Տնտեսություն 15:50 19/04/2021 Հայաստան
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը հրապարակել է դեղերի շրջանառության ոլորտում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքները:
Հանձնաժողովից հայտնում են, որ ուսում­նասիրության նպատակն է ստանալ ոլորտի ապրանքային շուկաների արդի վիճակի ամբողջական պատկերը, գնահատել մրցակցային միջավայրը, ի հայտ բերել մրցակցությունը սահմանափակող հնարավոր խոչընդոտները և ներկայացնել լուծման ուղիներ:
Ուսումնասիրության համար ընտրվել է երեք շուկա՝
M01A- ոչ ստերոիդային, ցավազրկող, հակաբորբոքային դեղամիջոցներ,
C07A- բետա ընկալիչների բլոկադորներ կամ արգելակիչներ,
J02A-հակաբակտերիալ (հակասնկային) միջոցներ` պարբերաբար օգտագործման համար։
Ուսումնասիրվել են ոլորտում առկա իրավական կարգավորումները, ապրանքային շուկաների կառուցվածքը, գնահատվել է դրանց կենտրոնացվածության աստիճանը:  Ուսումնասիրվել է նաև տնտեսվարողների գնային քաղաքականությանը, սպառողների վարքագիծը, որի շրջանակում նաև իրականացվել է սոցիոլոգիական հարցում:

Экономика 19:01 19/04/2021 Армения
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Республики Армения опубликовала результаты исследования, проведенного в сфере обращения лекарственных средств.
Как сообщили в ГКЗЭК, цель исследования - полное представление о текущем состоянии товарных рынков в секторе, оценка конкурентной среды, выявление возможных барьеров конкуренции и представление соответствующих решений.
Для исследования были выбраны три рынка.
M01A - нестероидные анальгетики, противовоспалительные средства
Блокаторы или ингибиторы C07A-бета
J02A - антибактериальные (противогрибковые) средства для регулярного применения.
Изучены существующие в сфере правовые нормы, структура товарных рынков, оценена степень их централизации. Также изучалась ценовая политика хозяйствующих субъектов и поведение потребителей, был проведен социологический опрос.