Քաղաքական 12:44 22/04/2021
Ահաբեկելու ցանկացած փորձ չի կարող սասանել սեփական հողում ազատ ապրելու արցախցիների հաստատակամությունը. ԱԳՆ
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարության է տարածել Ադրբեջանի կողմից 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը խախտելու վերաբերյալ:
Հայտարարության մեջ ասվում է.
«Ապրիլի 20-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը, կոպտորեն խախտելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, կրակ են բացել Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի, ինչպես նաև Ասկերանի շրջանի Շոշ ու Մխիթարաշեն բնակավայրերի ուղղությամբ։ Կրակոցների արդյունքում Ստեփանակերտում բնակելի տան տանիք է վնասվել։
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտում է հակառակորդի սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունները, որոնք նպատակ ունեն վախի ու անպաշտպանության մթնոլորտ ձևավորել ԱՀ քաղաքացիների շրջանում և տորպեդահարել Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ առաքելությունը։
Հայկական ավտոմեքենաների վրա հարձակումները, դաշտում աշխատող գյուղացիների ուղղությամբ կրակելը, Շուշիից դեպի Ստեփանակերտ տանող ճանապարհին տեղադրված տանկ-հուշարձանի տարածք դիվերսիոն ներթափանցումն ու վանդալիզմը, հայկական պատմամշակութային հուշարձանների ոչնչացումը և ադրբեջանական կողմի բազմաթիվ այլ գործողություններ Ադրբեջանում պետականորեն վարվող հայատյաց և ֆաշիստական քաղաքականության հետևանքն են։
Արցախցիներին ահաբեկելու ցանկացած փորձ դատապարտված է ձախողման և որևէ ձևով չի կարող սասանել սեփական հողում ազատ ապրելու մեր հաստատակամությունը»։

Политика 12:49 22/04/2021 НКР
МИД Арцаха: Любые попытки запугивания не могут подорвать решимость арцахцев жить свободно на собственной земле
МИД Республики Арцах (НКР) выступило с заявлением относительно выстрелов ВС Азербайджана в направлении населенных пунктов Арцаха.
«20 апреля вооруженные силы Азербайджана, грубо нарушив  трехстороннее заявление от 9 ноября 2020г., открыли огонь в направлении столицы Арцаха Степанакерта, а также  населенных пунктов Шош и Мхитарашен Аскеранского района.  В результате  стрельбы была повреждена крыша жилого дома в Степанакерте.
Министерство иностранных дел Республики Арцах строго осуждает провокационные и агрессивные действия противника, направленные на создание атмосферы страха и беззащитности среди граждан Арцаха, а также торпедирование миротворческой миссии Российской Федерации.
Нападения на армянские автомашины, обстрел выполняющих сельскохозяйственные работы сельчан, диверсионное проникновение на территорию расположенного  на дороге Шуши-Степанакерт танка-памятника и совершенный здесь вандализм, уничтожение армянских культурно-исторических памятников и многие другие  враждебные действия азербайджанской стороны являются следствием  армяноненавистнической  и фашистской политики, проводимой в Азербайджане на государственном уровне.
Любые попытки запугивания арцахского народа обречены на провал и не могут подорвать  нашу решимость  жить свободно на собственной земле».