Իրավունք 16:32 13/04/2021 Հայաստան
«Արդեն 7 օր է՝ Վանաձորի ՔԿՀ-ում Վահագն Աբգարյանը հացադուլ է անում. նա ունի առողջական շատ լուրջ խնդիրներ»,- այսօր խորհրդարանում ասաց անկախ պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը։
Նրա խոսքով, Աբգարյանի գործի քննությունը խնդրահարույց է. 2018 թվականի մայիսի 31-ից իրեն կալանքի տակ են պահում, իսկ դատական գործընթացն անընդհատ ձգձգվում է։
«Արդեն 3 դատավոր է փոխվել այս գործով։ 2021 թվականի փետրվարի 5-ին և մարտի 5-ին գրավոր միջնորդություն էին ներկայացրել, որպեսզի խափանման միջոց կալանքը փոխարինվի գրավի դիմաց ազատ արձակմամբ, սակայն մերժվել է այդ միջնորդությունը։ Չկա որոշում և այս մարդը զրկված է վերաքննիչ դատարան դիմելու հնարավորությունից։ 2021 թվականի փետրվարի 19-ին և մարտի 19-ին դատական նիստեր են հրավիրվել, բայց երկուսն էլ հետաձգվել են պատճառաբանությամբ, թե դատարանները ծանրաբեռնված են»,- ներկայացրեց պատգամավորը։
Սոֆյա Հովսեփյանը կոչ արեց իրավապահ մարմիններին ուշադրություն դարձնել խնդրին, քանի որ այն կարծես թե հետապնդման նման մի վիճակ է։

Право 17:07 13/04/2021 Армения
«Уже 7 дней в уголовно-исполнительном учреждении Ванадзора голодает Ваагн Абгарян. У него очень серьезные проблемы со здоровьем», - заявила сегодня в парламенте независимый депутат Софья Овсепян.
По ее словам, рассмотрение дела Абгаряна проблематично: он находится в заключении с 31 мая 2018 года, а судебный процесс постоянно затягивается.
«По этому делу уже сменились 3 судьи. 5 февраля и 5 марта 2021 г. было подано письменное ходатайство об изменении меры пресечения в виде заключения под стражу на освобождение под залог, но ходатайство было отклонено. Решения нет, и это лицо лишено возможности обратиться в суд апелляционной инстанции. 19 февраля и 19 марта 2021 года были созваны судебные заседания, но оба были отложены на том основании, что суды перегружены», - сказала депутат.
Софья Овсепян призвала правоохранительные органы обратить внимание на проблему, так как это похоже на преследование.