
Ереван рассчитывает, что благодаря совместным с РФ усилиям будет обеспечен долгосрочный мир в Карабахе, заявил министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян в интервью РИА Новости.
По его словам, армянская сторона исходит из того, что, «прежде всего, безопасность населения Арцаха должна обеспечиваться (карабахской – ред.) Армией обороны».
«Конечно же, предстоит немало сделать в плане восстановления ее боеготовности и модернизации, но как бы там ни было, это должно быть сделано. Второе, Армения по-прежнему остается гарантом безопасности народа Арцаха, и эту историческую миссию мы никогда с себя не снимем», - заявил министр.
«Ну и третье, наверное, самое главное – это, конечно же, российское военное присутствие в регионе, благодаря чему сначала удалось добиться прекращения огня, а впоследствии – попросту предотвратить гуманитарную катастрофу. Я думаю, что благодаря совместным с Российской Федерацией усилиям будет обеспечен долгосрочный мир в регионе», - заявил Арутюнян.