Քաղաքական 11:33 26/04/2021 Հայաստան
«Ապրիլի 19-20-ին առցանց տարբերակով տեղի է ունեցել ԱլԳ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստը»,- այսօր ԱԺ-ում Եվրանեսթում Հայաստանի պատվիրակության մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վիկտոր Ենգիբարյանը։
Նրա խոսքով, ապրիլի 19-ին տեղի են ունեցել 4 հանձնաժողովների նիստեր՝ քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական և էներգետիկ հարցերով, որտեղ ելույթներ են ունեցել նաև հայաստանյան պատվիրակության անդամները։
Պատգամավորը տեղեկացրեց, որ քաղաքական հանձնաժողովն այս անգամ իր ռեզոլուցիայով անդրադարձել է ԱլԳ պետություններում եվրոպական ինտեգրման հետ կապված հարցերի, ուշադրություն է դարձվել այն հանգամանքին, որ մարտի 1-ից ուժի մեջ է մտել Հայաստան-ԵՄ համաձայնագիրը։
«ԱլԳ անդամ 3 պետություններ ունեն ասոցացված համաձայնագիր ԵՄ-ի հետ, և մեզ համար կարևոր էր շեշտադրումներ անել մեր համաձայնագրի վրա և մեր եվրոպացի գործընկերների ուշադրությունն ուղղել այդ փաստին։ Պետք է ասեմ, որ վեհաժողովում տեղի ունեցավ լայն քննարկում, որը վերաբերում էր կորոնավիրուսով պայմանավորված խնդիրներին, շեշտադրումներ կային նաև անվտանգության հարցի շուրջ»,- նշեց Վիկտոր Ենգիբարյանը։
Նա հավելեց, որ անդրադարձ է նաև նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությամբ պայմանավորված գերիների վերադարձի հարցին, որի պարտավորությունը ադրբեջանական կողմը մինչ այսօր չի կատարել։
«Պիտի ասեմ, որ այս հարցի շուրջ մեր եվրոպացի գործընկերների մոտ կա լայն կոնսենսուս։ Եվրոպացի մի շարք գործընկերներ իրենց ելույթներում նշեցին, որ Ադրբեջանը պետք է կատարի իր պարտականությունները։ Բացի այդ, շեշտադրվեց հայատյացության ու Ադրբեջանում բացված խայտառակ պուրակի մասին, հայկական մշակութային կոթողների ավերան հարցը բարձրացվեց»,- տեղեկացրեց նա։
Վիկտոր Ենգիբարյանը նշեց նաև, որ ապրիլի 20-ի լիագումար նիստում ելույթ է ունեցել նաև ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, իսկ Ադրբեջանի Մեջլիսի նախագահը ելույթ չի ունեցել, ինչը հուշում է, որ իրենց չի գոհացնում Եվրանեսթի աշխատանքը։
«Նրանց առաջադրած բոլոր հակահայկական կետերը դուրս են մղվել»,- ասաց նա։
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանն էլ հավելեց, որ հայկական կողմի 100-ից ավելի առաջարկությունների զգալի մասն ընդունվել է։
«Կարող ենք ասել, որ փոքր, բայց ուրախալի հաջողություն է, որ մեր առաջարկած բանաձևը ամբողջությամբ ընդունվեց»,- նշեց նա։
Իմքայլական պատգամավոր Արման Եղոյանն էլ նկատեց՝ ադրբեջանցիները ևս մեկ անգամ բարձրացրել են սովետական ատոմակայանների հարցը՝ նկատի ունենալով հայկական ատոմակայանը, բայց ինչպես նախորդ բոլոր դեպքերում, իրենց այդ առաջարկը տապալվել է։

Политика 12:09 26/04/2021 Армения
«19-20 апреля в режиме онлайн прошло пленарное заседание Парламентской ассамблеи Восточного партнерства Euronest», - в ходе пресс-конференции делегации Euronest заявил сегодня в НС член парламентской фракции «Мой шаг» Виктор Енгибарян.
По его словам, 19 апреля прошли заседания 4 комиссий по политическим, экономическим, социальным и энергетическим вопросам, на которых также выступили члены армянской делегации.
Депутат сообщил, что на этот раз политическая комиссия в своей резолюции коснулась вопросов, связанных с европейской интеграцией в странах Восточного партнерства, было обращено внимание на то, что 1 марта вступило в силу соглашение Армения-ЕС.
«Три государства-члена Восточного партнерства имеют ассоциированное соглашение с ЕС, и для нас было важно акцентировать наше соглашение и привлечь внимание наших европейских партнеров к этому факту. Должен сказать, что в ассамблее развернулось широкое обсуждение, в котором были затронуты проблемы, вызванные коронавирусом, были также сделаны акценты на вопросе безопасности», - сказал Виктор Согомонян.
Он добавил, что был подчеркнут вопрос о возвращении пленных, обусловленном подписанным 9 ноября трехсторонним заявлением, обязательство по которому азербайджанская сторона до сих пор не выполнила.
«Должен сказать, что у наших европейских партнеров есть широкий консенсус по этому вопросу. Ряд европейских партнеров в своих выступлениях отметили, что Азербайджан должен выполнять взятые на себя обязательства. Кроме того, был сделан акцент на армяноненавистничестве и открывшемся в Азербайджане позорном парке, был поднят вопрос о разрушении памятников армянской культуры», - сообщил он.
Виктор Согомонян отметил, что на пленарном заседании 20 апреля выступил также спикер НС РА Арарат Мирзоян, председатель меджлиса Азербайджана не выступил, что говорит о том, что они недовольны работой Euronest.
«Все выдвинутые ими антиармянские пункты сняты», - сказал он.
В свою очередь, депутат фракции НС «Просвещенная Армения» Тарон Симонян добавил, что большинство из более чем 100 предложений армянской стороны были приняты.
«Можно сказать, что это небольшой, но радостный успех, что предложенная нами резолюция была принята полностью», - сказал он.
Депутат фракции «Мой шаг» Арман Егоян же отметил, что азербайджанцы в очередной раз подняли вопрос о советских АЭС, имея в виду Армянскую АЭС, но, как и во всех предыдущих случаях, их предложение провалилось.