Քաղաքական 17:44 19/03/2021 Աշխարհում
Բելառուսի առաջնորդ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ Բելառուսն այլ նախագահներ ևս կունենա, ինքն անձամբ կերաշխավորի այդ, ուղղակի քաղաքացիները պետք է «համբերեն», գրում է «Գազետա.ռու»-ն՝ հղում տալով հանրապետության ղեկավարի մամուլի ծառայությանը։
«Մենք կլինենք միասնական պետություն: Մենք ոչ մեկի առջև չենք խոնարհվի: Մենք ծնկի չենք գա: Մենք ավելի վատ չենք ապրի միայն այն դեպքում, երբ ձեր գլուխը պահեք ձեր ուսերին: Մենք ապրում ենք ինչպես կարող ենք, և ոչ թե ավելի վատ, քան մյուսները: Հետևաբար, դուք պետք է կառչեք ձեր հողից: Դուք կունենաք այլ նախագահներ, ես ձեզ երաշխավորում եմ: Հետո դուք, ամեն ինչ համեմատելով, կհասկանաք: Իսկ հիմա պարզապես համբերեք»,- վստահեցրել է Լուկաշենկոն՝ Գրոդնոյի մարզ իր այցելության ժամանակ, որտեղ հանդիպել և զրույց է ունեցել «Մոլոչնի Միր» ձեռնարկության անձնակազմի հետ:
Երկրի ղեկավարը նաև կոչ է արել մարդկանց ավելի մտերիմ լինել միմյանց հետ, նշելով, որ դժվար ժամանակներում պետք է գոյատևել:
«Աշխարհը խելագարվել է, և այս աշխարհում մարդիկ կորցրել են իրենց կողմնորոշումը: Եվ այս պահին կարիք չկա շտապել տարբեր ուղղություններով: Այդ պատճառով ես այս տարի հայտարարել եմ Ազգային միասնության տարի»,- բացատրել է նա:
Հիշեցնենք, որ 2020 թ. օգոստոսի 9-ին Բելառուսում կայացած նախագահական ընտրություններից հետո, որում վեցերորդ անգամ հաղթանակ է տարել Լուկաշենկոն՝ հավաքելով ձայների 80,1% -ը, երկրում սկսվել են բողոքի զանգվածային ակցիաներ:

Politics 19:58 19/03/2021 World
Belarusian President Alexander Lukashenko has said that Belarusians would have other presidents in the future, but for the time being he urged everybody to stay patient and preserve popular unity, TASS reported, citing the BelTA news agency.
"There will be other presidents. I can guarantee this. Then you will be able to compare and understand everything. For now just stay patient," Lukashenko said at a meeting with the staff of a dairy company in Grodno.
Lukashenko warned that the "world has gone crazy" and asked his fellow citizens to be closer to each other.
"We must pull through. The world has gone crazy. People in this world have lost their sense of direction. This is not the right moment to go to extremes. For this reason, I proclaimed this year as the year of popular unity," he said.
Lukashenko is certain that Belarus will remain united.
Nationwide demonstrations engulfed Belarus following the August 9 presidential election. According to the Central Election Commission’s official results, incumbent President Alexander Lukashenko won by a landslide, garnering 80.10% of the vote.