Քաղաքական 18:10 13/04/2021 Հայաստան
Սիսիանի ազատամարտիկների պանթեոնում մի կին միանգամից երեք շիրիմի վրա էր լաց լինում. Սրբուհի Գրիգորյան
«Ինձ համար այդ «պուրակ» կոչեցյալի մասին տեղեկատվությունը զարմանալի չէր, առավել զարմանալի են ադրբեջանցիների հետ հիմա համատեղ ապրելու ձեր գաղափարները և Թուրքիային բարեկամական ձեռք մեկնելու ձեր մտքերը»,- խորհրդարանական հայտարարությունների ժամին ունեցած ելույթում նշեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սրբուհի Գրիգորյանը:
Նա նաև շեշտեց, որ իր համար նորություն չէր և չի կարող լինել Ադրբեջանի և Թուրքիայի մարդատյաց քաղաքականությունը:
Գրիգորյանը հայտնեց, որ պատգամավորական եռագույնի մոտ այսօր «Անմոռուկ» է տեղադրել և հիշեցնելով, որ Ապրլի 24-ին հաշված օրեր են մնացել, նշեց. «Մենք, ի՞նչ է, մի ձեռքով ծաղիկներ ենք դնելու խոնարհումի հուշարձանին, իսկ մյուսով ձեռք ենք պարզելու Թուրքիայի՞ն»:
Պատգամավորը հորդորեց  բարեկամանալու մասին կոչեր անելիս չմոռանալ ազգի արժանապատվության՝ 1.5 միլիոն զոհերի հիշատակի մասին:
Սրբուհի Գրիգորյանը գտնում է, որ 2020 թվականի պատեազմը 100 տարի առաջ հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության շարունակությունն էր, որի ժամանակ կիրառվել են արգելված զենքեր:
Նա հայտարարեց, որ Ադրբեջանը չէր կարող հաղթել միայնակ և նրան անթաքույց և բացահայտ օգնել են, ինչի հետևանքով կորցրել ենք Շուշին, Հադրութը, հազարավոր զոհեր ունենք, որոնք անգին են:
«Մի քանի օր առաջ Սիսիանի ազատամարտիկների պանթեոնում մի կին միանգամից երեք շիրիմի վրա էր լաց լինում, մեկից մյուսն էր գնում, ասում էր՝ ամբողջ տունս այստեղ է, ով կարող է պատասխան տալ այդ կնոջը, մյուսներին, գերեվարվածենրի ծնողներին»,- հայտարարեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը, և ցավ հայտնեց, որ վերջերս էլ սխալ տեղեկատվությամբ աղ լցվեց գերեվարվարծների ծնողների վերքերի վրա:
Նա գտնում է, որ վերջին դեպքի հանգամանքները պետք է պարզվեն և ֆեյսբուքյան ստատուսները ջնջելով և «թեմայից թռնելով» խնդիրը չի լուծվելու:
«Այսօր այդ թեմաներով պետք է խոսել, պարիտետային փաստահավաք խումբը պետք է ստեղծվի և պարզվի այս ողբերգության բոլոր պատճառները, մեղավորները պատասխան պետք է տան, որպեսզի կարողանանք նայել հայ մայրերի աչքերին, որպեսզի Հայաստանը նման ողբերգական օրեր էլ չապրի»,- եզրափակեց պատգամավորը:

Политика 18:58 13/04/2021 Армения
«Для меня информация о так называемом «парке» не была неожиданной, более удивительны сейчас ваши идеи сосуществования с азербайджанцами и мысли протянуть руку дружбы Турции», - во время часа объявлений заявила в Парламенте член партии фракции «Просвещенная Армения» Србуи Григорян.
Она также подчеркнула, что человеконенавистническая политика Азербайджана и Турции не нова и не может быть для нее новой.
Григорян сообщила, что возложила сегодня возле депутатского триколора «Незабудку», напомнив, что до 24 апреля остались считанные дни: «Мы что, одной рукой возложим цветы к мемориалу, а другую протянем Турции?»
"Призывая к дружбе, не забывайте о достоинстве нации -памяти 1,5 миллиона жертв",-призвала депутат. .
Србуи Григорян считает, что война 2020 года была продолжением Геноцида, совершенного против армянского народа 100 лет назад, в ходе которой было применено запрещенное оружие.
Она заявила, что Азербайджан не мог победить в одиночку, и ему открыто и явно помогли, в результате чего мы потеряли Шуши, Гадрут, у нас тысячи погибших, которым нет цены.
«Несколько дней назад в Пантеоне воинов-освободителей Сисиана женщина плакала сразу над тремя могилами, переходила от одной к другой, говоря: «Весь мой дом здесь, кто может ответить этой женщине, другим, родителям пленных?»,- сказала депутат фракции «Просвещенная Армения» и выразила сожаление по поводу того, что недавно неверной информацией на раны родителей пленных «посыпали соль».
Она считает, что обстоятельства последнего инцидента должны быть выяснены, а удаление статусов в соцсети Facebook и «уход от темы» не решит проблему.
«Сегодня нам нужно говорить на эти темы, должна быть создана паритетная группа по установлению фактов, чтобы выяснить все причины этой трагедии, виновные должны быть привлечены к ответственности, чтобы мы могли смотреть в глаза армянским матерям, чтобы Армения больше не проживала такие трагические дни», - заключила депутат.