Քաղաքական 19:41 08/03/2021 Հայաստան
ՀՀ ՊՆ-ն, իշխանական տարբեր պաշտոնական խողովակներ սիրում են «հերքման շքերթներ» կազմակերպել․ Տ․ Աբրահամյան
«Հենակետ» վերլուծական կենտրոն ՀԿ ղեկավար, Արցախի նախագահի անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան գրում է․
«Հայաստանի պաշտպանության նախարարը 2-3 անգամ առիթ ունեցել է ասելու, որ Սյունիքի մարզի Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածին, ռուսական սահմանապահ զորախմբի տեղակայման վերաբերյալ ՌԴ-ի հետ պայմանավորվածություն կա։
Ինչ խոսք, դրա անհրաժեշտությունը կա։
Բայց ոչ պաշտպանության նախարարը, ոչ կառավարության որևէ պաշտոնյա չի պարզաբանում, թե ինչ պայմանավորվածությունների հիման վրա և ինչ նպատակով են ՌԴ զինծառայողները մի քանի օր առաջ մեկնել Տավուշ։
Ի վերջո, ի՞նչ նոր սպառնալիք, մարտահրավեր է առաջացել, որ ռուսական կողմն արագ զորախումբ է տեղակայել Տավուշում։
Ի դեպ, դեռ պարզ չէ, թե ինչ բնույթի ծառայություն են կրելու ռուս զինծառայողները, նրանց ներկայությունը կարճաժամկե՞տ, թե՞ երկարաժամկետ բնույթ է կրում։
Հարցն այն չէ, որ ռուսական զորախմբի ներկայությունը որևէ կարգի խնդիր է հարուցում, այլ այն, որ մտավախություն կա՝ իշխանությունը կրկին գաղտնի գործարքների մեջ է և դեռ պարզ չի, թե այս անգամ ինչ գին կվճարի Հայաստանի քաղաքացին։
Հայաստանի և Ռուսաստանի երկկողմ, բազմակողմ համաձայնագրերը երկու երկրներին հնարավորություն են տալիս ամենախորը մակարդակով ռազմական համագործակցություն ծավալել, բայց պետք է մեր հանրությունը այդ մասին իմանա պաշտոնական շրջանակներից, այլ ոչ թե ռուս զինծառայողներին Տավուշի տարբեր բնակավայրերում հարցուփորձից։
Հայաստանի ՊՆ-ն, իշխանական տարբեր պաշտոնական խողովակներ սիրում են «հերքման շքերթներ» կազմակերպել, սակայն ռուս զինծառայողների Տավուշում գտնվելու հանգամանքը մի քանի իր է շրջանառվում է, նույնիսկ լուսանկարներ կան ցանցում, տեղակայման վայրեր են նշվում, բայց իշխանությունը շարունակում է լռել/թաքցնել»։

Политика 20:12 08/03/2021 Армения
Тигран Абрамян: МО Армении, различные официальные каналы власти любят организовывать «парады опровержения»
«У министра обороны Армении 2-3 раза был повод сказать, что достигнута договоренность с Россией относительно дислоцирования российской пограничной группы на участке Горис-Капан в Сюникской области.
Конечно, необходимость в этом существует.
Но ни министр обороны, ни кто-либо из должностных лиц правительства не разъясняют, на основе каких договоренностей и с какой целью российские военнослужащие отправились несколько дней назад в Тавуш.
В конце концов, какая новая угроза, вызов возникли, что российская сторона оперативно разместила контингент в Тавуше?
Кстати, пока неясно: какого характера службу будут нести российские военнослужащие, их присутствие носит краткосрочный или долгосрочный характер?
Вопрос не в том, что присутствие российского контингента вызывает какую-либо проблему, а в том, что есть опасения: власти в очередной раз в тайных сделках, и пока не ясно, какую цену заплатит на этот раз гражданин Армении.
Двусторонние, многосторонние соглашения Армении и России дают возможность двум странам на глубинном уровне развернуть военное сотрудничество, но наше общество должно знать об этом из официальных кругов, а не из расспросов российских военнослужащих в различных населенных пунктах Тавуша.
МО Армении, различные официальные каналы власти любят организовывать «парады опровержения», однако обстоятельство пребывания российских военнослужащих в Тавуше муссируется несколько дней, даже есть снимки в сети, отмечаются места дислокации, но власти продолжают молчать/скрывать».