Իրավունք 14:52 29/03/2021 Հայաստան
«Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի վերաբերյալ ՍԴ տված գնահատականներն ամբողջությամբ համապատասխանում են մեր գնահատականներին, որոնք մենք տվել ենք դեռ 2018 թավականին»,- «Հայելի» ակումբում հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմի անդամ Հայկ Ալումյանը։
Նա ընդգծեց՝ ՍԴ այդ որոշմանը հասնելու համար իրենք ստիպված են եղել անցնել երկար ճանապարհ ու բազմաթիվ ծանր դժվարությունների միջով։ Փաստաբանը հիշեցրեց, որ ՍԴ այդ հոդվածի սահմանադրության համապատասխանության հարցով դիմել է ոչ միայն Ռոբերտ Քոչարյանը, այլև Ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը, ՍԴ-ն էլ իր հերթին դիմել էր Վենետեիկի հանձնաժողովին ու ՄԻԵԴ-ի Մեծ պալատին՝ խորհրդատվալան կարծիք ստանալու համար։
«Բոլոր նրանց համար, ովքեր այս գործի հետ կապ ունեն, պարզ դարձավ այն, ինչ սկզբից էլ պարզ էր։ Հիմա հույս ունեմ, որևէ մեկի մտքով չի անցնի կասկածի տակ դնել այն, ինչ մենք երկուս ու կես տարի ասում ենք»,- ասաց Ալումյանը։
Փաստաբանի խոսքով, ինքը կարող է ասել, թե իրավաբանական առումով ինչ պետք է հաջորդի ՍԴ որոշմանը, բայց ասել, թե ի՞նչ է սպասվում, չի  կարող։
«էքսցենտրիկ գործող անձինք կան, որոնց ոչ միայն ես չեմ կարող կանխատեսել, այլև իրենք էլ չեն կարող կանխատեսել, թե վաղը ինչ են անելու։ Բայց եթե վերցնենքն այն, ինչ օրենքով է սահմանված, ապա դատարանը հենց այսօր պետք է հրատապ նիստ հրավիրի ու քրեական հետապնդումը դադարեցնի պարոն Քոչարյանի ու գործով անցնող երեք անձանց նկատմամբ, քանի որ ՍԴ որոշումը հրապարակվելու է այսօր։
300.1 հոդվածով քրեական վարույթը պետք է կարճվի։ Համապատասխան միջնոդություններն արդեն ներկայացված են, թեև եթե դրանք էլ ներկայացված չլինեին, դատարանը պետք է դադարեցներ, մեղադրողն էլ հրաժարվեր մեղադրանքից»,- ասաց բանախոսը՝ ավելացնելով, որ չեն սպասել ոչ դատարանին, ոչ էլ մեղադրող կողմի գործողություններին, միջնորդությունները ներկայացրել են դեռ շաբաթ օրը՝ մարտի 27-ին։
Ալումյանն ընդգծեց, որ օրենքի համաձայն, քրեական հետապնդում իրականացնող մարմինը պարտավոր է գրավոր հայցել ներողություն այն անձից, ում նկատմամբ հետապնդում իրականացվել է։
Փաստաբանն ասաց՝ ներկայացրել են նաև միջնորդություն խափանման միջոցը վերացնելու համար։
«Եթե այնուամենայնիվ դատարանը գտնի, որ խափանման միջոց պետք է լինի, քանի որ կա մեկ այլ մեղադրանք, ապա գրավի չափը պետք է զգալիորեն նվազի։ Չնայած խափանման միջոցի հիմքեր չկան»,- նշեց նա։
Ինչ վերաբերում է Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ մյուս մեղադրանքին, ապա Ալումյանի կարծիքով, ըստ երևույթին քննարկումներ են եղել, նաև զեկուցվել է, որ 300.1 հոդվածով գործը ջուր է, ինչի մասին մի անգամ հայտարարել է անձամբ Փաշինյանը։
«Մտածել են, ո՞նց անեն, որ Ռոերտ Քոչարյանը չհայտնվի ազատության մեջ, չարդարացվի, երևի տրադիցիոն ոճ ունեցող որոշ մարդիկ ասել են, ի՞նչ է եղել, բերեք կողքից մի հատ էլ մեղադրանք դնենք, թե մեկով արդարացվի, մյուսով մեղավոր կճանաչվի։ Սա գրպանը թմրամիջոց գցող իրավապահների ոճ է։ Հենց այդ ոճի մեջ դրել են մեղադրանք, որը տրամաբանության մեջ էլ չի տեղավորվում, նյութերն այլ բան են ասում, մեղադրանքի մեջ ուրիշ բան է գրված։ Կաշառքի մեղադրանքն այնքան թույլ էր, որ նույնիսկ դատարանները կալանքի ժամանակ գրում էին, որ չկա հիմնավոր կասկած, կաշառքով հիմնավոր կասկածը բացակայում է»,- մանրամասնեց Ալումյանը։
Փաստաբանի խոսքով, հիմա  շարունակվելու է դատավարությունը, մինչև կաշառքի հոդվածն էլ կոտրվի այն մարդկանց գլխին, որոնք համարձակվել են այս աստիճանի անօրինական մեղադրանք առաջադրել կամ պաշտպանել։
ՀՀ ՔՕ 300.1 հոդվածը սահմանում է սահմանադրական կարգը տապալումը, որով մեղադրանք է առաջադրված ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, ԶՈւ ԳՇ նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովին, պաշտպանության  նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արմեն Գևորգյանին։

Право 15:48 29/03/2021 Армения
«Оценки Конституционного суда Армении по статье 300.1 Уголовного кодекса полностью соответствуют нашим оценкам, которые мы представили еще в 2018 году», – заявил представитель адвокатской группы второго президента Армении Роберта Кочаряна – Айк Алумян – в клубе «Зеркало».
Он подчеркнул: для того, чтобы добиться такого решения Конституционного суда, им пришлось пройти долгий путь и преодолеть множество трудностей. Адвокат напомнил, что в Конституционный суд по вопросу соответствия данной статьи Конституции РА обратился не только Роберт Кочарян, но и судья суда общей юрисдикции города Ереван Давид Григорян, КС, в свою очередь, обратился в Венецианскую комиссию и Большую палату ЕСПЧ – за консультативным мнением.
«Для всех, кто связан с этим делом, стало ясно, что было ясно с самого начала. Теперь я надеюсь, что никому и в голову не придет подвергать сомнению то, что мы говорим два с половиной года», – сказал Алумян.
По словам адвоката, он может сказать, что должно следовать за решением Конституционного суда с юридической точки зрения, но не может сказать, что ожидается.
«Есть эксцентричные действующие лица, действия которых я не только не могу предсказать, но и не могу предсказать, что они будут делать завтра. Но если взять то, что предусмотрено законом, то уже сегодня суд должен срочно созвать заседание и прекратить уголовное преследование в отношении г-на Кочаряна и трех других фигурантов дела, так как решение Конституционного суда будет опубликовано сегодня.
Уголовное производство по статье 300.1 УК РА должно быть прекращено. Соответствующие ходатайства уже поданы, хотя и без них суд должен был прекратить, а сторона обвинения – снять обвинение», – сказал Алумян, добавив, что они не стали ждать действий ни суда, ни стороны обвинения, ходатайства были поданы еще в субботу, 27 марта.
Алумян подчеркнул, что, согласно закону, орган, осуществляющий уголовное преследование, обязан письменно принести извинения лицу, в отношении которого было осуществлено преследование.
Адвокат сообщил, что они также подали ходатайство об отмене меры пресечения.
«Однако, если, тем не менее, суд сочтет, что мера пресечения должна сохраняться, поскольку есть и другое обвинение, то размер залога должен быть значительно уменьшен. Хотя оснований для применения меры пресечения нет», – пояснил он.
Что касается другого обвинения в отношении Роберта Кочаряна, то, по словам Алумяна, по всей видимости, имели место обсуждения, было доложено, что дело по статье 300.1 УК – вода, о чем однажды заявлял и сам Пашинян.
«Стали думать, как они могут помешать Роберту Кочаряну оказаться на свободе, его оправданию. Видимо некоторые в присущем им стиле предложили, мол, давайте со стороны прилепим еще одно обвинение, если его по одному обвинению оправдают, по другому будет признан виновным. Это в стиле сотрудников правоохранительных органов, которые подбрасывают наркотики в карманы. Они предъявили обвинение именно в этом стиле, оно не укладывается в логику, материалы говорят об одном, в обвинении – написано совершенно другое. Обвинение во взяточничестве было настолько слабым, что даже суды при рассмотрении ходатайства об аресте указывали на отсутствие обоснованного подозрения», – указал Алумян.
По словам адвоката, судебное разбирательство будет продолжаться и сейчас, пока статья о даче взятки не развалится на голову людям, посмевшим предъявить или защищать столь незаконное обвинение.
Конституционный суд Республики Армения в пятницу, 26 марта, огласил решение по делу об определении вопроса соответствия Конституции статьи 300.1 Уголовного кодекса РА – на основании обращений суда общей юрисдикции города Ереван и второго президента Армении Роберта Кочаряна.
«Признать статью 300.1 Уголовного кодекса РА противоречащей статьям 78 и 79 Конституции РА и недействительной», – огласил решение КС председатель Конституционного суда А.Диланян, добавив, что данное решение является окончательным и вступает в силу с момента опубликования.
По статье 300.1УК РА обвинения предъявлены второму президенту Армении Роберту Кочаряну, бывшему начальнику Генштаба ВС РА, экс-генсеку ОДКБ Юрию Хачатурову, экс-министру обороны Армении Сейрану Оганяну и бывшему вице-премьеру РА Армену Геворкяну.