Մշակույթ 14:30 31/03/2021 Հայաստան
Ապրիլի 10-ին Գյումրի քաղաքի «Կումայրի» պատմամշակութային արգելոցի հուշարձան հանդիսացող շենքի տարածքում բացվելու է «Հայուհի» թանգարանային ցուցադրությունը։ Այն բացվում է «ԳՅՈՒՄՐԻ - 20/25» հիմնադրամի ծրագրերի շրջանակում:
Panorama.am-ի հետ զրույցում հիմնադրամի համահիմնադիր, պատմական գիտությունների դոկտոր Հայկ Դեմոյանն ասաց, որ 2019 թվականին ձեռք են բերել ալեքսանդրապոլյան շրջանի 4 շենք, որոնք պետության կողմից պահպանվող հուշարձաններ են,  գտնվում են ամխիթար վիճակում, երկրաշարժից հետո համարվում են վթարային, նաև դրանց ավելացված են կցակառույցներ:
«Մենք 1,5 տարում բավական մեծ աշխատանք են տարել: Առաջին հաստատությունը ալեքսանդրապոլյան ոճով գեղեցիկ արտ-սալոնային միջավայրի վերստեղծումն է, որտեղ լինելու է փոքրիկ գրախանութ, մեր սիրված ֆիլմերից մեկի՝ «Մեր մանկության տանգոն», հայտնի դրվագի նկարահանած վայրի վերականգնումը, ինչպես եղել է ֆիլմում: Խոսքը Վարդանուշի տան մասին է, ուր Ռուբենը՝ Մհեր Մлրտչյանը, տարել էր կամոդը:
Ըստ ֆիլմի սցենարի՝ Սիրանուշի և Վարդանուշի դրամատիկ պայքարն էր Ռուբենի համար, այդ իսկ պատճառով փորձեցինք գաղափարն առաջ տանել և հայուհու պատկերի դրվագմամբ փորագրանկարների իմ հավաքածուն ներկայացնել այդտեղ»,- մանրամասնեց Հայկ Դեմոյանը:
Նա պատմեց, որ վերջին 10-15 տարիների ընթացքում ուղևորությունների ժամանակ, աճուրդներից ձեռք է բերել 16-րդ դարի վերջից մինչև 19-րդ դարի վերջը թվագրվող
մամուլում, գրքերում, առանձին թղթերի տեսքով հայուհու պատկերի դրվագմամբ փորագրանկարներ:
«Երկու սրահներից մեկը նվիրվելու է հենց այդ մշտական ցուցադրությանը, հայուհու այդպիսի պատկերները մեր ինքնության ներկայացման կարևոր մասերից մեկն է: Բացառիկ ցուցանմուշներ են՝ սև, սպիտակ, նունիսկ գունավոր»,- ասաց Հ. Դեմոյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ  «ԳՅՈՒՄՐԻ – 20/25»-ի շրջանակում մեկ ամսից կավարտեն ալեքսանդրապոլյան մեկ այլ շինության՝ հրաշալի պահպանված 1887 թվականի շենքի վերականգնման, վերանորոգման աշխատանքները:
«Ծրագրում ենք այնտեղ բացել «Ալեքսանդրապոլյան ակումբ-1887», որտեղ շփվելու ես ալեքսանդրապոլյան ժամանակաշրջանի կահույքի, իրերի, նկարների հետ: Այն լինելու է հատուկ միջոցառումների համար առանձին հաստատություն, Գյումրի այցելող հյուրերը կարող են ժամանակ անցկացնել, շփվել իրենց կոլեգաների հետ, երաժշտություն լսել: Բազմաֆունկցիոնալ անկյուն է լինելու, որի առաջին հարկում լինելու է մեկ այլ թանգարան՝ Հայակական ազգային խորհրդանշանների, որտեղ ներկայացվելու է մեր զինանշանների ու դրոշների պատմությունը:
Նաև բնօրինակ բազմազան իրերի մեկ այլ հավաքածու է ցուցադրվելու:
Այն կրթադաստիարակչական մեծ առաքելություն ունեցող թանգարան է լինելու, որի կարիքը հատկապես հիմա կա»,- ասաց նա:
«ԳՅՈՒՄՐԻ – 20/25»-ի շրջանակում ևս երկու նախագիծ է իրականացվելու՝ բացվելու է հայկական լուսանկարչական արվեստի թանգարան, որի համար նախատեսված շենքը, ըստ Հ. Դեմոյանի, վթարային վիճակում է, միջոցների բացակայության պատճառով հնարավոր չէ համաժամանակյա իրականակցել, և խորհրդային պարկ, որտեղ կներկայացվեն բացառիկ պաստառներ, խաղալիքներ, տոմսեր, հուշանվերներ, այդ ժամանակաշրջանի օծանելիքներ:

Культура 15:12 31/03/2021 Армения
10 апреля на территории здания, являющегося памятником историко-культурного заповедника «Кумайри» в городе Гюмри Ширакской области Армении, откроется музейная экспозиция «Армянка». Она открывается в рамках программ фонда «ГЮМРИ - 20/25».
В беседе с корреспондентом Panorama.am соучредитель фонда, доктор исторических наук Айк Демоян сообщил, что в 2019 году они приобрели 4 здания александропольского периода, которые являются охраняемыми государством памятниками, находятся в плачевном состоянии, после землетрясения считаются аварийными, к ним добавлены и недострои.
«За 1,5 года мы проделали довольно большую работу. Первое заведение – воссоздание красивой обстановки арт-салона в александропольском стиле, где будет небольшой книжный магазин, реставрация места съемки известного эпизода одного из наших любимых фильмов – «Танго нашего детства» – так, как это было в кинокартине. Речь идет о доме Вардануш, куда Рубен в исполнении Мгера Млртчяна отнес комод.
По сценарию фильма, драматическая борьба Сирануш и Вардануш велась за Рубена, поэтому мы постарались руководствоваться этой идеей и представить там мою коллекцию гравюр с изображением образа армянки», – рассказал Айк Демоян.
По его словам, за последние 10-15 лет во время своих путешествий на аукционах он приобретал гравюры с изображением образа армянок в печати, книгах, в виде отдельных бумаг, датируемые с концом 16 – 19 веков.
«Один из двух залов будет посвящен именно этой постоянной экспозиции, такие изображения армянок являются одной из важных компонентов презентации нашей идентичности. Это уникальные экспонаты: черно-белые, даже цветные», – сказал А.Демоян.
Он сообщил, что в рамках «ГЮМРИ – 20/25» через месяц завершатся реставрация и ремонт еще одного александропольского здания –прекрасно сохранившегося здания 1887 года.
«Здесь мы планируем открыть «Александропольский клуб-1887», где можно ознакомиться с мебелью, предметами и картинами александропольского периода. Это будет отдельное заведение для проведения специальных мероприятий, посещающие Гюмри гости смогут провести там время, пообщаться с коллегами, послушать музыку. Здесь будет многофункциональный уголок, на первом этаже которого разместится еще один музей –  Национальных символов Армении, где будет представлена история наших гербов и флагов.
Также будет представлена еще одна коллекция оригинальных экспонатов.
Это будет музей с большой образовательно-воспитательной миссией, необходимость в нем особенно остро чувствуется сейчас», – указал он.
В рамках «ГЮМРИ - 20/25» будут реализованы еще два проекта: откроются музей армянского фотоискусства, предусмотренное для которого здание, по словам Демояна, находится в аварийном состоянии, из-за отсутствия средств невозможно одновременно провести все работы, и Советский парк, где будут представлены эксклюзивные плакаты, игрушки, билеты, сувениры, парфюмерия того периода.