Իրավունք 12:06 19/04/2021 Հայաստան
Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում կատարված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել են Իսրայելում ՀՀ դեսպան Ա.Ս-ի կողմից ՀՀ մշակույթի և երիտասարդության նախկին նախարարի կողմից թույլ տրված չարաշահումներին օժանդակելու, ինչպես նաև փողերի լվացմամբ հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելու  դեպքի մի շարք հանգամանքներ:
Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ Իսրայելում ՀՀ դեսպան, միաժամանակ «Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային համագործակցության հայկական» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ա.Ս.-ն օժանդակել է ՀՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախկին նախարար և վերոնշյալ  հասարակական կազմակերպության փոխնախագահ Հ.Պ.-ի կողմից պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ  Երևան քաղաքի Աբովյան 3 հասցեում գտնվող և ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի սահմանափակումների ցանկում ընդգրկված պատմամշակութային արժեք ներկայացնող շենքի զբաղեցրած հողամասը հասարակական կազմակերպության սեփականությունը դարձնելուն:
Այնուհետև  նշված հասցեում գտնվող պատմամշակութային արժեք հանդիսացող շենքը և դրա զբաղեցրած հողամասը, Հ.Պ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, ձևական գործարքի արդյունքում՝ 550.000 ԱՄՆ դոլարով, վաճառել են օֆշորում՝ Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում գրանցված, Հ.Պ.-ի հարսին պատկանող ընկերությանը` օրինականացնելով հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքը՝ խեղաթյուրելով գույքի իրական բնույթն ու ծագման աղբյուրը:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Ա.Ս-ին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն օժանդակելը) 2-րդ մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի (հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելը «փողերի լվացումը») 3-րդ մասի 1-ին կետով և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել գրավը՝ 20.000.000 ՀՀ դրամ գումարի չափով:
Քննչական կոմիտեից հիշեցնում են, որ նշված քրեական գործով ՀՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախկին նախարարը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, և նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:

Право 12:54 19/04/2021 Армения
В результате широкомасштабных следственных и судебных действий, проведенных в отделе по расследованию особо тяжких преступлений Следственного комитета Следственного управления города Еревана, выяснился ряд обстоятельств дела о поддержке послом РА А.С. злоупотреблений, совершенных бывшим министром РА культуры и по делам молодежи, а также легализации имущества, путем отмывания денег.
Из Следственного комитета сообщают, что согласно данным, полученным в ходе расследования, посол РА в Израиле А.С., являющийся одновременно председателем общественной организации «Культурное сотрудничество Армении с зарубежными странами», оказал содействие бывшему министру культуры и по делам молодежи и вице-президенту вышеуказанной общественной организации А.П.,кто, злоупотребляя служебным положением, сделал собственностью организации земельный участок, занимаемый зданием, представляющим историко-культурную ценность, включенным в перечень ограничений статьи 60 Земельного кодекса РА, расположенного по улице Абовяна 3, города Еревана.
Затем, здание, представляющее историко-культурную ценность и занимаемый им земельный участок, по предварительному согласию А.П., в результате фиктивной сделки на сумму 550.000 долларов США, были проданы в офшорной зоне зарегистрированной на Британских Виргинских островах компании невестки А.П., тем самым легализовав имущество, полученное незаконным путем, исказив истинное назначение имущества и источник происхождения.
На основании совокупности полученных достаточных доказательств А.С. было предъявлено обвинение по статье 38-308 части 2 Уголовного кодекса РА (пособничество злоупотреблению служебным положением) и пункту 1 части 3 статьи 190 Уголовного кодекса РА (легализация имущества, полученного преступным путем, отмывание денег) и в качестве меры пресечения в его отношении был избран залог в размере 20,000,000 драмов РА.
Следственный комитет напоминает, что бывший министр культуры и по делам молодежи РА был вовлечен в указанном уголовном деле в качестве обвиняемого по части 2 ст. 308 ч. и п.1 ч. 3 ст. 190 УК РА, в его отношении объявлен розыск.