Արդյո՞ք դուք կանխատեսում էիք, որ «Իսկանդերի» մասին ձեր հայտարարությունն այդպիսի վրդովմունք կառաջացնի Մոսկվայում. Արկադի Խաչատրյանը՝ Փաշինյանին
«Արդյո՞ք դուք կանխատեսում էիք, որ «Իսկանդերի» մասին ձեր հայտարարությունն այդպիսի վրդովմունք կառաջացնի Մոսկվայում, այն էլ՝ հետպատերզմյան ժամանակահատվածում, երբ իրավիճակը շատ զգայուն է և մեր հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ չափազանց կարևոր են»,- կառավարություն-ԱԺ հարցուպատասխանի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանին հարց ուղղեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արկադի Խաչատրյանը:
Պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե ի վերջո այն ի՞նչ հայտարարություն էր և ինչո՞ւ արվեց և չի գտնում, որ նման զգայուն տեղեկատվությունն անմիջապես պետք է ենթակա լիներ ստուգման:
Արկադի Խաչատրյանը հարցրեց, թե այն պահի տակ և չմտածված է արվել, թե գիտակցված է եղել և խնդրեց նաև պարզաբանել, թե «Իսկանդերը» կիրառվել է, թե ոչ:
Նիկոլ Փաշինյանի փոխարեն հարցին պատասխանեց Տիգրան Ավինյանը՝ շեշտելով, որ բոլոր հարցերի պատասխանները տրվել է Փաշինյանի մամուլի խոսնակի կողմից և ավելացնելու բան չունի:
«Ինչ վերաբերում է ռուսական կողմին, ապա առաջարկում եմ ծանոթանալ նրանց վերջին հայտարարության հետ, որով ռուսական կողմը հայտարարում է, որ հարցը պարզաբանված է և որևէ խնդիր չկա»,- պատասխանեց Ավինյանը:
Ըստ Արկադի Խաչատրյանի՝ ակնհայտ է, որ «Իսկանդերը» ռուսական ռազմարդյունաբերության և ռազմական հզորության խորհրդանիշն էր և երբ նման բան է ասվում, ապա այն վրդովմունքի ալիք էր առաջացնելու, առավել ևս, որ «Իսկանդեր» ունեցող երկիրն է նման հայտարարություն անում:
Արկադի Խաչատրյանը նկատեց, որ ուղղակի պետք էր շրջահայաց լինել և զգույշ:
«Առհասարկան զգուշավորությունը որևէ մեկին չի խանգարի, բայկց ուզում եմ ևս մեկ անգամ շեշտել, որ ռուսական կողմի համաձայն, բոլոր հարցրեը պարզաբանված է, իսկ վարչապետի մամուլի խոսնակի կողմից ներկայացված պարզաբանումներին ավելացնելու բան չկա»,- կրկնեց Ավինյանը:

Политика 18:16 03/03/2021 Армения
Депутат – Пашиняну: Прогнозировали ли вы, что ваше заявление об ОТРК «Искандер» вызовет такое возмущение в Москве?
«Прогнозировали ли вы, что ваше заявление об ОТРК «Искандер» вызовет такое возмущение в Москве, особенно в послевоенный период, когда ситуация очень деликатная, а наши отношения с Россией – чрезвычайно важны?» – такой вопрос на правительственном часе в Национальном Собрании Армении Николу Пашиняну адресовал депутат от фракции «Просвещенная Армения» Аркадий Хачатрян.
Депутат поинтересовался, что это за заявление было в итоге, почему оно было сделано, и не считает ли Пашинян, что столь деликатную информацию следовало немедленно проверить.
Аркадий Хачатрян спросил, было ли данное заявление сделано под влиянием момента и необдуманно, или же заявление было озвучено сознательно. Депутат также попросил уточнить: применялся на этой войне в Арцахе «Искандер» или нет?
Для ответа на адресованный Николу Пашиняну вопрос к трибуне подошел вице-премьер республики Тигран Авинян, заявив, что по теме «Искандеров» ответы на все вопросы уже были даны пресс-секретарем Пашиняна и ему нечего добавить.
«Что же касается российской стороны, то я могу предложить лишь ознакомиться с ее последними заявлениями, в которых  российская сторона также заявляет о том, что все вопросы прояснены и никаких проблем нет», – подчеркнул Авинян.
По словам Аркадия Хачатряна, очевидно, что «Искандер» – символ российского ВПК и военной мощи РФ, следовало учесть, что подобное заявление вызовет волну возмущения, тем более, что когда такое заявление делает страна, на вооружении которой имеется ОТРК «Искандер».
Аркадий Хачатрян заметил, что просто нужно было быть осторожным.
«Вообще, осторожность никому не помешает, но хочу еще раз подчеркнуть, что, по мнению российской стороны, все вопросы прояснены, а к разъяснениям пресс-секретаря премьер-министра добавить нечего», – повторил Авинян.