Քաղաքական 17:41 26/02/2021 Հայաստան
«Մենք ծայրաստիճան մտահոգված ենք Հայաստանում տեղի ունեցող վերջին զարգացումներով», - այս մասին ասել են Հայաստանի հարցով ԵԽԽՎ մոնիտորինգի համազեկուցողներ Բորիանա Աբերգը (Շվեդիա) և Կիմմո Կիլյունենը (Ֆինլանդիա):
Համազեկուցողները, մասնավորապես, «անընդունելի են համարում զինված ուժերի գլխավոր շտաբի գրասենյակի կողմից երեկ տարածված հայտարարությունը, որով կոչ է արվում ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված կառավարության հրաժարականը»:
«Մենք կոչ ենք անում բոլոր քաղաքական ուժերին և պետական դերակատարներին՝ ամբողջությամբ հարգել Հայաստանի ժողովրդավարական սկզբունքներն ու Սահմանադրությունը և ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը` ստեղծված իրավիճակի անհապաղ ապաէսկալացիայի համար», - ասում են նրանք։
«Հայաստանն իր նորագույն պատմության շատ դժվար փուլ է ապրում և, առավել քան երբևէ, կարիք ունի հանգստության, զսպվածության, իմաստության և բոլոր շահագրգիռ կողմերից ժողովրդավարական սկզբունքներին անսասան աջակցության՝ իր առջև ծառացած քաղաքական ճգնաժամը լուծելու համար»,- նշվում է հայտարարության մեջ։

Politics 18:21 26/02/2021 Armenia
PACE’s co-rapporteurs for the monitoring of Armenia, Boriana Aberg (Sweden, EPP/CD) and Kimmo Kiljunen (Finland, SOC are 'extremely concerned' by recent developments in Armenia, according to the statement issued on Friday by the co-rapporteurs.
“In particular, we found the statement issued yesterday by the office of the General Staff of the Armed Forces, calling for the resignation of a democratically-elected government, to be unacceptable.”
“We call upon all political forces and state actors to fully respect democratic principles and the Constitution of Armenia, and to take all necessary steps to immediately de-escalate the current situation,” they added.
“Armenia is going through a very difficult phase in its recent history and – more than ever – needs calm, restraint, wisdom and unwavering support for democratic principles by all concerned in order to resolve the political crisis it is facing.”