Քաղաքական 19:41 27/04/2021 Հայաստան
Ապրիլի 27-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանն ընդունել է Կենտրոնամերիկյան խորհրդարանի նախագահ Ֆաննի Կարոլինա Սալինաս Ֆերնանդեսին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սոս Ավետիսյանը:
«Արա Այվազյանը բարձր է գնահատելց Կարոլինա Ֆերնանդեսի՝ Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Հայաստան այցը և հայ ժողովրդին ցուցաբերված զորակցությունը, ինչը մարդու հիմնարար իրավունքների և համամարդկային արժեքների նկատմամբ Կենտրոնամերիկյան խորհրդարանի հստակ դիրքորոշման արտահայտում է։
Երկուստեք կարևորվել է ՀՀ Ազգային ժողովի և Կենտրոնամերիկյան խորհրդարանի միջև փոխգործակցության սկզբնավորումը, որը կնպաստի նաև տարածաշրջանի հետ Հայաստանի փոխշահավետ համագործակցության խթանմանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցերի լայն շրջանակի։ Ընդգծվել է մարդու իրավունքների խախտման հարցում միջազգային հանրության միանշանակ և միասնական դիրքորոշման կարևորությունը՝ որպես ապագայում մարդկության դեմ ոճրագործությունների կանխարգելման արդյունավետ գործիք:
ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը բարձր է գնահատել Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի առնչությամբ Կենտրոնամերիկյան խորհրդարանի սկզբունքային դիրքորոշումը»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Политика 20:24 27/04/2021 Армения
27 апреля исполняющий обязанности министра иностранных дел РА Ара Айвазян принял председателя Центральноамериканского парламента Фанни Каролину Салинас Фернандес и возглавляемую ею делегацию.
Об этом сообщает МИД РА.
Во встрече принял также участие депутат НС РА Сос Аветисян.
Ара Айвазян высоко оценил визит Каролины Фернандес в Армению для участия в мероприятиях, посвященных 106-й годовщине Геноцида армян, и поддержку, оказанную армянскому народу, что отражает четкую позицию Центральноамериканского парламента в отношении основных прав человека и общечеловеческих ценностей.
Обе стороны подчеркнули важность начала сотрудничества между Национальным Собранием РА и Центральноамериканским парламентом, что также будет способствовать продвижению взаимовыгодного сотрудничества между Арменией и регионом.
Собеседники затронули также широкий круг вопросов региональной стабильности и безопасности. Была подчеркнута важность однозначной и единой позиции международного сообщества в отношении нарушений прав человека, как эффективного инструмента по предотвращению будущих преступлений против человечности.
Исполняющий обязанности МИД Ара Айвазян высоко оценил принципиальную позицию Центральноамериканского парламента в отношении агрессии, развязанной Азербайджаном против Арцаха», - говорится в заявлении.