Քաղաքական 14:49 29/04/2021 Աշխարհում
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը և եվրոպական երկրները չեն ցանկանում ընդունել Ռուսաստանի՝ լավ հարաբերությունների մեջ լինելու ցանկությունը, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն։
Նրա խոսքով, ո՛չ Վաշինգտոնը, ո՛չ Բրյուսելը, ո՛չ էլ եվրոպական այլ մայրաքաղաքներ չեն ցանկանում լսել լավ հարաբերությունների մեջ գտնվելու Ռուսաստանի ցանկությունը և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հիմնական ուղերձը:
Միևնույն ժամանակ, Կրեմլի խոսնակը նշել է, որ Ռուսաստանը չի պատրաստվում հանդուրժել «այն, ինչ հիմա անում են չեխերը, բուլղարացիները կամ բալտերն ու մյուսները»։
Ապրիլի 17-ին Չեխիայի իշխանությունները հայտարարեցին 18 ռուս դիվանագետների վտարելու իրենց որոշման մասին: Եվրոպական լրատվամիջոցների հաղորդումների համաձայն ՝ վտարված դիվանագետները ռուսական հետախուզության անդամներ էին և աշխատում էին թաքնված: Ենթադրվում էր, որ իբր Ռուսաստանի հատուկ ծառայությունները ներգրավված են Չեխիայում զինամթերքի պահեստում տեղի ունեցած պայթյունի մեջ, որի արդյունքում զոհվել է 2 մարդ:

Politics 15:03 29/04/2021 World
The United States and European states keep brushing off Russia’s aspiration to construct a good relationship with them, Kremlin Spokesman Dmitry Peskov said in an interview with Bolshaya Igra (Big Game) on Channel One on Thursday, TASS reported.
"The most important thing is Russia’s wish to have good relations. For some reason, Washington, Brussels and [other] European capitals keep turning a deaf ear to the first part and key message of President [Vladimir] Putin," Peskov noted.
Meanwhile, Peskov stressed that Russia would not tolerate "what the Czechs are doing, they are joined by the Bulgarians, and they are joined by the Baltic states and others in the framework of this so-called alleged solidarity."
"We won’t tolerate this," Peskov insisted. "And we are clearly demonstrating this. And like Putin said, this will continue in the future," he vowed.