Տնտեսություն 14:00 01/04/2021 Հայաստան
«Չեմ կարող ասել՝ երբ կիջնի ձվի գինը, վարույթը չի կարող մեկ օրում տեղի ունենալ»,- այսօր Կառավարությունում լրագրողների հետ զրույցում ասա ՏՄՊՊՀ նախագահ Գեղամ Գևորգյանը՝ անդրադառնալով ձվի գնի բարձրացմանը։
Նա նշեց՝ ինքը չի կարող զանգել ձու վաճառողին և ասել, որ գինն իջեցնի։ Գևորգյանը հիշեցրեց ՏՄՊՊՀ գործառույթը. վարույթ հարուցել, երբ որ կա չարաշահում։
«Հաշվի առնելով նաև Զատիկը, մենք ոչ ստանդարտ գործողություններ ենք իրականացրել՝ և՛ ցանցերի հետ ենք զրույց ունեցել, և՛՝ ձու արտադրողների։ Արդյունքում, կարծում եմ, որ ձվի գինը որոշակիորեն իջել է»,- նշեց նա։
Գեղամ Գևորգյանը հիշեցրեց, որ նախորդ տարի 104 մլն դրամ տուգանք էր նշանակվել այն տնտեսվարողների համար, որոնք Զատիկին ընդառաջ ձվի շուկայում հակամրցակցային վարք էին ցուցաբերել։
Գեղամ Գևորգյանը նշեց, որ ՀՀ-ում արկղով հատիկով ձուն է ամենաշատը սպառվում, և իրենց հենց այդ շուկան են ուսումնասիրում, և երեկ եղել են խանութներ, որտեղ այդ հատավաճառ ձվի գինը 75 դրամ է եղել։

Экономика 15:32 01/04/2021 Армения
«Я не могу сказать, когда цены на яйца упадут, разбирательство не может состояться за один день», - сказал сегодня журналистам в Правительстве председатель ГКЗЭК Гегам Геворгян, имея в виду повышение цен на яйца.
Он отметил, что не может позвонить продавцу яиц и попросить его снизить цену. Геворгян напомнил функцию ГКЗЭК: возбуждать дела в случае злоупотреблений.
«Учитывая также Пасху, мы провели нестандартные действия: поговорили и с сетями, и с производителями яиц. В результате я думаю, что цены на яйца в немного снизились», - сказал он.
Гегам Геворгян напомнил, что в прошлом году на хозяйствующие субъекты, которые в преддверии Пасхи проявили антиконкурентное поведение на рынке яиц, был наложен штраф в размере 104 млн драмов.
Гегам Геворгян отметил, что в РА наибольшим спросом пользуются продаваемые поштучно яйца в ячейках , они изучают именно этот рынок, и вчера они были в магазинах, где цена проданного яйца за штуку составляла 75 драмов.